Integrovaná zábavná cesta do „mesta majstrov. Mimoškolské podujatie založené na technológii „cesta do mesta majstrov“ Cesta do mesta majstrov

Ciele a ciele:

Vzdelávacie:

    upevniť vedomosti získané počas akademického roka o pracovnej výchove.

    zvýšiť záujem o pracovné hodiny;

Vzdelávacie :

Rozvíjať vynaliezavosť, vynaliezavosť, myslenie;

Vzdelávacie :

Kultivovať pozornosť, pamäť, estetický vkus;

Opravné:

Rozšírte deťom obzory;

Rozvíjať komunikačné schopnosti,

samoobslužná.

PRIEBEH PODUJATIA.

Úvodné slovo vychovávateľky

Vo svete je veľa profesií

Nedajú sa spočítať.

Dnes sú dôležité mnohé

Relevantné aj potrebné.

A radšej vyrastieš

Zvládnite profesiu.

Skúste byť prvý v podnikaní

A v prospech ľudí!

"Musíte milovať to, čo robíte, a potom práca, aj tá najdrsnejšia, povyšuje ku kreativite." (Otázky)

A z mojich slov ste asi pochopili, že sa nebudeme len baviť o práci, ale o práci.

Študent

Pripravte sa na veľké veci

Čo je pred nami!

A ako učiteľka s nami do školy

Prišla súdružka práca

Študent

Tu každý klinec

A každý dom

A bochníky chleba -

To všetko sa deje prácou,

Nespadol z neba!

Študent

Pracujme v škole tvrdo

Vedieť, ako sa rodí chlieb.

Vedieť, kde sa rodí pšenica a kde,

Čo je to práca na vidieku?

A že rolády v zadných uličkách

Nerastú na stromoch.

opatrovateľka

Chlapci, tvrdá práca je mágia. Moderná práca vyžaduje od človeka nielen zručnosti, ale aj vedomosti. Bez znalostí nie je možné riadiť zložité stroje, prácu na obrábacích strojoch.

Ak chcete postaviť most

Sledujte pohyb hviezd

riadiť stroj v teréne,

Alebo privezte auto hore

Dobre študovať!

Viem, že každý z vás má svoj drahocenný sen: jeden sa chce stať tesárom, druhý - kachliarom, tretí - kuchárom. Aby sa človek stal dobrým odborníkom, musí vedieť a dokázať veľa, a preto musíte študovať. A pre nás je teraz s tebou štúdium hlavnou prácou.

Dnes si preveríme, koho máme najpracovitejšieho.

Máme dva tímy. porota. divákov.

1 úloha. Stolyarov ulica.

Každý tím si vyberie najlepšieho tesára.

Bez náradia nie je tesár majstrom, hádajte o akom náradí hovorím.

Kto mi pomohol opraviť zámok dverí

Je to môj usilovný priateľ ... / kladivo /.

Doma, kto pomohol opraviť vešiak

Je to môj dobrý priateľ ... / kladivo /

Ale predtým, než skontrolujeme, kto je lepší v používaní tohto nástroja, musíme si zapamätať pravidlá práce s kladivom, aby sme nezranili seba a iných.

Ideme teda do „mesta majstrov“ a našej prvej ulice „Stolyarov“.

Cvičenie : z troch tyčiniek rôznych veľkostí treba vyrobiť postieľku pre bábiku.

Kým budú naši remeselníci pracovať, pripomeňme si, aké ďalšie nástroje sú potrebné na stolárske práce.

    Poklona, ​​poklona

Prídem domov - natiahnuť / sekera /

    Žutie, žuvanie, neje

Nedáva iným. /pil/

    žehliť niekoho

Tvrdo ho udrieť.

A je preč

Bola tam čiapka / kladivo, klinec/

    Tučný porazí tenkého -

Tenké niečo porazí. /kladivo, klinec/.

A teraz sa pozrime, ako si s prácou poradili naši majstri.

Skóre poroty.

Nevymenovali sme všetky nástroje používané tesármi. Pozrime sa na obrázky a pomenujeme ich.

2 Úloha. Ulica staviteľov.

Tím musí zorganizovať stavebný tím dvoch majstrov.

Na hárku kartónu z farebného papiera - musíte „postaviť dom.“ / Aplikácia geometrických tvarov. Keď staviate dom, povedzte nám, pre ktorého rozprávkového hrdinu ste ho postavili.

Než začneme, pripomeňme si pravidlá práce s nožnicami.

Zatiaľ čo naši remeselníci stavajú dom, my pomôžeme tučniakovi dokončiť stavbu domu.

Skóre poroty.

Teraz si zahráme hru s názvom „Rôzne povolania“. Musíme doplniť vety.

čo vieš pomenovať?

Vlak riadi ... (vodič).

Orať pole ... (traktorista).

Lietadlu vládne ... (pilot).

Knihy lepí ... (zakladač).

V škole nás učí ... (učiteľ).

Stavia budovy ... (staviteľ).

Maľuje pre nás steny ... (maliar).

Vyrába stoly ... (stolár).

Spieva piesne nám ... (spevák).

Zaneprázdnený obchodom ... (predávajúci).

Tká látky na tkáčskom stave ... (tkáč).

Lieči z chorôb ... (lekár).

Dá nám lieky ... (lekárnik).

Chlieb sa bude piecť v pekárni ... (pekár).

Nakreslí pre nás ... (umelec).

Bude šiť čižmy ... (obuvník).

Preložím z iného jazyka ... (prekladateľ).

Opravte kohútik ... (inštalatér).

Hodinky sa opravujú ... (hodinár).

Naklady pomocou žeriava ... (žeriavník).

Chytáme ryby ... (rybár).

Slúži na mori ... (námorník).

Chlieb sa odstraňuje ... (kombinátor).

Pracuje v bani ... (baník).

V horúcej vyhni ... (kováč).

Kto všetko vie - dobre!

Súťaž kapitánov tímov.

Pozrite sa, aké krásne domy postavili, zamávajte majstrom. A viete, koľko materiálu treba na stavbu, treba aj rôzne vybavenie – stroje. Aké stroje pracujú na stavbách?

Naši kapitáni musia postaviť každé auto vyrobené z palíc.

Zatiaľ čo naši kapitáni pracujú, poďme vyriešiť hádanky a odpovede nájdete pri pohľade na domy, ktoré postavili naši stavitelia.

Kým naši velitelia pracujú, budeme sa s vami hrať.

Súťaž NAJLEPŠÍ. Teraz odpovedzte na otázky s prvkami humoru. Vymenujte povolania: (3 minúty na zamyslenie)

3. Najviac peňazí (bankár, profesionálni tenisti, boxeri, model ...)

5. Najzábavnejší (klaun, parodista ...) 6. Najspoločenskejší (novinár, sprievodca, tréner, učiteľ, zabávač ...)

3 Úloha. Cukráreň ulica.

Povedzte mi, kto sú cukrári, čo robia?

Na svete je ruské mesto,

Veľmi sladké, veľmi chutné

A je voňavý a horúci -

Volá sa Kalach.

Známe mesto chleba.

A tam je pec až do neba!

A asi v tej rúre

Pečieme kalachi!

Každý tím si musí vybrať pekára. Musia upiecť chutné a krásne rolky z plastelíny.

4 Úloha. Krajčírka vyhliadka.

No a teraz sú na rade dievčatá. Prišite gombík rôznymi spôsobmi.

Milí chalani - stavbári, stavbári, kuchárky, krajčírky, odviedli ste skvelú prácu! Ďakujem!

Porota, aby som to zhrnul.

opatrovateľka

Ale skôr, ako ukončíme našu akciu, chcem vás upozorniť na obrázky. čo ukazujú?

pochvala

Zhrnúť

Čo ste robili, čo sa vám páčilo?

čo bolo ťažké?

Áno, dnes sme sa dozvedeli veľa zaujímavého o práci, o profesiách. Na to, aby ste sa stali profesionálom, majstrom svojho remesla, musíte myslieť na výber povolania už v škole a ak je to možné, pripraviť sa na toto povolanie. Otázka výberu povolania sa nedá vyriešiť zo dňa na deň. Po čítaní kníh, pozeraní filmov, rozhovoroch s učiteľmi a rodičmi, skúsenými pracovníkmi o práci a profesiách sa k nej musíte znova a znova vracať. Veď to hlavné: Šťastie je, keď si človek na chlieb zarobí svojim obľúbeným biznisom (povolaním). A vašou hlavnou činnosťou je teraz štúdium, získavanie dobrých vedomostí, ktoré sa vám budú hodiť vo vašom budúcom živote a profesii. Za všetko, čo je pre nás stvorené, Sme vďační ľuďom, Príde čas, príde hodina, A budeme pracovať. Dúfam, že si v budúcnosti všetci vyberiete zaujímavú a užitočnú prácu a stanete sa majstrami svojho remesla. Zbohom! Kým sa znova stretneme

Literatúra.

    Glushchenko A.G. pracovná výchova školákov v mimoškolskej činnosti: Kniha pre učiteľa začínajúcich tried.- M.: Prosveschenie, 1985.

TOGBOU „Internátna škola Inzhavinskaya pre študentov so zdravotným postihnutím“

Kognitívna hra o pracovnej výchove

"Cesta do mesta majstrov"

Vychovávateľka Nosová S.V.

2016

SÚŤAŽ

"Cesta do mesta majstrov"

Ciele : vzbudiť u žiakov záujem o okolitý svet, rozšíriť vedomosti a predstavy o povolaniach. Upevniť predstavy detí o rôznych povolaniach, ukázať význam každého z nich. Rozšírte slovnú zásobu a aktivujte slovnú zásobu maloletých.

Vybavenie:

Pieseň „Wizards of the Emerald City“

ihly

Žetóny, domy (preukazy)

Stavebnica "Lego" 3 sady

Farbenie 3 ks

Papierový koberec 3 ks

Plastelínový set

Panvica, názvy produktov

Inštrumentálna hudba (na relaxáciu)

Priebeh kurzu.

1 .Organizovanie času.

2. Úvod .

Navrhujem, aby ste si urobili výlet do "Mesta majstrov". Chlapci, kto je pán? (robí, tvorí, tvorí).

A koho nazývame majstrom svojho remesla? (ten, kto vie niečo robiť dobre). Chcete sa stať majstrami? (odpoveď).

Tak čo, ste pripravení ísť do „Mesta majstrov“? (odpoveď)

Aby sme sa dostali do „Mesta majstrov“, musíme prejsť niekoľkými testami: znalosť prísloví o práci, kvíz, hádanky o povolaniach, hra „Tretí extra“, Ústami dieťaťa.

Viete, že ľudia rôznych profesií dostávajú odmeny za svoju prácu, aby sa zabezpečili jedlom a oblečením, takže v rôznych fázach testovania vašej práce, to znamená za správnu odpoveď, dostanete žetóny, aby ste získali priepustku do "Mesta majstrov"

3. Pamätajte na príslovia o práci.

Kvíz.

Chlapci, čítate veľa básničiek, rozprávok o práci a nečinnosti, spomeňme si teraz na tieto diela.

    Ktoré dievča bolo za svoju usilovnosť odmenené výletom na ples? (Popoluška)

    Pani Metelitsa odmenila Napichovačku za jej prácu takto: keď prešla bránou, poliala ju zlatom, ale ako Metelitsa „ocenila“ Lazyho? (Poliala ju živica)

    O akej profesii sa hovorí v Marshakovej knihe, ak sú tam riadky:

Kto mi klope na dvere

S hrubou taškou cez rameno

S číslom "5" na medenej platni

V modrej uniformnej čiapke?

(poštár)

    Akú prácu zobral Pop Balda za tri kliknutia a navarenú špaldu?

(kuchár, ženích, tesár)

Hádanky o povolaniach

    Nie je ľahké strieľať zvieratá

Zajac sa pýta: "Ponáhľaj sa!"

Myška škrípe: „Trochu sa bojím,

Čo uvidí mačka na obrázku?

„Píchnem, ježko sa vyhráža,

Ak nepošleš fotku. (fotograf)

    Na borovice, lipy, jedli

Neochoreli, zozelenali,

Do nových lesov

Vystúpil do neba

Ich zvonenie a buchot vtákov

Chránený priateľom - (lesníkom)

    Veľkodušne nás učí

Čo bude v živote veľmi potrebné -

Trpezlivosť, počítanie a písanie

A lojalita k rodnej krajine (učiteľ)

    Jeho dielo je v hĺbke, na samom dne

Jeho práca v tme a tichu

Nech jeho práca nie je ľahká a jednoduchá,

Ako astronaut pláva medzi hviezdami (potápač)

    Majster, majster pomoc -

Deravé topánky (obuvník)

Silnejšie zatĺkajte nechty

Dnes ideme na návštevu

    Vrana, krava, šteniatko a páv

Zvierací lekár (veterinár, zverolekár) vylieči každého

Blížime sa k „Mestu majstrov.

Hra "Tretia extra"

    masér, kaderník, nožnice

    agronóm, semená, stavbár

    poštár, spisovateľ, telegram

    žeriavnik, stroj, žeriavnik

    veterinár, mačiatko, dedko

    učiteľ, predavač, vychovávateľ

    „Cez ústa dieťaťa“ (záznam detských hlasov na kazetu)

Tímy hádajú názvy povolaní, o ktorých sa deti rozprávajú (ich hlas je nahraný na magnetofón).

    Tento muž má veľa peňazí, ale nemôže si za ne nič kúpiť. A ak vezme tieto peniaze, musí ich niekam vziať, aby ich dal na svoje miesto. Ľudia, ktorí majú peniaze navyše, mu ich nosia, ale vôbec. Keď budú potrebovať, môžu si ich vyzdvihnúť. Najčastejšie chodí do práce v kravate. (bankár)

    Toto povolanie je hlavne žena muži sú veľmi zriedkavé. Mali by byť slušní, ale je ich málo. Majú všetko, ale v skutočnosti to nie je ich. V Okťabrskom máme také ženy a v meste je ich veľa. Ľudia k nim zvyčajne chodia, keď niečo chcú alebo to naozaj potrebujú. (predavač)

    A títo ľudia chcú, aby sme sa stali ľuďmi. Sú prísni, no veľmi zdvorilí a kultivovaní. Vždy pomôžte v ťažkých časoch. Hovoria, že sú naše druhé mamy. (učiteľ)

    Kde títo ľudia pracujú – čistota. Chodíme k nim, keď sa cítime veľmi zle. Pomáhajú aj v ťažkých chvíľach. Hoci nám pomáhajú, my k nim chodíme s ťažkosťami a strachom. (Doktor).

    Predstaviteľov tejto profesie vidíme vo filmoch, divadlách, v televízii, počujeme ich hlasy v rádiu a čítame o nich v časopisoch. Ľudia tejto profesie musia mať dobrú vizuálnu pamäť, pred účinkovaním v akejkoľvek úlohe sa potrebuje naučiť text. (Herec).

    Ľudia v tejto profesii by mali byť pozornými, pozornými poslucháčmi a pamätať si, čo počujú. Študujú divokú prírodu. Jeho pozornosť je zameraná na živočíšny a rastlinný svet, ochranu a ochranu zvierat. (Biológ) (Ekológ).

Relaxácia (o akej profesii snívate, čo robí človek tejto profesie, pamätajte na ľudí, ktorí v tejto profesii pracujú) (znie inštrumentálna hudba)

Takže sme prešli všetkými testami

"Mesto majstrov"

výrobca nábytku (montáž nábytku)

Umelec (namaľuj obrázok)

Weaver (utkať koberec z papiera)

Potter (na výrobu jedál z plastelíny)

Varte (v hrnci uvarte kapustovú polievku z produktov, ktoré sú napísané na listoch

Zobraziť všetky remeslá. Pozrite sa, aký masívny nábytok sme dostali, krásne koberce, vkusné obrazy, riad, z ktorého sa príjemne jedí.

Chlapci, dnes ste sa dozvedeli veľa zaujímavého o práci, o profesiách. Otázka výberu povolania sa nedá vyriešiť zo dňa na deň. Nie je ďaleko hodina, kedy vstúpite do novej éry vo svojom živote. Teraz je pre vás hlavné študovať, váš diverzifikovaný rozvoj je základom vášho budúceho života. Pamätajte na tieto slová učiteľa Ushinského: "Ak si úspešne vyberiete prácu, šťastie si vás nájde samo." (prístup zameraný na človeka) a na to potrebujete (nápisy na malom mužovi)

Chcem dať poznámky, v ktorých sú napísané všetky vlastnosti, ktoré budú potrebné pri výbere budúceho povolania.

Pripomienky

Reflexia

Chalani pred nami sú vzorom Mesta majstrov. Ak sa vám práca v našich dielňach páčila a chceli by ste sa v tomto meste usadiť, umiestnite vtipných mužíkov pripnutých na hrudi do vnútra plánu.

Ak chcete postaviť most

Sledujte pohyb hviezd

Jazdite so strojom v teréne.

Alebo privezte auto hore

Robte dobrú prácu v škole

pilne študuj

Zhrnutie lekcie.

KSU "Chkalovskaya špeciálna (opravná)

internátna škola pre deti so zdravotným znevýhodnením

príležitosti na rozvoj."

Vychovávateľ: Yaroshinskaya Natalya Petrovna

Téma: "Zábavná cesta mestom majstrov v krajine povolaní."

Účel lekcie: upevňovať a rozširovať poznatky o rôznorodom svete profesií, ukázať dôležitosť práce v akejkoľvek profesijnej činnosti.

Školenie:

exkurzie-zoznámenie sa s profesiami (knihovník, lekár, predavač, poštár a pod.);

súťaže kresieb, esejí o povolaniach;

výber materiálov o profesiách (kresby, fotografie, básne, príbehy, knihy, príslovia, hádanky);

Výzdoba a vybavenie:

počítačová prezentácia "Hľadám povolanie",

výkresy na registráciu na doske mapy mesta majstrov,

detské kresby spôsobov dopravy na cestovanie po meste majstrov,

karty na hry a úlohy,

obrys domu,

obdĺžniky - "tehly" z farebného papiera,

perá a listy papiera na stoloch, sada čísel na vedenie partitúry.

PROCES ŠTÚDIA

Vychovávateľ: Dobrý deň, lekári a učitelia, sústružníci a básnici, športovci a umelci, astronauti a námorníci, traktoristi a účtovníci, stavitelia a obrancovia vlasti! Nečuduj sa, že ťa tak volám!

Uplynú školské roky a práve vy sa ujmete kormidla lode, postavíte útulné domčeky, ušite krásne a pohodlné oblečenie, upečiete tú najchutnejšiu tortu na svete, vyrobíte také čižmy, ktoré vám bude závidieť aj samotná kráľovná, alebo objavíte nové. hviezdy. Ale aby ste sa v živote stali niekým, musíte najprv rásť a učiť sa. Koniec koncov, ak sa nebudete učiť, môže sa stať toto: ignorant by sa zaviazal postaviť dom - múr by sa zrútil, išiel by k námorníkom - pristál by s loďou na plytčine, rozhodol by sa stať krajčír - rozosmial by ľudí: rukáv - na chrbte, golier - na bruchu. Áno ... ukazuje sa, že všetko v živote sa treba naučiť!


A škola je začiatok cesty k akémukoľvek povolaniu.

Áno, čas rýchlo letí

Budeš mať sedemnásť...

S kým budeš potom pracovať?

Čo robiť?

A tu to dnes zhrnieme. Toto nie je koniec vašich vedomostí o profesiách! Každým dňom sa naučíte viac a viac povolaní, vedomosti o nich sa prehĺbia ... A dnes si v lekcii zopakujeme a upevníme vedomosti o rôznych profesiách, niekto bude počuť názvy nových profesií, niekto uvidí známe profesie z nový pohľad...
Navrhujem, aby ste si urobili výlet do hlavného mesta krajiny povolaní -Mesto majstrov . Každý obyvateľ tohto mesta sa nielen majstrovsky venuje svojmu podnikaniu, ale pozná aj množstvo prísloví, hádaniek, hier o povolaniach, takže cestovanie po meste bude zábavné aj poučné. Cestovať budeme posádkami na doprave, ktorú sme si sami vymysleli a nakreslili.

Deti sú rozdelené do tímov a sedia pri svojich laviciach. Na laviciach je umiestnený nákres dopravy, ktorý deti nakreslili v procese prípravy na hodinu.

Na ceste budeme súťažiť medzi posádkami o titul „Najlepší odborníci v profesiách“. A keďže existujú súťaže, potom je tu kompetentná a veľmi spravodlivá porota(prezentácia poroty).

Tak poďme, priatelia! Vitajte vMesto majstrov !

Tabuľa sa otvára, je na nej dizajn: nápis „Mesto majstrov“, veselé pestrofarebné plagáty s kresbami a nápismi „továreň“, „knižnica“, „výskumný ústav“, „jedáleň“ atď.

Vychovávateľ: Pri vchode do tohto nádherného mesta jeVýskumný ústav. Vedci, ktorí tam pracujú, vynašli stroj času. Pozývajú nás, aby sme išli do našej minulosti a pripomenuli si, ako sme sa začali pripravovať na dnešnú cestu...

Zobraziť prezentáciu

učiteľ: Navštívili sme minulosť a teraz naša cesta pokračuje! Prídeme do zábavného OBCHODU.

Predajca rozcvičky nám ponúkahra „Povedz mi slovo“: (učiteľ prečíta začiatok vety, posádky sa v riekanke striedajú v dopĺňaní riadku, za každú správnu odpoveď porota udeľuje 1 bod)

Traktor jazdí ... (traktorista), Pracuje v bani ... (baník),
Elektrický vláčik - ... (vodič), Držal svetlo v dome ... (montér),
Maľoval steny ... (maliar), V horúcej vyhni - ... (kováč),
Hobľoval dosku ... (tesár), Kto všetko vie - dobre!

Obhajovať každého na súde je rád Pri stroji, je dni a noci

Náš šikovný ... .. (právnik) Dokáže všetko, on - .... (pracovník)

Na poste a v daždi a krupobití nevyrieši choré problémy

Pôjde za nás do boja ... (vojak) Ošetrí všetkých chorých .... (lekár)

Pod jarnou píšťalkou vtákov Spánok a odpočinok sú zabudnuté

Orať zem.... (traktorista) Napíše pieseň ... .. (skladateľ)

Lobotryasov krotiteľ Nábytok, chlieb a uhorky

V škole nás učí ... (učiteľ) Predávajú nás .... (predajcovia)

Veselá spoločnosť, zdvojnásobte svoju pozornosť

Rhyme zvykol pomáhať

A teraz sa to stalo zákerným.

Ty, môj priateľ, neponáhľaj sa,

Nenechajte sa nachytať!

Celá čierna ako veža,

Lezenie z našej strechy ... (kominár, nie lekár)

Varí kašu a vývar

Milý, tučný.... (kuchár, nie poštár)

Buchty k nám a kalachi

Každý deň pečú ... (pekári, nie lekári)

Kto pasie kravy, ovce?

No, samozrejme, .... (pastier, nie predavač)

Zasadil stovky ruží

V mestskej záhrade... (záhradník, nie námorník)

Tri zmeny v továrňach

Stroje stoja ... .. (robotníci, nie športovci)

Cvičí levy, psy

Statočný, náš statočný ... (krotiteľ, nie rybár)

Záhyby, vrecká a ružová mašľa

Ušil som krásne šaty ... (krajčír, nie hudobník)

Vychovávateľ: A ideme ďalej! Ďalšia zastávka FACTORY.
V 4. ročníku sme písali test „Kto vymenuje viac povolaní“. Každý z vás vymenoval 7 až 23 profesií. Zaujímalo by ma, koľko ďalších profesií teraz poznáme?! Táto kontrola nám pracovníkovi vyhovuje.

Hra "Kto vymenuje viac profesií?"

Posádky píšu názvy povolaní 2-3 minúty (počas tejto doby si môžete zapnúť hudbu). Kontrola: posádky zasa bez opakovania vymenúvajú povolania. Vyhráva posádka s najväčším počtom povolaní.

Vychovávateľ: Odviedli sme skvelú prácu, môžeme ísť ďalej. Naša trasa vedie popri ATELIÉRI City of Masters. Múdri krajčíri nám pripomínajú, že na každé písmeno abecedy existujú povolania.

Krajčíri ponúkajú hraťAbecedná hra.

A - lekárnik b - debnár c - plnší d - hrnčiar e - statný drvič

E - desiatnik, je to vojak - obyčajný drotár - rezač - starec

I - fúzatý historik k - bystrý farbiar l - drotár

M - maliar n - vrátnik o - pastier p - spisovateľ, p - radista, s - obuvník, t - turista,

U je nebojácny krotiteľ, f je excentrický amatérsky fotograf, x je maliar bitiek, c je slávny cimbalista, h je úžasný hodinár, w je šofér - veľký vtipkár,

U - jeho šteňa, Kytica, E - elektrikár - energetik, u - právnik, a potom ja, (zborovo) Ja som ja, moji priatelia.

Vychovávateľ: Vlastniť povolanie je skvelé! Ešte úžasnejšie je milovať ju a svedomito robiť jej prácu! Ľudia si vážia profesionálov, skutočných majstrov svojho remesla. Niektoré profesie sa dajú rozpoznať aj podľa čuchu.
Najchutnejšie vône v Meste majstrov sú, samozrejme, v JEDÁLNI!

(Pripravení študenti čítajú báseň D. Rodari "Ako vonia remeslá" )

Každý prípad má osobitnú vôňu:
V pekárni vonia cesto a pečivo.
Prechádzate okolo stolárskej dielne -
Vonia hoblinami a čerstvou doskou.
Maliar vonia terpentínom a farbou.
Sklenár vonia ako okenný tmel.
Bunda vodiča páchne ako benzín
Robotnícka blúza - strojový olej.
Cukrár vonia ako muškátový oriešok.
Lekár v župane je príjemný liek.
Voľná ​​zem, pole a lúka
Vonia ako sedliak za pluhom.
Rybár vonia rybami a morom.
LEN VOĽNICE ŽIADNE NEPACHÁ!

vychovanýTel: Naši chlapi nie sú flákači! ŠKOLÁCI - tak sa volá povolanie detí. Koľko básní, prísloví, hádaniek o povolaniach a všetkom, čo s nimi súvisí! Cesta do Mesta majstrov je pre takýchto snaživých chlapov vždy otvorená. Naša cesta pokračuje! Pozor, blížime sa k mestskej KNIŽNICI!

Pani knihovníčka pripravilahra "Hádaj"

Posádky dostanú kartičky s vyrezanými prísloviami, hádankami o povolaniach, o nástrojoch. V priebehu 3-4 minút deti obnovia príslovia, hádajú hádanky. Kontrola: posádky sa striedajú v čítaní zostavených prísloví, čítaní hádaniek, zvolávaní hádaniek v súzvuku.

Slová pre prácu:

1. Kto nepracuje, (ten neje)

2. Bez práce (ani rybu z jazierka nevytiahnete)

3. Nepodávajte rúru (ale ruky)

4. Strom je silne zakorenený (človek pri práci)

5. Slnko maľuje zem (a človek je práca)

6. Práca živí človeka (a lenivosť kazí)

? Aké príslovia poznáte o práci?

Príklady prísloví:

      Ľudia sa nerodia so zručnosťou, ale sú hrdí na nadobudnuté remeslo. /ruské príslovie/

      Nejde chlieb pre brucho, ale brucho pre chlieb. /ruské príslovie/

      Malá sekera dokáže zoťať veľký strom. /albánske príslovie/

      Dajte do toho srdce, dokážete čokoľvek. /ruské príslovie/

      Vložte zemiaky do okroshky a láska je v obchode. /ruské príslovie/

      Bez práce žiť - len fajčiť oblohu. /ruské príslovie/

(snímka číslo 1 ) Začiatok príslovia je uvedený na ľavej strane. Nájdite ich koniec na pravej strane stola.

Zručnosť a práca

(snímka číslo 2) Odpovede:

Zručnosť a práca zomelie všetko.

Neberte si veľa vecí, ale v jednej vyniknite.

Pripravte sane v lete a vozík v zime.

Nehovor, čo si urobil, ale povedz, čo si urobil.

Netraste jablkom, kým je zelené: dozrie – samo spadne.
Kto zavčasu vstane, nazbiera hríby, ospalý pôjde na žihľavu.

Nezačínajte – premýšľajte, ale začnite – robte.

Kuj železo zahorúca.

Poponáhľajte sa a rozosmievajte ľudí.

Bez námahy rybu z jazierka ani nevytiahnete.


Hráme na profesiu
Vyberáme si ich podľa vlastnej chuti
A čoskoro snívame
Mama a otec starnú
Nielen snívať
A kým byť rozhodovať a stať sa.

Saša hrdo lieta
Šťastie na šnúre.
Pripravuje sa na let
Takže vyrastie ... (pilot)

o pilot Priateľ Borya
Maľujte dookola.
Dážď na okne
Takže bude rásť ... (umelec)

o umelec sestra
Vie spievať veľmi nahlas.
Vtáky spievajú Nastyi,
Tak to porastie... (spevák)

o speváci sú tam susedia
Dvojičky Denis a Fedya.
Voda sa po večeroch varí
Takže budú ... (kuchári)

kuchárky s Valerou v hádke,
Opäť sa háda o chutiach.
Miluje debaty
Tak to bude... (poslanec)

opatrovateľka chodí do skoly
Spolu s veselým chlapcom.
Jan žongluje s loptou
Tak to bude... (cirkusák)

náš vedec s priateľom Vasyom
Plávanie doma na matraci.
Šikovne zaoblil pohovku
Vasya, statočný ... (kapitán)

kapitán Ksyusha so Zhannou
Infikovaný mannou kašou.
A potom liečili kapustnicou.
Chcú sa stať... (lekári)

o lekárov mať tri priateľky
Oblečte sa do vankúšov.
Galya, Máša a Vera
Zavolaním ... (módni návrhári)

Predavač Oleg v zime
Predal tri snehové záveje.
Pevnosti Oleg lepetel -
Je dedičný ... (staviteľ)

Práca staviteľ každý potrebuje
Každý potrebuje chutnú večeru
Lekár liečiť každého
A učiteľ, ktorý má učiť.
Na lietanie potrebujete pilota...
No a kým chceš byť?

Porota počíta správne odpovede.

Vychovávateľ: Ako sa ukázalo, naši chlapi dobre poznajú hádanky a príslovia! Môžeme ísť ďalej. Po trase - veľkolepá budova NEMOCNICE. V Meste majstrov je tak krásne, že veľa chorých sa vylieči už len pri pohľade naň! Hlavný lekár nemocnice povedal, že deti v meste sa už dlho hrajú na „dospelákov“, „pracujú“. Pri takýchto hrách je potrebná pozornosť a pozorovanie, schopnosť zapamätať si a napodobňovať. Deti sa tak zoznamujú s prácou a niektorými profesiami dospelých. Pozrime sa, akí sú naši chlapi pozorní a vynaliezaví.

Hra "Nehovoríme o profesii, ale ukážeme, čo tam robia!"

Každá posádka dostane kartu s názvom povolania a 1-2 minúty na diskusiu a rozdelenie rolí. Potom sa posádky striedajú a snažia sa stvárniť predstaviteľa „svojho“ povolania, zvyšok tímov háda (lekár, učiteľ, stavbár).

doktor

Zrazu bolesť hrdla alebo kašeľ,

Bolí hlava, dokonca plač.

Každý to určite vie

Tu môže pomôcť iba lekár.

Počúva dych

A požiadam ťa, aby si otvoril ústa

O chorobe

Opýtajte sa svojho tela.

Predpíše vám lieky

Aby vaša choroba zmizla.

Zdravotné obavy -

Také dôležité veci.

opatrovateľka

Čestná práca pani učiteľky,

Aj keď je to zdĺhavé a zdĺhavé.

Notebooky je potrebné skontrolovať

A urobte si plán lekcie.

starať sa, hnevať sa

A niekedy byť hrdý.

Tvrdá práca, čestná práca,

Ale čo chcem povedať:

Nečudo, že sa volajú učitelia

Podľa mena a priezviska.

Staviteľ

Stavať domy je dobrá vec.

Staviteľ je nevyhnutné povolanie

Krásne, spoľahlivé, rýchle, šikovné

Vztýči tehlovú čipku.

Mosty cez rieky, cesty

Všetky ich ruky sú v ich moci.

A dokonca vám postavia skvelú daču,

Ak chceš.

Vychovávateľ: Vlastniť akúkoľvek profesiu, z ktorej majú úžitok ľudia, je užitočné aj čestné! Ako hovorí ľudová múdrosť: „Profesia nie je bremeno, ramená vám nenatiahne“ a „Trocha práce je lepšia ako veľa nečinnosti“.

(Pripravené deti čítajú básne V. Bryusova a K. Kulieva )

Veľká radosť - práca!
Na poliach, pri stroji, pri stole!
Pracujte do horúceho potu
Pracujte bez dodatočných účtov -
Všetko šťastie zeme je spôsobené prácou!
Pokoj a radosť vám, ktorí žijete,
Všetkým, ktorí vzkriesia krv,
Siatie chleba, pasenie kráv,
Chráni kvitnúce záhrady!
Pokoj a radosť vám, ktorí žijete,
Z koho práce žije zem,
Všetkým ľuďom bez starostí
Svet by bol temný v temnote!
POKOJ A RADOSŤ VÁM ŽIŤ!

Vychovávateľ: Naša cesta cezMesto majstrov sa skončilo.
Naozaj chcem, aby ste pochopili, že o povolaniach potrebujete vedieť čo najviac nie kvôli poznaniu samotným, ale aby ste si mohli vybrať to, ktoré sa vám páči viac, ktoré vám bude robiť radosť. čo znamená a všetci ľudia, ktorí používajú produkty vašej práce. A tiež, aby ste slovám rozumeli a zapamätali si ich
L. N. Tolstoj : (otvorí sa plagát)

(snímka číslo 3)

„Môžeš a mal by si sa hanbiť
žiadna práca
aj tie najnečistejšie
ale len jeden: nečinný život“

Reflexia. Obyvateľom Mesta majstrov sa znalí, mysliaci, pracovití a veselí piataci veľmi páčili! Ponúkajú nám, aby sme sa usadili v ich meste a postavili si vlastný dom! Tehly tohto domu sú nezvyčajné - budú vyrobené z vašich myšlienok o práci, o potrebe akéhokoľvek povolania? Napíšte 2-3 vety, čo si o tom myslíte.

Deti dostávajú viacfarebné malé listy a 2-3 minúty na prácu. Potom niekoľko študentov vysloví svoje myšlienky, tehlové listy sa prilepia na list s obrysom domu. Ukáže sa viacfarebný dom - ďalší v Meste majstrov.

Zhrnutie:

Každá posádka si vyberie najaktívnejšieho a najznalejšieho člena posádky. Je ocenený medailou „Odborník v profesiách“.

Porota zhŕňa tímy. Tímy posádok sú ocenené záložkami s výrokmi známych ľudí o práci (snímka číslo 4 )

Pevne si vybrať, kým budete, vy, priatelia, nie je ľahké!

A do cieľa je ešte ďaleko.

Prijmi teda moje osobné želania,

Aby vaše znalosti boli iba vynikajúce

A dni života budú šťastné,

A tvoje zdravie boli len stráže.

A na záver si spomeňte na vás všetkých:

Ani ryba z rybníka sa nedá chytiť bez práce a trpezlivosti.

Ale vždy - a ako to bolo kedysi,

A teraz v našom XXI storočí -

Chcem vám popriať...

Aby z teba vyrástol Človeče.

Týmto sa naša triedna hodina skončila, dúfam, že si každý z vás vydoloval potrebné informácie a dnes si môže vybrať, kto bude v budúcnosti. Prajem veľa šťastia a uvidíme sa znova.

Sekcie: Práca s predškolákmi

Cieľ: vzbudiť u detí záujem o okolitý svet, rozšíriť vedomosti a predstavy o povolaniach.

Úlohy:

  1. Upevniť predstavy detí o rôznych povolaniach, ukázať význam každého z nich.
  2. Rozšíriť slovnú zásobu a aktivovať slovnú zásobu detí; rozvíjať reč založenú na dôkazoch; vyjadrenie v poézii a próze.
  3. Rozvíjať u detí pozornosť, vnímanie, obrazovú a hmatovú pamäť.
  4. Pestovať priateľskosť, formovať komunikačné zručnosti, reč a etiketu správania.

Prípravné práce:

  • Oboznámenie sa s prácou zamestnancov detského domova (exkurzie, pozorovania).
  • Čítanie kníh o zručnosti a profesiách (V. Majakovskij „Kto má byť“, S. Mikhalkov „Čo máš?“, J. Rodari „Ako vonia remeslá?“, „Akej farby je remeslo?“ atď.) .
  • Čítanie rozprávok o pracovitých a lenivých hrdinoch (ukrajinská ľudová rozprávka „Kohútik a dve myšky“, ruská ľudová rozprávka „Dáša a Máša“).
  • Riešenie hádaniek.
  • Didaktické hry: „Hádaj, aké je povolanie človeka“, „Veľký-malý“, „Hádaj, kto budem“, „Pridaj slovo“, „Vymenuj slovo navyše“, „Majstri a remeselníci“, „Kto čo robí? “,
  • Dekorácia panelu (kresliaci papier) - "Mesto majstrov". Hromadná aplikácia.

POSTUP ŠTÚDIE:

Stretnutie sa začína v šatni.

Vychovávateľ: Milujem, keď som na stretnutí
Sme priatelia a rodina.
"Dobré ráno!"
"Dobrý večer!"
"Dobrý deň!"
Hovoríme všetkým.

Ahojte priatelia, všetci, ktorí ste nás dnes prišli navštíviť.
- Chlapci, pamätajte, urobili sme veľký obraz a nazvali sme ho "Mesto majstrov". A kto žije v tomto meste? Presne tak, ľudia rôznych profesií. Profesia je práca, ktorej človek venuje svoj život.
- Je veľa povolaní! (Jednu zo stien zdobia ilustrácie zobrazujúce ľudí, ktorých povolania zodpovedajú slovám básne).

Vychovávateľ: Staviteľ nám postaví dom,
A žijeme v ňom spolu.

Oblečený oblek, deň voľna
Krajčírka nám šikovne ušije.

Pani knihovníčka nám dá knihy,
Chlieb bude piecť v pekárni u pekára.

Učiteľ všetko naučí
Učte čítať a písať.

Poštár doručí list
A kuchárka nám uvarí vývar.

Myslím, že vyrastieme
A nájdeme niečo podľa vašich predstáv!

Už ste sa rozhodli, čím budete, keď vyrastiete?
Odpovede detí.(Pri odpovediach detí učiteľ rozdeľuje oblečenie v súlade so zvolenou profesiou).
- Navrhujem, aby ste sa dnes vybrali do mesta majstrov a remeselníkov. Si pripravený ísť tam hneď teraz? Potom sa chyťte za ruky, zatvorte oči... (Deti s učiteľom kráčajú po chodbe a približujú sa k dverám skupiny). Tu sme pred bránami mesta.
Prezradím vám tajomstvo – vstup do mesta Masters je otvorený len pre tých, ktorí vedia niečo robiť.
Deti hovoria o tom, čo dokážu.
- Poďme, poďme. V meste Masters je veľa ulíc, z ktorých každá vedie k domu pána.
Na koberci sú rozložené farebné „stuhy-ulice“.
z domu do domu.
1. Doktorov dom.

Dieťa oblečené ako lekár recituje báseň:
Kde to bolí?
čo je plač?
Som detský lekár!
Len zložím telefón
Vyliečim všetky choroby.

Otázky pre deti:

  • Aké je krstné meno vášho lekára?
  • A čo Elena Alexandrovna?
  • Čo robí lekár v práci?
  • Čo používa lekár v práci?

A teraz skontrolujem, či dobre počujete, ak potrebujete lekára.

Didaktická hra „Hádaj, kto volal?“.

Výborne, chlapci, dávam vám všetko, čo potrebujete na prácu lekára. Možno si niekto z vás vyberie toto povolanie.
- Aby nám nič neprekážalo, nechajme všetky darčeky na „stole darčekov“.
2. Kuchársky dom.

Dieťa oblečené ako kuchár recituje báseň:
Kuchár je majster v kapustnici, boršči.
A zeleninový guláš.
Uvarí chutný vývar,
Vie upiecť koláč.

Otázky pre deti:

  • Kde pracuje šéfkuchár?
  • Čo má šéfkuchár v kuchyni?
  • Čo robí šéfkuchár v kuchyni?
  • Aké je tvoje obľúbené jedlo?

Chlapci, pozrite sa, niekto viedol našu kuchyňu, pomiešal všetky produkty, pomôžte mi to vyriešiť.

Didaktická hra „Zelenina a ovocie“.

Učiteľka vyzve deti, aby triedili zeleninu a ovocie do rôznych košíkov. Uveďte miesto rastu.

Didaktická hra "Poznaj chuť."

Deti so zavretými očami hádajú, čím ich učiteľ pohostí (citrón, mrkva, jablko, cibuľa, banán).

Ďakujem vám, moji pomocníci, vezmite si so sebou súpravu riadu. Možno sa niekto z vás stane prvotriednym kuchárom.

3. Šoférov dom.
Otázky pre deti:

  • Kto býva v tomto dome?
  • Ako ste uhádli, že vodič tu býva?
  • Z akých častí sa stroj skladá?

Dieťa oblečené ako vodič recituje báseň:

Vstávam veľmi skoro
Pretože moja starosť je
Vezmite všetkých
Ráno do práce.
  • Aké autá poznáte?
  • Aké sú pomocné autá?
  • Vodič musí mať stále pri sebe...?

Myslím, že každý z vás bude mať svoje auto. Najprv si však chcem vyskúšať, akí pozorní vodiči budete.

Mobilná hra "Farebné autá".

Výborne, budete pozorní vodiči - darujem vám truhlicu s náradím.

4. Dom učiteľa.
Dieťa recituje báseň:
Som s deťmi
Trávim s nimi všetky dni.
Nikdy sa nehnevám
Pre triky detí.
Chodím s nimi na prechádzky
A dal som spať.
A samozrejme milujem
Som moje povolanie.

Otázky pre deti:

  • Čo robí učiteľ v práci?
  • Kto z vás by chcel byť učiteľom?

Dieťa v úlohe učiteľa vedie prstovú gymnastiku.

Prstová gymnastika "Mačky".

Jeden dva tri štyri
V našom dome boli mačky.
Mačky sa hrali s loptou
Mačky vypili mlieko.
Mačky si brúsili pazúry
Chytili sa sivé myši.

Dám vám hry.
- V našom meste žije veľa remeselníkov a remeselníkov, ale koho nemáme, povedzte mi teraz.

Didaktická hra „Clap-stomp“.

Ak vymenujem profesijné slová, tlieskaš, a ak sa ti niekto nepáči, dupni.

HUDOBNÍK, SPAĽOVAČ, STAVITEĽ, SLAMPER, PREDAVAČ, CHULIGÁN, KADERNÍK, GUTTLER, PRÁČKA

Chlapci, ste unavení? Poďme si oddýchnuť - sadnite si do radu, dobre sa porozprávajte. Ruský ľud vymyslel nielen rozprávky, ale aj veľa prísloví o práci. Naši hostia sú už dospelí, každý si vybral povolanie podľa svojich predstáv, nech nám pomáha.

Hra s hosťami:

  • Obchod pred potešením).
  • Obchod pred potešením).
  • Práca človeka živí, ale lenivosť ... (kazí).
  • Deň je nudný až do večera, ak nie je čo robiť ... (nič robiť).
  • Ak chcete jesť kalachi, neseďte na ... (sporák).
  • Kto rád pracuje, je nečinný ... (nesedí).
  • Trpezlivosť a trochu úsilia).
  • Bez problémov nemôžete vytiahnuť ani rybu z ... (rybníka).

Ďakujem vám milí hostia.
- Chlapci, pozrite, zabudli sme s vami navštíviť iného pána.

5. Krajčírsky dom.
- A porozprávajme hosťom, ako sme sa zoznámili s povolaním krajčíra. Nielenže povieme, ale aj ukážeme.
Deti hrajú scénu.
postavy:
Detskí zákazníci (5 osôb, detský krajčír)
Vybavenie:
Stôl, štyri stoličky, šijací stroj, zrkadlo, veľká krabica s kostýmami (šaty, športová bunda, overal, biely kabát), pozlátka na vianočný stromček, kúsky látok.
Akcia:
Krajčír v zástere s „centimetrom“ okolo krku (nožnice sú viditeľné vo vrecku zástery) vstúpi na javisko, sadne si za stôl, začne šiť (čmáranice na písacom stroji alebo ihlou). Objavia sa deti-klienti, posaďte sa blízko stoličiek. Dievča a chlapec pristupujú ku krajčírovi.

DIEVČA: Pozri, zima a leto
Zajac, veverička, sivý vlk
Vždy dobre oblečený
O kožuchoch toho zrejme vedia veľa.

CHLAPEC: dal im prírodu
Nádherný outfit.
A to kedykoľvek počas roka
Zdobí zvieratká.

(Chlapec si sadne.)

VEDENIE: Nuž, hľadáme nové šaty
Stávame sa priateľmi

DIEVČA: Nevyhnutne krajčírovi,
Bez neho to nejde.

(Podrží krajčírovi kus látky.)

VEDENIE: Okamžite urobí opatrenie,

(Krajčír premeriava dievča.)

Módne vyzdvihne štýl,
Rôzne látky sa zobrazia:

KRAJČÍR: Svetlý chintz, hodváb a ľan.

(Krajčír ukazuje látky.)

VEDENIE: A skôr pre stroj,
Čiary idú rovno

KRAJČÍR: Záhyby sú tu a tu je gumička,
Blesky sú tu, samozrejme.

VEDENIE: Krajčír nie je zvyknutý byť lenivý,
Rýchlo zošite rukávy.

KRAJČÍR:(Hovorí spoza písacieho stroja a zdvihne prst):
Hlavná vec je neurobiť chybu
Nie dozadu!

(Krajčír vytiahne zo škatule hotové šaty, padne svojej dievčine, ona si ich obliekla, potešená, točí sa.)

VEDENIE:Šaty sú konečne hotové

DIEVČA: Nepoznávame sa.

VEDENIE: No a teraz s touto aktualizáciou
Na palácovú recepciu.
A z krajčíra je už športovec
Šije novú uniformu.

K dlhým šatám na javisko
Flitre vyzdvihnú ihneď.

KRAJČÍR:(Vyberie ho z krabice, ukáže publiku a zákazníkom)
Tu je stavebná kombinéza,
Biely doktorský plášť.

VEDENIE:Šitie veľmi dobre
Je dospelý aj deti.

KRAJČÍR: Dnes som celý deň šila
Obliekla som celú rodinu.

Učiteľ: Dnes sme tvrdo pracovali a teraz si trochu oddýchneme.
- Koľko darčekov sme priniesli z mesta Masters, ale z nejakého dôvodu sa všetko pomiešalo. Je potrebné rozobrať.

Didaktická hra „Kto čo potrebuje k práci?“.
Vychovávateľ: Je skvelé, že môžem siať chlieb a spievať pieseň.
Nahodiť hromadu, narúbať drevo, vyčistiť záhradu.
Je to skvelé: plánujte! Urobte si stôl alebo posteľ.
Buďte láskaví, majte priateľov. Je skvelé, že môžem.

deti:
Za všetko, čo sa pre nás urobilo
Sme vďační ľuďom!
Príde čas, príde hodina.
A budeme pracovať.

Tvrdo sme pracovali a teraz si sadnite za stôl, pomôžte si koláčmi.
Vyučovanie končí pitím čaju a návratom detí z „Mesta majstrov“.

LITERATÚRA:

  1. Belousová L.E. Raz, dva, tri, štyri, päť - začíname hrať! Hry a aktivity pre deti predškolského veku pomocou obrázkov ťahov: Metodická príručka pre učiteľov predškolského veku. Petrohrad: „DETSKÁ TLAČ“, 2003.
  2. Bondarenko A.K. Didaktické hry v materskej škole: Kniha. Pre učiteľa detí záhrada. – M.: Osveta, 1991.
  3. Vakhrushev A.A., Kochemasova E.E., Akimova Yu.A. Ahoj svet predškolského veku. Pokyny pre vychovávateľov, učiteľov a rodičov. - M.: "Balass", 1999.
  4. Potapová T.V. Rozhovory s predškolákmi o povolaniach. - M.: TC Sphere, 2003.
  5. Shorygina T.A. Profesie. Čo sú zač? Kniha pre pedagógov, vychovávateľov a rodičov. - M .: Vydavateľstvo GNOM and D, 2004.

Veľkosť: px

Začať zobrazenie zo stránky:

prepis

1 ŠTÁTNA ROZPOČTOVÁ VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA MESTA MOSKVA STREDNÁ ŠKOLA 709 PREDŠKOLSKÉ ODDELENIE, ŠTRUKTURÁLNY ODDIEL 1 Scenár úlohy kariérového poradenstva pre deti "Cesta do Mastergradu" "CESTA DO MESTA MAJSTROV: zástupca." riaditeľ pre manažment vodných zdrojov Liduhen Yu.A. starší učiteľ Smagina M.A. pedagógovia: Shishova O.V., Yakovenko M.L., Roschepiy E.N. logopédi: Ivanchikova O.N., Krupskaya A.N. sociálna pedagogička Korneeva M.A. inštruktor telesnej kultúry Chegodaeva S.Yu. Dátum konania: Miesto: GBOU SOSH 709 SPDO 1

2 1. Vysvetlivka Účel: vytváranie pozitívneho postoja u detí predškolského veku, rešpektujúceho postoja k rôznym typom pracovných profesií, zabezpečenie kontinuity práce kariérového poradenstva medzi rôznymi úrovňami vzdelávania vo vzdelávacej organizácii. Úlohy: formovať u detí predstavy o spoločenskej úlohe práce kuchára, kaderníka, dizajnéra, stylistu; rozvíjať kognitívny záujem u predškolákov; pestovať úctu k výsledkom práce ľudí rôznych profesií; rozširovať a aktivovať slovnú zásobu predškolákov na tému: „Profesie“; obohatiť a spestriť dejové hry detí. Prípravné práce: Rozhovor s deťmi o profesiách (kuchár, kaderník, dizajnér a stylista); Čítanie beletrie: A. Barto „História jedného povolania“, D. Rodari „Ako vonia remeslá“, B. Zakhodyr „Šofér“ a „Šatynár“, S. Čertkov „Kuchár“, S. Marshak „Kuchár“. balada o kráľovskom chlebíku“. Preskúmal ilustrácie: - Tematický slovník v obrázkoch: „Svet človeka. Profesie“, „Svet človeka. Moderné profesie“; - Súbor vizuálnych pomôcok pre predškolské zariadenia "Profesie". Hrali stolové hry: „Čo umelec namiešal“, vzdelávaciu loto hru „Profesie“. Zapamätali si báseň S. Čertkova „Kuchár“, S.V. Mikhalkov "Čo máš?" Realizované exkurzie: IZO-ateliér, Detská knižnica 107, kaderníctvo. Účastníci: deti staršieho predškolského veku 24 detí; učitelia 14 osôb, študenti vysokej školy "1. moskovský vzdelávací komplex" 6 osôb; učitelia vysokej školy "1. Moskovský vzdelávací komplex", fakulty: "Aplikované remeslá a ľudové remeslá", "Reštauračné podnikanie", "Aplikovaná estetika" 3 osoby.

3 postavy: Princezná Tassel (učiteľka), Trpasličí kuchárka (učiteľka), Víla Kučeravá (učiteľka), Kráľovná Sladká (učiteľka). Čas: 1 hodina. Profilové stanovištia: 1. „Návšteva stylistu“ 2. „Návšteva kaderníka“ 3. „Návšteva kuchára“ 4. „Návšteva dizajnéra“ Materiály a vybavenie: 1. Stanovište „Návšteva stylistu“: interaktívny panel, stojan s ilustráciami , maľovanie na tvár, farebné ceruzky, fixky, tematické šablóny, peignoir, IKT. 2. Stanovisko „Návšteva kaderníka“: farebné ceruzky, fixky, tematické šablóny, didaktická logická hra „Vyber účes pre rozprávkového hrdinu“, súvisiace vybavenie slúžiace na modelovanie detských účesov, negližé, stojany s ilustráciami, IKT . 3. Stanovisko „Návšteva kuchára“: jednorazový kuchynský riad, dosky na krájanie, obrúsky, tepelne spracovaná zelenina a ovocie, zástery a čiapky pre každé dieťa, šalátové misy, stojan s názornými pomôckami, individuálne hygienické potreby, IKT. 4. Stanovisko „Návšteva dizajnéra“: stojan s názornými pomôckami, farby a ceruzky, fixky, vodové farby, listy F A-3, A-4 na akvarel, štetce 2, 3, 5, IKT. Využívané priestory: spoločenská miestnosť, hudobná sála, umelecký ateliér. 2. Obsah a priebeh pátrania Na hudbu deti vstupujú do hudobnej miestnosti, stretáva sa s nimi hostiteľ. Moderátor: - Ahojte deti a milí hostia, dnes máme s vami výnimočný deň: vydáme sa na cestu "Mesto majstrov". Čakajú na vás zaujímavé stretnutia a prekvapenia. Na cestu do krajiny povolaní sa musíme rozdeliť do 4 tímov. Za týmto účelom navrhujem zahrať si hru „Úžasná taška“. Deti sú rozdelené do tímov. Každý tím dostane svoj vlastný itinerár a ide na výlet. Facilitátor pozve všetky tímy na interaktívnu panelovú mapu, aby zvážili svoju trasu.

4 Deti dostanú hárky s trasami na cestu po "Mesto majstrov" (pre každý tím začiatok cesty z ich tematickej stanice) Moderátor: - Chlapci, šťastnú cestu! Zaznie čarovná hudba a hudobná sála sa premení na salón krásy Stanica predstavenie „Návšteva stylistu“ Deti sa v salóne krásy stretávajú u kráľovnej Podky. Sladká kráľovná: - Drahí cestovatelia, hádajte moju hádanku: Táto čarodejnica, táto umelkyňa, má štetce a farby. Má tajomnú moc: Koho sa dotkne, stane sa krásnym. (STYLISTA) Queen Sweet: - Chlapci, naši hostia vám povedia o svojej profesii. Pozvaní študenti štylistiky porozprávajú deťom o svojom povolaní a ukážu, ako sa nanášajú make-up a ako sa robí maľovanie na tvár. Sladká kráľovná: - S akým povolaním ste sa stretli? Čo robí stylista? Čo potrebuje k práci? (Odpovede detí).

5 Deti dostanú na pamiatku od Kráľovnej sladkostí - predstavenie „Návšteva kaderníka“ Fairy Curly: - Chlapci, volám sa Fairy Curly. Hádaj hádanku: Majster nožníc a hrebeňov, robí vlasy pre každého. Hovorí: „Pozri, tu! Veľmi ti to pristane!" (KADERNÍK) Fairy Curly: - Teraz sa zoznámite s profesiou kaderníka, o ktorej vám porozprávajú naši hostia. Pozvaní študenti-kaderníci rozprávajú o povolaní kaderníka, robia dievčenské účesy: jarný drdol, konský chvost, zapletajú rôzne vrkoče. Víla Curly pozýva deti zahrať si hru „Vyberte účes pre rozprávkového hrdinu“, deti skladajú puzzle. Fairy Curly: - S akým povolaním ste sa stretli? Čo robí kaderník? Čo potrebuje k práci? (Odpovede detí). Deti dostanú pamiatku zo stanice Kučeravých rozprávok – predstavenie „Návšteva kuchára“ Deti čaká trpaslík Kuchár. Gnome Cook: - Ahoj chlapci! Uhádni moju hádanku: Myslenie v práci O fašírkach a kompóte. Šči, zemiaky, pilaf a kvas Uvarí pre vás (KUCHAR). Gnome Cook: - Náš hosť vám predstaví profesiu kuchára. Hosťujúci vysokoškolský učiteľ hovorí o profesii kuchára. Potom Gnome Cook navrhne pripraviť deťom zeleninové a ovocné šaláty. Deti krájajú uvarenú zeleninu a ovocie, miešajú ich v šalátových miskách, hosť ukazuje spôsoby vyrezávania na zdobenie šalátov. Gnome Cook: - S akým povolaním ste sa stretli? Čo robí šéfkuchár? Čo potrebuje k práci? (Odpovede detí).

6 Deti dostanú suveníry zo stanice trpaslíka Cooka – predstavenie „Návšteva dizajnéra“ Deti privíta princezná Tassel. Princezná Strapec: - Ahojte chlapci! Spoznal si ma? Ja, princezná Tassel, vám chcem predstaviť potrebné a zaujímavé povolanie „dizajnér“. A čo pomáha dizajnérovi pri jeho práci, zistíte uhádnutím hádaniek: Nakreslí obrázok a vyfarbí Pinocchia, Napíše inzerát a blahoželanie. Ak chcete kresliť plagáty, majster je svetlý, tenký ... (PIECER). Chĺpky nadýchanej veveričky zľahka ponorím do kvašu. Všetky obrázky a remeslá vyfarbím veľmi jasne. Nakreslím slnko, listy sú jemné hodvábne ... (ŠTETEC). princezná strapec: - Výborne, chlapci! A teraz vám naši dizajnéri hostia povedia o svojej profesii. Pozvaní študenti a učitelia hovoria o povolaní dizajnéra, ponúkajú dievčatám, aby sa stali krajinnými dizajnérmi a zdobia „stránku“ kvetmi, chlapci sa menia na architektov. Princezná Strapec: - S akým povolaním ste sa stretli? Čo robí dizajnér? Čo potrebuje k práci? (Odpovede detí). Deti dostanú pamiatku od princeznej Tasstochky Zhrnutie Účastníci a hostia sa zhromažďujú v hudobnej sále. Vedúci: - Páčil sa vám náš výlet? Aké mesto ste dnes navštívili? S akými profesiami ste sa stretli? kým chceš byť v budúcnosti? (Odpovede detí). Na konci hernej cesty dostanú účastníci certifikáty. Po slávnostnom odovzdávaní cien sa všetci účastníci a hostia usporiadajú do spoločného jarného okrúhleho tanca.


ODBOR ŠKOLSTVA MESTA MOSKVA SEVEROVÝCHODNÝ OBVOD ODBOR ŠKOLSTVA ŠTÁTNY ROZPOČET VZDELÁVACIE INŠTITÚCIE ŠKOLA 1491 (MATERNÁ ŠKOLA 1194)

Ukážka otvorenej integrovanej hodiny v strednej skupine spolu s deťmi so sluchovým postihnutím a deťmi s dobrým sluchom na tému „Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité“ pre účastníkov seminára (nepočujúci učitelia,

MESTSKÝ ROZPOČET PREDŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ INŠTITÚCIA KOMBINOVANÁ MATERSKÁ ŠKOLA 18 "DÚHA" MESTA TIKHORETSK, OBECNÝ FORMÁT, OKRES TIKHORETSKY Synopsa IEE pre deti staršej skupiny

Odbor odboru školstva Novosibirskej radnice Odbor školstva Správy okresu Kalininskij Mestský rozpočtový ústav doplnkového vzdelávania mesta Novosibirsk

Téma: "Zoznámenie sa s profesiou kuchár." (Kognitívny rozvoj "Vykonáva: Filipová. O. A. vychovávateľka, MDOU "TsRR-D \ S 122" Účel: rozšíriť predstavy detí o profesii kuchára. Úlohy: predstaviť

Príloha 1 Kalendár študijného plánu doplnkového všeobecného rozvojového programu „Farebné ručičky“ na akademický rok 2018-2019 1. Začiatok akademického roka: 9. 10. 2018 2. Koniec akademického roka: 31.05.2019

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 1 "Slnko" všeobecného vývinového typu s prioritnou realizáciou aktivít pre kognitívny a rečový rozvoj detí Synopsa

Pedagogický projekt MDOU d / s 1 "Harmanček" mesta Furmanov V 2. juniorskej skupine "Prečo" "Povolania v materskej škole" Autor projektu: Vychovávateľ: Lobunicheva O.Yu. Relevantnosť Deti predškolského veku

Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 6" Fontanelle "kombinovaný typ" Synopsa hernej tréningovej situácie pre kognitívny rozvoj "Salón krásy" v 2. juniorskej skupine

MDOU "Materská škola Priozersky" Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu 9" Projektová aktivita na tému: "Mami milovaná, najkrajšia!" Vychovávateľ:

PROJEKT "SVET PROFESIÍ" Panchenko A.N. juniorská skupina "Vasilek" MKDOU 90 "Kalinka" Novosibirsk 2014 PROBLÉM Nízka úroveň zastúpenia detí v druhej mladšej skupine o svete dospelých profesií, nízka aktivita

SÚ POTREBNÉ VŠETKY PROFESIONÁLY (zhrnutie hodiny) učiteľ Kuznecova S.V., stredná škola Krasnojarsk 5. ročník: 4 „B“ (stredný stupeň mentálnej retardácie) Smer: pracovná výchova Účel: formácia

UMENIE PORTRÉTU Otvorená hodina výtvarných aktivít v skupine seniorov (5-6 rokov) MBDOU 99, Rostov na Done. Ciele: Predstaviť pojmy „Výtvarné umenie“, „Portrét“ s typmi a prostriedkami

Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia materská škola 73 kombinovaného typu okresu Primorsky v Petrohrade. Súhrn kontinuálnych vzdelávacích aktivít v umeleckej a estetickej oblasti

Synopsa hry na hranie rolí Učiteľ: Yudina Nadezhda Aleksandrovna Vzdelávacia oblasť: sociálny a komunikačný rozvoj Veková skupina: senior Téma: "Salón krásy" Účel: formovať u detí

Štátna rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 51 všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou umeleckého a estetického rozvoja detí v mestskej časti Kolpinsky sv.

Formovanie vizuálnych vedomostí, zručností a schopností predškolákov v súlade s požiadavkami federálneho štátneho vzdelávacieho štandardu DO GBOU SOSH DO 2 Skutočný smer modernizácie vzdelávacieho systému je umelecký a estetický.

Mestská štátna vzdelávacia inštitúcia Základná všeobecnovzdelávacia škola Kurkinskaja „Scenár zábavy pre predškolákov Pripravila: Klimakhina T.V. Ciele pedagóga od júla 2015:

Kondratyeva Svetlana Valerievna, vychovávateľka MBDOU "Materská škola 172 kompenzačných druhov" Leteckého stavebného obvodu Kazaň Predstavujeme deťom predškolského veku kultúru ich rodnej krajiny Anotácia. V predškolskom veku

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 30 Synopsa OOD "V jesennom lese je veľa húb." Otvorená lekcia kreslenia v seniorskej skupine (tréning v metóde „lepenia“)

Reportáž o cestovateľskej hre na tému: "Moje budúce povolanie." Stredná skupina 2. Vychovávateľ: Prikashchenkova Maria Yurievna. 1. septembra sa v strednej skupine 2 "Včela" odohrala hra

Zhrnutie tried v skupine dievčat. na tému "Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité." Prípravné práce: oboznámenie sa s rôznymi profesiami, čítanie poézie a beletrie, rozprávanie o

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia Všeobecná rozvojová materská škola 18 „Rozprávka“ mestskej formácie Timaševskij okres Pedagogický projekt „Úvod do povolania

Mesto Langepas mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia "DSKV 10 "Veverička" Projekt v druhej juniorskej skupine 4 "Lapushka" "Moja malá vlasť" Vychovávateľ: Aflyatonova L.F. vyhliadka

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia Materská škola 9 "Rosinka", Krasnokamensk, Transbajkalské územie Zhrnutie questovej hry „Potrebujeme všetky povolania! Všetky profesie sú dôležité! Zostavila: Plužnikova

Súhrn priamych organizovaných vzdelávacích aktivít na tému „Posilnenie čísla „6“. Konštrukcia od dizajnéra "Lego" "Duckling". pripravila: učiteľka Buyanova S.Yu. 2017. Celé meno učiteľa:

Reportáž o Týždni "Zimných hier a radovánok" v MŠ SP 1678 v dňoch 26. - 30. januára 2015. V našej materskej škole sa už stalo dobrým zvykom organizovať Týždeň zimných hier a radovánok. Podľa ročného plánu práce

Autor: Kuzmina Larisa Yuryevna Názov materiálu: vzdelávacia aktivita v kreslení (stredná skupina) Téma: „Rozprávkový hosť“ (netradičnou technikou kreslenia, kresba penovou gumou)

Správa mestskej časti Saransk Odbor sociálnej politiky Odbor školstva Mestský autonómny predškolský vzdelávací ústav mestskej časti Saransk "Materská škola 47"

1 Účelom projektu je organizovať rôzne typy detských aktivít na tému rodina, láska k matke. Ciele projektu: 1. Objasniť vzťah medzi členmi rodiny (matka a dieťa). 2. Vytvorte

Synopsa organizovaných vzdelávacích aktivít v druhej juniorskej skupine Téma "Úvod do práce zamestnancov MŠ." Pripravil: učiteľ MADOU "Materská škola" Belochka "z obce Novaya Tavolzhanka

Projekt: "Taká iná papierová krajina." Autori projektu: Aitova R.Ya., Erilina S.A. Typ projektu: krátkodobý, skupinový, kreatívny. Účastníci projektu: pedagógovia, rodičia. Miesto: JV "Detské

Pedagogický projekt MDOU "Materská škola 227" v Jaroslavli v prvej juniorskej skupine "Teremok" "Povolania v materskej škole" Autori projektu: Pedagógovia: Alieva Elena Stanislavovna Karmakova Valentina Aleksandrovna

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou aktivít pre telesný rozvoj detí 30 "Krepysh" Pedagogický projekt

Štrukturálny celok "Materská škola 20" Lastochka "GBOU stredná škola 4 g.o. Chapaevsk Synopsa priamych vzdelávacích aktivít v juniorskej skupine I: "Návšteva dúhy" Pedagóg: Gunina Elena Sergeevna

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola Kiževatovo Abstrakt priamo výchovných aktivít vo forme integrovanej témy vyučovacej hodiny:

Mestská autonómna predškolská vzdelávacia inštitúcia centrum rozvoja detí - materská škola 125 mesta Ťumen Súhrn integrovaných vzdelávacích aktivít s deťmi vo veku 5-6 rokov "DELICIOUS JESEŇ"

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia materská škola všeobecného vývinového typu 8 "Vasilek" mestskej časti Bugulma Tatárskej republiky Abstrakt lekcie o zmyslovom rozvoji

Projekt „Mami, moja drahá“ Skupina seniorov 12 Vypracovala: Dzhazova M.M. Verbitskaya V.A. Účel projektu: rozšíriť predstavy detí o sviatku 8. marca. Úlohy: 1) pestovať úctivý a citlivý prístup

PEDAGOGICKÉ NÁLEZY Synopsa priamo vzdelávacích aktivít pre deti staršieho predškolského veku "Magické farby" Sakhno Antonina Gennadievna, vychovávateľka mestského rozpočtu

Týždenná projektová aktivita v druhej juniorskej skupine "Kuchársky riad" Technologická mapa projektu Obsah Vysvetlenie Názov projektu Cesta do sveta riadu Typ Pedagogický Typ Praktický, skupinový,

Zhrnutie GCD pomocou EOR s deťmi staršej skupiny na tému: "Profesie" Vychovávateľ Ershova I.V. Integrácia oblastí: "Umelecký a estetický rozvoj", "Kognitívny rozvoj", "Rozvoj reči",

Vyplnila učiteľka MBDOU „Materská škola 17 str. Ozerskoe" Bocharova Lyubov Alexandrovna Metodický rozvoj vzdelávacích aktivít pre deti staršieho predškolského veku v duchovnej a morálnej oblasti

Štátna rozpočtová vzdelávacia inštitúcia mesta Moskva "Škola 1874" (predškolské oddelenie "Aistenok") Pracovný plán Týždeň hry "Hráme sa spolu celý týždeň" (od 6. novembra do 9. novembra 2018) Moskva 2018

Obsah programu GCD „Cesta do krajiny umenia“. Učebné úlohy: (prípravná skupina do školy) Naučte deti kresliť rozprávkové kvety. Na upevnenie vedomostí o teplých a studených farbách,

Konverzácia "Všetky povolania sú dôležité." (staršia skupina) Cieľ: formovať primárne predstavy o práci dospelých. Úlohy: 1. Rozvíjať zvedavosť detí v profesiách dospelých. Ukážte dôležitosť každého povolania

Synopsa integrovanej hodiny v skupine všeobecnej vývinovej orientácie od 4 do 5 rokov „Naša Zem“ Autori-zostavovatelia: Pedagóg: Ivanova N.S. Učiteľ-psychológ: Isaeva S.A. Kotovsk 2012 Autori-zostavovatelia:

Synopsa priamo vzdelávacích aktivít na zoznámenie sa s vonkajším svetom v seniorskej skupine. Vychovávateľ: Miroyan Natalya Borisovna Téma: „Úvod do práce dospelých: povolanie staviteľa“

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 247" 660112 Krasnojarsk, Voronova ul. 3 "A", t.224-38-25, 224-38-31 Email: [chránený e-mailom] Projekt "Týždeň knihy" Stredná skupina

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola 46" Samara Súhrn priamych vzdelávacích aktivít vo výtvarnom umení (kresbe) a rozvoji

Mestská rozpočtová predškolská výchovná inštitúcia materská škola 3 „Harmanček“ Vzdelávacia oblasť „Umelecký a estetický rozvoj“ Sekcia „Dekoratívna kresba“. Synopsa organizovaného

Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia základná škola "Vzdelávací podnik "Detstvo bez hraníc" obce Ust-Labinsky Scenár organizovaný

Balon Svetlana Nikolaevna, vychovávateľka, Yemtsova Irina Vasilievna, vychovávateľka, MADOU "CRR d / s 23 "Romashka", G.o. Stupino, Moskovský región Kognitívne a výskumné aktivity malých detí

Štrukturálne členenie štátnej rozpočtovej vzdelávacej inštitúcie regiónu Samara strednej školy 4 mestskej časti Otradny regiónu Samara "materská škola 3"

ENCYKLOPÉDIA PROJEKTOV PROFESIÍ OD A PO Z Je potrebné pozdvihnúť prestíž odbornej práce, prestíž práce pri obrábacom stroji, prestíž práce vôbec akejkoľvek odbornej práce. To sa dá urobiť len vtedy, ak

Mestská štátna predškolská vzdelávacia inštitúcia mesta Novosibirsk "Materská škola 398 "Lastovička" kombinovaného typu" Abstraktné hľadanie - hry v strednej skupine "Cesta do sveta prírody" Vyvinutý:

Rozhovor s deťmi vo veku 5-7 rokov na tému: „Moja rodina“ Vychovávateľ MBDOU „Materská škola 10“ Kid ”Fedyushkina E.B. Michurinsk-Science City 2017 Ciele: vytvoriť u detí predstavu o zložení rodiny ako ľudí,

Dlhodobý projekt "Ľudové remeslá" (pre deti staršej skupiny) Zostavil: pedagóg pre výtvarné umenie Gavrilyuk N. I. V rámci tohto projektu sa predškoláci zoznámili s Gorodets, Gzhel.

MKDOU materská škola "Rainbow" GCD vzdelávacia oblasť "vedomosti" téma "Profesia kaderník" stredná skupina Vychovávateľ Poznyakova I.P. Vzdelávacia oblasť GCD "vedomostná" téma "Profesia kaderník"

Mestská rozpočtová predškolská vzdelávacia inštitúcia "Materská škola kombinovaného typu 92" mesta Kursk Abstrakt priamych vzdelávacích aktivít na tému "Vtipné hniezdiace bábiky" v skupine

1 Kreslenie na tému „Mrazové vzory“ v netradičnej technike Integrácia vzdelávacích oblastí: umelecký a estetický rozvoj, kognitívny rozvoj, rozvoj reči, sociálne a komunikatívne

Zhrnutie lekcie: „Cesta do Tretiakovskej galérie“ Veková skupina: 7-10 rokov Počet detí: 12 Téma: „Cesta do Treťjakovskej galérie“ Účel: Výchova tvorivého, vysoko intelektuálneho