„Wieczór zagadek” Materiał edukacyjno-metodyczny (grupa seniorów) na ten temat. Rozrywka Materiał „Wieczór zagadek” (grupa środkowa) na temat Wieczór zagadek w grupie przygotowawczej

Scenariusz rozrywkowy na podstawie bajek dla przedszkola

Scenariusz rozrywkowy dla starszych przedszkolaków. Podróż do krainy baśni i tajemnic


Opis. Scenariusz tego wydarzenia będzie przydatny dla nauczycieli przedszkolnych placówek oświatowych. Tę rozrywkę można wykonać z dziećmi w grupie seniorskiej lub przygotowawczej przedszkola.
Cele:
- dalsze zapoznawanie dzieci z ustną sztuką ludową, baśniami, zagadkami, zabawami ludowymi;
- zapamiętaj nazwy rosyjskich opowieści ludowych, charakterystyczne początki i zakończenia baśni;
- dowiedz się, czy dzieci mają ulubione opowieści ludowe;
- ćwiczyć ekspresję intonacyjną mowy.
Prace wstępne: czytanie rosyjskich opowieści ludowych, rozmowy na temat fabuły baśni i głównych bohaterów.
Materiały: mały dywanik, skrzynia, list, witaminy i balony w zależności od liczby dzieci.
Postęp lekcji.
Pedagog:
Kochani, dziś wybierzemy się w podróż do krainy baśni i tajemnic. A do tego kraju polecimy... Co o tym sądzicie? (odpowiedzi dzieci) Polecimy tam na dywanie – samolotem! To jest nasz magiczny dywan. Usiądź wygodnie na dywanie i zamknij oczy.

Nad górami, nad dolinami,
Nad zielonymi polami
Lecimy do krainy czarów
Gdzie są bajki i zagadki?

(Dzieci otwierają oczy i znajdują się w krainie tajemnic)
Pedagog:
Kochani przed nami pałac, ale możemy go otworzyć odgadując zagadkę:

Czarny pies wisi skulony
nie szczeka, nie gryzie - i nie wpuszcza do domu. (zamek)

Drzwi się otwierają, dzieci wkraczają do krainy baśni i widzą tam skrzynię.
Pedagog:
Chłopaki, jak myślicie, co jest w tej skrzyni? (odpowiedzi dzieci) Aby otworzyć skrzynię i dowiedzieć się, co to jest, musisz rozwiązać zagadkę:

Bardzo chciałem cię zobaczyć,
Jeździł, latał,
Unosił się na morzu
Wreszcie... jest! (list)

Zgadłeś, jest tu list. Chcesz wiedzieć, co w nim jest?
„Jeśli wy, dzieci, chcecie dowiedzieć się, kto mieszka w naszym pięknym kraju Zagadek, odgadnijcie zagadki.”

Wygląda jak pasterz
Co nie jest zębem, jest ostrym nożem!

Biegnie z obnażonymi szczękami,
Gotowy do ataku na owce! (Wilk)
Ani baranek, ani kot,
Nosi futro przez cały rok.
Szare futro - na lato,
Na zimę - inny kolor (Zając).
Drażliwy, pokryty igłami,
Mieszkam w dziurze, pod choinką.
Choć drzwi są szeroko otwarte,
Ale zwierzęta do mnie nie przychodzą. (Jeż)
Spójrz co -
Wszystko płonie jak złoto!
Chodzi w futrze, kochanie,
Ogon jest puszysty i duży. (Lis)
Latem błąka się bez drogi,
Pomiędzy sosnami i brzozami,
A zimą śpi w jaskini,
Zakrywa nos przed mrozem. (Niedźwiedź)

Brawo chłopaki, zgadliście wszyscy mieszkańcy! Powiedz mi, jakie zwierzęta to lis, niedźwiedź, wilk, zając i jeż? (dziki)
Dzieci, spójrzcie, bo rozwiązałyście wszystkie zagadki, w skrzyni pojawiły się dla was witaminy (Dajcie witaminom dzieciom)
Czas ruszyć dalej, usiąść na dywanie, zamknąć oczy, przenosimy się do krainy Bajek.

Nad górami, nad dolinami,
Nad zielonymi polami
Lecimy do krainy czarów
Gdzie są bajki i zagadki?

Pedagog:
Oto jesteśmy w krainie baśni! Jakie bajki tu żyją? Chcesz wiedzieć?
Następnie posłuchaj i powiedz, z jakich bajek pochodzą te fragmenty.
... Mały króliczek biegnie obok. Zatrzymał się i zapytał:
- Terem-teremok! Kto mieszka w rezydencji?
- Ja, mała mysz.
- Ja, żabo-żaba. Kim jesteś?
- Jestem biegnącym króliczkiem.
- Zamieszkaj z nami!... (Teremok)
Kto z Was może mi wymienić bohaterów tej opowieści w kolejności, w jakiej wystąpili? (mysz-żaba-zając-lis-wilk-niedźwiedź)
...Bułka toczy się po ścieżce i spotyka ją zając:
- Kolobok, Kolobok, zjem cię!
- Nie jedz mnie, kosie, zaśpiewam ci piosenkę!... (Kolobok)
Powiedz mi, jakie zwierzęta spotkała bułka? Kto pamięta piosenkę kolobok?
... Zając siedzi i płacze, smuci się, ocierając łapami łzy. Przebiegające psy:
- Tyaf-tyaf-tyaf! Nad czym płaczesz, króliczku?
- Jak mogę nie płakać? Miałem chatę łykową, a lis miał chatę lodową. Nadeszła wiosna, chata lisa stopiła się. Prosiła, żeby do mnie przyjść, ale mnie wyrzuciła!... (Chata Zayushkiny)
Chłopaki, kto pomógł króliczkowi zwrócić chatę? Jakie słowa powiedział lis?
... Koza nakarmiła dzieci i surowo je ukarała:
- Ktokolwiek przyjdzie do chaty, będzie prosił grubym głosem, żeby nie przechodził przez wszystko, co ci czytam, nie otwieraj drzwi i nie wpuszczaj nikogo!... (Wilk i siódemka dzieci )
Jaką piosenkę zaśpiewała koza? Jak koza uratowała swoje dzieci?
... „To prawda, że ​​gęsi porwały mojego brata!” pomyślała dziewczyna i ruszyła dogonić gęsi. Biegła i biegła, i zobaczyła, że ​​jest piec.
- Piec, piec, powiedz mi, dokąd poleciały gęsi?... (Gęsi-łabędzie)
Dla kogo gęsi porwały chłopca? Kogo spotkała dziewczyna w drodze do Baby Jagi?
Dobra robota, dzieci, odgadliście wszystkie bajki, które żyją w tym kraju. W tym celu wróżka wysłała Ci balony.
Teraz przyszedł czas na powrót do grupy. Wszyscy siadamy na magicznym dywanie i zamykamy oczy.

Nad lasami, nad dolinami,
Nad zielonymi łąkami
Z odległych, wspaniałych krajów
Dołącz do nas jako grupa!

Wychowawca: Chłopaki, gdzie dzisiaj byliśmy? Przypomnijmy, jak zaczynają się rosyjskie opowieści ludowe? (dawno, dawno temu; w pewnym królestwie, w pewnym państwie...) Jak najczęściej kończą się bajki? (I żyli długo i szczęśliwie...)
Teraz wszyscy usiądziecie przy stołach i narysujecie swoją ulubioną bajkę lub zagadkę.

Podsumowując lekcję:
Dzieci wyjaśniają, kto co narysował.
Pytania:
- kto mieszka w krainie tajemnic?
- Jakie bajki żyją w Krainie Bajek?
- Podobała Ci się nasza wycieczka?

Czas wolny „Wieczór tajemnic”

dla starszych dzieci.

Skompilowane przez:

Wasilijewa S.N.

2017

Zadania: uczyć dzieci rozwiązywania zagadek.Utrwalenie wiedzy dzieci na temat charakterystycznych oznak zimy.

Wzmocnij ogólne koncepcje:„odzież zimowa”, „buty zimowe” . Kontynuuj zapoznawanie dzieci z zabawami związanymi ze sportami zimowymi.

Sprzęt: zabawka – zając, obrazki z zimowym krajobrazem.

Postęp w czasie wolnym.

Rozlega się pukanie do drzwi, nauczyciel przynosi zabawkowego zająca:

Witam chłopaki. Czy mogę Cię odwiedzić? Powiedz, że lubisz rozwiązywać zagadki. No cóż, w takim razie proponuję zorganizować dzisiaj wieczór zagadek. Posłuchaj pierwszej zagadki, o której porze roku mówi:

Pudrowano ścieżki

Udekorowałam okna.

Dawał radość dzieciom

A ja poszłam na sanki.

(zima)

Jakie zmiany zachodzą w przyrodzie zimą, co odróżnia zimę od innych pór roku?

Jest puszysty i srebrny.

Biały, biały,

Czysty, czysty,

Położyłem się na ziemi z watą.

(śnieg)

Niewidoczny, ostrożnie

Przychodzi do mnie

I rysuje jak artysta

Robi wzory na oknie.

(zamrażanie)

Żadnych desek, żadnych osi

Most na rzece gotowy.

Most jest jak niebieskie szkło:

Śliskie, zabawne, lekkie.

(lód)

Wiszące za oknem

Torba jest lodowata.

Jest pełno kropel

I pachnie wiosną.

(sopel lodu)

I nie śnieg, i nie lód,

I srebrem usunie drzewa.

(mróz)

Chodzę po polu, latam na wolności,

Kręcę się, mamroczę, nie chcę nikogo znać.

Biegam wzdłuż wioski, zamiatając zaspy śnieżne.

(zamieć)

Posłuchaj zagadek:

Gwiazda zakręciła się

Trochę wisi w powietrzu

Usiadłem i się roztopiłem

Na mojej dłoni.

(płatek śniegu)

Dobra robota chłopaki. Zgadza się, zimą pada śnieg, rzeki są pokryte lodem, a wszystkie drzewa pokryte są srebrzystym szronem, a mróz kłuje w nos i wyje zamieć. Czy zimą na zewnątrz jest zimno? Co zrobić, żeby uniknąć zamarznięcia?(Bawimy się, biegamy, skaczemy). Pokażcie mi, jak zamarzacie. (Dzieci"drżenie")

Nauczyciel kładzie zająca i mówi:

Ty, mały króliczku, usiądź i zrelaksuj się, a teraz chłopaki i ja rozgrzejemy się i pobawimy.

Gra się w grę „Dwa mrozy”.

Gra jest odtwarzana 2-3 razy.

Następnie nauczyciel mówi:

Cóż, rozgrzałeś się? Pokazałeś króliczkowi, jak się rozgrzewa zimą. Ale króliczek nie boi się mrozu. Jak myślisz, dlaczego? Opowiedz króliczkowi, jak wciąż uciekasz przed mrozem, w co się ubierasz, gdy idziesz na spacer?Ale teraz opowiem Ci zagadki o ubraniach i butach, o tym, w co się ubierasz, żeby nie zmarznąć:

Nie buty, nie buty,

Ale noszą je również nogi.

Biegamy w nich zimą:

W ciągu dnia - na ulicy,

Wieczorem - w domu.

(filcowe buty)

Siedzę na koniu

nie wiem kto.

(czapka)

Czarny, nie ziemia,

Puszyste, bez śniegu,

Ogrzewa, a nie piec.

(algierka)

To nie krawat, to nie kołnierz,

A ja jestem przyzwyczajony do ściskania szyi.

Ale nie zawsze, ale tylko wtedy,

Kiedy jest zimno.

(szalik)

Dali braciom ciepły dom,

Aby nasza piątka mogła przeżyć.

Wielki Brat się nie zgodził

I osiedlił się osobno.

(rękawice)

Tutaj, króliczku, gdy jesteśmy tak ciepło ubrani, a nawet biegamy i bawimy się, nie straszny nam żaden mróz. Pokażmy króliczkowi, jak się ubieramy na spacer. Załóż więc filcowe buty, czapkę, futro i rękawiczki.(Dzieci naśladują ruchy). Teraz porozmawiam szybko, a ty pokażesz mi, co masz na sobie. Ja też Ci pokażę, ale mogę się mylić, bądź ostrożny. A ty, mały bałwanku, upewnij się, że dzieci nie popełniają błędów: kapelusz (nauczyciel„zakłada kapelusz”, filcowe buty (nauczyciel„zakłada rękawiczki”) itp.

Och, brawo chłopaki, dali radę, wszyscy byli odpowiednio ubrani. Gry zimowe pomagają nam również zachować ciepło zimą na zewnątrz. Posłuchaj zagadek:

Och, pada śnieg!

Wyprowadzam konia mojego przyjaciela.

Do wodzy linowej

Prowadzę konia przez podwórze,

Zlatuję na nim z górki,

I ciągnę go z powrotem.

(sanki)

Mam dwa konie, dwa konie,

Niosą mnie przez wodę

A woda jest twarda

Jak kamień.

(łyżwy)

Dwie dziewczyny z zadartymi nosami

Nie zostawili siebie nawzajem.

Obaj biegną po śniegu,

Obie piosenki są śpiewane

Obie wstążki w śniegu

Zostaw to w biegu!

(narty)

Szary latem

Biały zimą.

(zając)

Tak po prostu, króliczku, też odgadliśmy zagadkę na twój temat.

Odbywa się okrągła zabawa taneczna „Szary Króliczek”.

Króliczek odpowiada:

Tak, chłopaki, jest tu dobrze, jesteście tacy pogodni, odważni, wiecie, jak zrobić wszystko, nie boicie się zimy, jesteście do niej dobrze przygotowani. Ale czas już wrócić do lasu. Żegnajcie chłopaki, chodźcie do lasu.

Króliczek „odchodzi”.


Cel: utrwalenie wiedzy dzieci na temat zimowych zjawisk przyrodniczych; rozwijać ciekawość i zainteresowanie środowiskiem; rozwijać myślenie, uwagę, mowę dzieci.

Zgadnij kto

Siwowłosa gospodyni domowa?

Potrząsnie miotełkami z piór -

Nad światem puchu! (Zima)

Napisano wiele wierszy i wiele piosenek o zimie. Nie mniej tajemnice zostały wymyślone na temat zimy. Pozwól, że zadam ci teraz zagadki, a ty je odgadniesz.

Leci - milczy, kłamie - milczy,

Kiedy umrze, będzie tak ryczeć. (Śnieg)

Kiedy wszystko jest pokryte szarym śniegiem

A słońce żegna nas wcześnie? (Zima)

Chodzenie po polu, ale nie koń,

Leci do woli, a nie ptak. (Zamieć)

Chociaż ona sama jest śniegiem i lodem,

A kiedy odchodzi, wylewa łzy. (Zima)

Ciekawe zagadki o zimie wymyślili nasi ludzie. Ale zima ma ich tak dużo, że nie życzyłam Wam ich wszystkich. Dlatego teraz odgadnij zagadki, które wymyślił dla Ciebie nasz ulubiony zimowy gość, Snegurochka (Arkusz z zagadkami można wyjąć z koperty, na której jest napisane: „Do chłopaków ze Snegurochki”).

Leci w białym stadzie

I błyszczy w locie.

Topi się jak chłodna gwiazda

Na dłoni i w ustach. (Śnieg)

Co rośnie do góry nogami? (Sopel lodu)

Bez rąk, bez nóg skacze po polu,

Puka pod okno i prosi o wejście do chaty. (Wiatr)

Biegła i hałasowała,

Zasnęła i zaczęła błyszczeć. (Rzeka)

Białe stado muszek

Poranny wiatr i wiruje,

Nie piszczą i nie gryzą,

Natychmiast rozpływają się w dłoni. (Płatki śniegu)

Skacze przez las, potem tam i z powrotem,

Wyje, brzęczy i potrząsa drzewami. (Zamieć)

Dobra robota, zgadliście zagadki Snow Maiden. Kto z Was potrafi nazwać miesiące zimowe?

A teraz masz to zadanie - narysować odpowiedź.

Gwiazda zakręciła się

Trochę wisi w powietrzu

Usiadłem i się roztopiłem

Na mojej dłoni. (Płatek śniegu)

Gra „Gdzie są płatki śniegu?”

Dzieci tańczą w kręgu wokół kart ułożonych w okrąg. Karty przedstawiają różne stany wody: wodospad, rzekę, kałużę, lód, opady śniegu, chmurę, deszcz, parę, płatek śniegu, kroplę...

Podczas poruszania się po okręgu wypowiadane są następujące słowa:

Więc nadeszło lato.

Słońce świeciło jaśniej.

Robi się coraz cieplej,

Gdzie powinniśmy szukać płatka śniegu?

Przy ostatnim słowie wszyscy się zatrzymują. Osoby, przed którymi znajdują się wymagane zdjęcia, muszą je podnieść i wyjaśnić swój wybór. Ruch jest kontynuowany słowami:

Wreszcie nadeszła zima:

Zimno, zamieć, zimno.

Wyjdź na spacer.

Gdzie powinniśmy szukać płatka śniegu?

Wymagane zdjęcia zostaną ponownie wybrane i wybór zostanie wyjaśniony.

Szukaj gry „Ślady na śniegu”

W Królestwie Zimy jest wiele ciekawych rzeczy. Kiedy śnieg spadnie na ziemię, jest ona czysta i gładka. A potem zwierzęta i ludzie zaczynają poruszać się po śniegu i zostawiać ślady. Zachęca dzieci do ustalenia, kto zostawił ślady na śniegu. (Dzieci otrzymują karty z narysowanymi śladami zwierząt, ptaków i ludzi).

Zarys planu

Rozrywka „Wieczór tajemnic”

(według bajek)

w grupie młodszej i średniej.

Pedagog: Zorczenko S.A.

2017

Cel: pielęgnować miłość do rosyjskiej sztuki ludowej; wzmocnić zdolność dzieci do rozwiązywania zagadek; rozwijać ciekawość i zainteresowanie środowiskiem; rozwijać pamięć, myślenie, uwagę, mowę.

Cele: rozwinięcie umiejętności rozwiązywania zagadek różnego typu; stworzyć u dzieci radosny, pogodny nastrój; rozwijać pamięć, wyobraźnię, uwagę, umiejętność poruszania się w przestrzeni; organizując imprezę z udziałem dzieci z gimnazjum.

Prace wstępne: czytanie rosyjskich opowieści ludowych, rozwiązywanie zagadek.

Używany sprzęt: ekran, maska ​​lisa i lalka koguta, skrzynia i zabawki kota Vaski i psa Błędy, łuki i obręcze ; atrybuty: maska ​​lisa i lalka koguta teatrzyk lalek na palce, kosz z „telegramami” i cukierkami dla dzieci, magiczny kwiat z zagadkami, komputer (muzyka).

Postęp wydarzenia.

Dzieci siedzą w grupie. Wchodzi Baba Jaga.

Baba Jaga: Witam chłopaki. Więc przyszedłem do ciebie. Poznałeś babcię?

(Tak, Baba Jaga)

Baba Jaga: Nie boisz się mnie?

(NIE)

Baba Jaga: I racja, przestałam wkładać dzieci do piekarnika. .

Teraz zapraszam ich do odwiedzenia i poczęstowania herbatą. Chcesz mnie odwiedzić?

(Tak)

Baba Jaga: Potem szybko zamień się w mój ogon i leć.

Przejście przez rozstawione łuki, rozstawione obręcze.

Baba Jaga: Och, chłopaki, w lesie musimy najpierw przejść przez zaspy śnieżne. Przeskoczymy z jednej zaspy na drugą, potem wczołgamy się do śnieżnej jaskini, a wtedy moja chata nie będzie daleko.

Dzieci pokonują tor przeszkód.

Baba Jaga: Och, co za wspaniali ludzie! A teraz musimy ominąć niedźwiedzia. Chłopaki, co niedźwiedź robi zimą? (spanie w jaskini). Żeby go nie obudzić, zamienię was w myszy. No dalej, shur-shur-shur, abra-kadabra, zamieńcie się w myszy, dzieciaki. Chodźmy, myszy, cicho i cicho na palcach.

Baba Jaga: Tutaj jesteśmy, usiądźcie, drodzy goście! Rzadko zdarza mi się mieć tak wspaniałych gości. Czy będziesz bawić się z babcią? (Tak).

Teraz lubię bawić się z chłopakami i rozwiązywać zagadki z bajkami. Słyszałem, że ty też znasz wiele bajek. Pomóż mi to rozgryźć, znalazłem torbę z telegramami, ale nie rozumiem, kto je wysłał. Czy możesz mi pomóc?

1. Pomóż! Babcię i mnie pożarł wilk! (Czerwony Kapturek).

2. Czekam, aż moja babcia, wnuczka, Bug, Kot i Mysz wyciągną rzepę. (Dziadek).

3. Nie pij, bracie, bo zostaniesz kozą! (Alonuszka).

4. Uzdrowił wszystkie zwierzęta w Afryce! wracam! (Doktor Aibolit).

5. Pomóż wypędzić lisa z łykowej chaty! (Zając) .

- Dobra robota, chłopaki! Pomógł mi to rozgryźć. Teraz wszystkie telegramy wpadną we właściwe ręce..

- Wykonaliśmy to zadanie. Wow, chłopaki, dobra robota!

Baba Jaga: Mam tu magiczną skrzynię, w której ukryte są różne cuda. Spójrzmy?

(OK, tak)

Baba Jaga: Och, to są zagadki. Trudno... Można się tego domyślić.

(Tak, oczywiście)

1. Ktokolwiek jest przy choince, jest suką

Czy on liczy: „a kuku, a kuku”? (Kukułka)

2. Latem chodzi bez drogi

w pobliżu sosen i brzóz.

A zimą śpi w jaskini,

ukrywa nos przed mrozem (niedźwiedź).

3. Leżąc między jodłami

Poduszka z igłami.

Leżała spokojnie

Potem nagle uciekła. (Jeż)

4. Chodzę w puszystym futrze,

Mieszkam w gęstym lesie.

W zagłębieniu starego dębu

Gryzę orzechy. (Wiewiórka)

5. Przebiegły oszust,

czerwona głowa,

Puszysty ogon jest piękny!

A jej imię to... (Lis)

6. Kudłaty, wąsaty,

Pije mleko i śpiewa piosenki Meow. (Kot)

7. Mieszka w norce, żuje skórki.

Krótkie nogi, boi się kotów. (Mysz)

8. Wstaje przed wszystkimi innymi, „Ku-ka-re-ku” i śpiewa. (Kogut)

Baba Jaga: Och, dobra robota! Co jeszcze możesz zrobić?

Baba Jaga: Czy zagrasz ze mną?

(Tak)

Baba Jaga: Tutaj w klatce piersiowej mam psa Żuchkę i kota Waskę, uwielbiają się ścigać. Sprawdźmy, kto jest szybszy?

Gra „Kto jest szybszy?”

Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel wysyła w różne strony lalki z kotem i psem, dzieci przekazują sobie zabawki, aż przejdą przez całe koło.

Baba Jaga: Ach, dobrze, chłopaki. Szanowaliśmy starego, muszę cię poczęstować smakołykiem. Ja też to mam w piersi. Dostanę to teraz.

Patrzy w pierś i się boi.

Baba Jaga: Oj, kłopoty, och, nieszczęścia. A mój kogut zniknął, strzegł cukierka. A kto to ukradł? I nie ma żadnych śladów, tylko kępka czerwonego futra...

(Lis, to czerwony lis)

Baba Jaga: Ach, oszustwo, więc musimy ją szybko dogonić i zabrać cukierek. Wstawaj, teraz pójdziemy do domku lisa.

Gra „Skacz jak króliczek”

No dalej, dzieciaki, skaczcie jak króliczki (dzieci skaczą)

Jak deptać niedźwiedzie? (kręcą się jak niedźwiedzie) ,

Jak ptaki potrafią latać? (trzepoczą skrzydłami)

I jak myszy zamarzniecie (dzieci zamarzają).

Gra jest powtarzana dwukrotnie. Baba Jaga wskazuje na ekran.

Baba Jaga: Oto jej dom. Wyjdź, lisie! Nie odpowiada. Wyjdź, mówię! Zadzwońmy razem.

(Rozmowy z dziećmi.)

Pojawia się lis.

Lis: Kto do mnie zadzwonił? Ach... Jaga. Dlaczego przyszedłeś i przyprowadziłeś tak wielu gości?

Baba Jaga: A kto znowu ukradł mojego koguta i zabrał słodycze dla dzieci?

Lis: Cóż, jestem. I co?

Baba Jaga: No dalej, oddaj, rudowłosy oszustu. Albo zadzwonię do niedźwiedzia.

Lis: Och, nie potrzeba misia. Tylko w ten sposób ci ich nie dam - odgadniesz moje zagadki?

Baba Jaga: Rozwiązali moje zagadki, a jeszcze bardziej rozwiążą Twoją.

Lis: Ale moje nie są proste, są o baśniach. Czy dzieci znają bajki?

Baba Jaga: Kochani, czy znacie bajki?

(Tak)

Lis: Cóż, spróbuj, oto magiczny kwiat z zagadkami. Jeśli odgadniesz wszystko, zadzwoń do mnie.

(Liście)

Zagadki o baśniach

Zostawił babcię

I zostawił swego dziadka,

Śpiewałem piosenki pod błękitnym niebem,

Dla lisa stał się obiadem.

(Kołobok)

Zły charakter, szary kolor,

Zjadł siedmioro dzieci.

(Wilk i siedmioro dzieci)

Odpowiedz na pytanie:

Kto niósł Maszę w koszu,

Który siedział na pniu drzewa,

A chciałeś zjeść ciasto?

Znacie tę bajkę, prawda?

Kto to był? ...

(Niedźwiedź)

W pobliżu lasu, na skraju,

Trójka z nich mieszka w chatce.

Są trzy krzesła i trzy kubki,

Trzy łóżka, trzy poduszki.

Zgadnij bez podpowiedzi

Kim są bohaterowie tej bajki?

(Trzy niedźwiedzie)

Alyonushka ma siostry

Ptaki porwały mojego młodszego brata,

Bawiła się z przyjaciółmi,

Brat Wania chybił.

(Gęsi-łabędzie)

Co za bajka: kot, wnuczka,

Mysz, także pies Buga

Pomogli babci i dziadkowi

Zbierałeś warzywa korzeniowe?

(Rzepa)

Baba Jaga: Dobra robota, chłopaki, nie poradziłbym sobie sam. Wyjdź, lisie.

Pojawia się lis.

Lis: Jak? Czy to już jest? A ja nawet się nie zdrzemnąłem. Czy odgadłeś wszystko?

(Tak)

Lis: No dobrze, skoro tak dobrze znasz bajki, to powiedz mi, w jakich baśniach się pojawiam?

(„Wilk i lis”, „Kolobok”, „Kogucik - złoty grzebień”, „Teremok”)

Lis: Och, ale ja uwielbiam bajkę „Teremok”, bardzo ją kocham, powiedz mi, kto mieszkał ze mną w wieży, tak po prostu.

Baba Jaga: Powiemy wam, chłopaki?

Bajka „Teremok”

Dzieci zapamiętują bohaterów bajki „Teremok”, wybierają potrzebne lalki z „Teatru na palcach” i ustawiają się w kolejności pojawiania się postaci (pomaga Baba Jaga).

mysz-norushka, żaba-rechot, króliczek - mały biegacz, lisia siostra, góra - szara beczka, niedźwiedź - stopa końsko-szpotawa,

Baba Jaga: No cóż, lisie? Czy dzieci nazwały je wszystkie poprawnie?

Lis: I to prawda, znasz bajki. Czy lubisz tańczyć?

(Tak)

Lis: Zatańczysz ze mną?

(Tak)

Baba Jaga: Och, wiem jak będziemy tańczyć.

Gra muzyczna „Taniec z zabawkami”

Dzieci rozbierają zabawki z „teatru palcowego”. Baba Jaga trzyma zabawkę ludzką i zabawkę zwierzęcą i podnosi je po kolei. Kiedy na górze znajduje się ludzka zabawka, dzieci tańczą z ludzkimi zabawkami w rękach, a kiedy Jaga podnosi zwierzęcą zabawkę, dzieci tańczą ze zwierzęcymi zabawkami.

Lis: Już dawno nikt się ze mną tak nie bawił. OK, dam ci cukierka.

Baba Jaga: A kogut?

Lis: Sam zadzwoń do koguta.

Baba Jaga: Jak?

Lis: Jak wywabić go przez okno? Zapytaj chłopaków, oni znają bajki. Chłopaki pamiętają rymowankę

„kogucik, kogucik

Złoty grzebień!

Wyjrzyj przez okno

Dam ci trochę groszku »

Wylatuje kogut, lis rozdaje cukierki.

Lis: Cóż, żegnajcie chłopaki, żegnajcie Yaga, wróćcie, podobało mi się z wami.

Wszystko: Żegnaj, lisie.

Baba Jaga: . Dobra robota, chłopaki! Ile jesteś znasz bajki! Wszystko moje zagadki zostały rozwiązane! Spodobał Ci się magiczny las?

Dzieci : Tak!

Baba Jaga: Ale czas już wrócić i pożegnać się z magicznym lasem. A w prezencie daję Ci kosz słodyczy. Dzieci wg

kolejki podchodzą do koszyka, żeby wziąć dla siebie smakołyk)

Babcia: Teraz czas wrócić do domu. Żegnajcie dzieci!

Dzieci : Do widzenia!

A wy, czas wracać do grupy, chodźmy, zabiorę was.

Przejdź do grupy

Introspekcja rozrywka „Tajemnicze wieczory” "

Zabawa została przeprowadzona zgodnie z notatką. Przygotowując się do zabawy, notatki zostały wybrane z uwzględnieniem cech wieku i zainteresowań dzieci. Pracując z dziećmi, wykorzystywałam rozmowę, zagadki do szybkiego dowcipu i logicznego myślenia – to przyczyniło się do efektywności wydarzenia, aktywności umysłowej i rozwoju mowy dzieci. Wszystkie elementy rozrywki logicznie łączy wspólny temat. Starałem się wzbudzić zainteresowanie dzieci Do , urozmaicaj materiał i zadania. Aby poprawić percepcję emocjonalną, wykorzystano muzykę. Ilość informacji była wystarczająca. Podczas zabawy starałam się utrzymać zainteresowanie dzieci i świadome podejście do wykonywanej czynności. Materiał został dobrany na poziomie przystępnym dla dzieci, odpowiadał ich cechom wiekowym i był racjonalny dla rozwiązania postawionych celów. Dzieci były aktywne, uważne i czuły się komfortowo. Podczas wydarzenia dominował styl komunikacji dialogicznej i grupowej. Zachęcano i wspierano dzieci. Uważam, że wybrana przeze mnie forma organizacji rozrywki była dość efektywna i dynamiczna. Starała się konstruować swoje wypowiedzi w sposób kompetentny i zrozumiały dla dzieci, zachęcała dzieci do wykazywania inicjatywy i samodzielności oraz zachęcała do indywidualnych osiągnięć dzieci. Ze względu na to, że dzieci są małe, a odpowiedzi chóralnych było dużo, planuję zwrócić szczególną uwagę na reakcje indywidualne. Konieczne jest również osiągnięcie jasnej wymowy słów. Pracuj nad wymową dźwiękową. Jednak pomimo tych trudności uważam, że wszystkie zadania programowe, które postawiłem na lekcji, zostały rozwiązane.