Igre igranja uloga u dječjem vrtiću. Kartoteka

Igra "Ruska vojska"

CILJ: razvijanje sposobnosti kreativnog razvijanja zapleta igre. Formiranje kod predškolaca specifičnih ideja o heroju - ratniku, moralnoj biti njegovog podviga u ime svoje domovine. Obogaćivanje znanja djece o podvigu ratnika – tenkovskih posada i ratnika – mornara. Proširivanje razumijevanja djece o vrstama ratnih brodova: podmornica, krstarica, razarač, nosač zrakoplova, raketni čamac, tenkovski desantni brod. Usađivanje kod djece osjećaja patriotizma, ponosa na svoju domovinu i divljenja herojstvu ljudi.; rodni identitet i socijalizacija spolnih uloga.

MATERIJAL ZA IGRU: građevinski materijal, kape, šalovi, torbe za medicinske sestre, poštanske torbe, vreće s pijeskom, kacige, zamjenski artikli.

Pripremni radovi : izlet do Vječne vatre; pregledavanje ilustrativnog materijala o temi; čitanje djela L. Kassila “Spomenik sovjetskom vojniku”, V. Nikolskog “Što mogu tenkeri” iz knjige “Vojnička škola”, J. Dlugalenskog “Što mogu vojnici” iz knjige “Nemojte izgubiti Banner”. Izrada atributa za igre. Modeliranje tenka, ratnog broda. Izrada vojne opreme od građevinskog materijala.

Uloge u igri. Za dječake: tenkovske posade, vojnici, kapetani, mornari. Za djevojke: medicinske sestre, bolničari, doktori, poštari.

NAPREDAK IGRE

Ova se igra može predstaviti u različitim verzijama: "Tankeri", "Borbeno pješaštvo", "Ratni brodovi" itd.

Prije svega, kada se pripremaju za niz igara, djecu u starijoj skupini potrebno je upoznati sa spomenicima koji ovjekovječuju podvig našeg naroda tijekom Velikog Domovinskog rata. To su obelisci, spomenici, spomenici - puške, spomenici - tenkovi, spomenici - zrakoplovi, spomenici - brodovi, podignuti u čast oslobođenja domovine. Potrebno je organizirati izlet s djecom do Vječne vatre, do spomenika tenku, a za to uključiti roditelje.

Nakon ekskurzije, učiteljica razgovara s djecom o ruskoj vojsci kako bi formirala ideju da ljudi poštuju sjećanje na heroje. Tijekom razgovora učitelj treba govoriti o tome da su ulice dobile imena u čast herojskih ratnika. Predstavlja slike raznih tipova ratnih brodova: podmornica, krstarica, razarač, nosač zrakoplova, raketni čamac, tenkovski desantni brod itd.

Djeca zajedno s roditeljima mogu izraditi album o herojima ratnicima.

Učitelj također poziva dječake da nacrtaju tenk, avion, ratni brod, borbeno vozilo, dalekozor, sagrade tenk ili brod; djevojke crtati karte, praviti darove za vojnike od slanog tijesta.

Tada učitelj može ponuditi zajedničku zgradu po vlastitom izboru: tenk, ratni brod itd. - dječacima; urediti med točka, pošta i sl. - za djevojke. Tijekom gradnje mora paziti na ovisnost oblika građevine o njezinoj namjeni, učiti djecu da zajednički raspravljaju o planu građevine i organizaciji predmetno-igrajuće okoline.

Zajedno s učiteljem i djecom iz pripremne skupine djeca mogu pripremiti atribute za igru: kape, šalove, torbe za medicinske sestre, vreće s pijeskom, kacige.

Zatim učitelj može organizirati vojne sportske igre u kojima djeca odražavaju mirnu službu vojnika pješaštva, tenkovskih posada, raketara i mornara. Od djece se traži ono što i vojnici mogu: pucati u metu, brzo puzati od grma do grma, trčati.

Nastavnik organizira ove vježbe na gradilištu ili u dvorani. Učitelj prvo preuzima ulogu „zapovjednika“, prati pravilno izvođenje pokreta: bacanje vreća s pijeskom, puzanje, skakanje itd. Slavi najbolju izvedbu uloge i potiče uspjehe neodlučne djece. Ponavlja vježbe s njim kako bi postigao željeni rezultat.

Igranje uloga “vojnika” zahtijeva od djece poduzimanje određenih radnji i pokazivanje određenih kvaliteta. Dakle, "zapovjednik" mora zacrtati zadatak u igri i pratiti kako se on izvršava; "vojnici" moraju savršeno izvršiti zadatak: baciti daleko, brzo pretrčati, vješto preskočiti. “Medicinske sestre” također moraju djelovati brzo i biti u stanju izvršiti zadatak.

Prije svake igre učitelj i djeca trebaju voditi razgovor – raspravu: tko kakvu ulogu preuzima, kako se ponaša, čije naloge izvršava. U ovakvim igrama obično sudjeluje dosta velik broj djece u skupini, a važna je koordinacija njihovih akcija. Komunikacija s odraslima u igri pomaže djeci da bolje razumiju moralne kvalitete ratnika čije uloge imaju.

Kako bi igri dao svrhovit karakter, učitelj može razviti kartu – dijagram i s njom upoznati sve sudionike. Učitelj ga izrađuje zajedno s djecom, ocrtava gdje trebaju stajati stražari, gdje se nalazi ambulanta, gdje je brod privezan itd. A onda djeca samostalno crtaju svoje rute, razgovaraju o njima zajedno sa "zapovjednikom" i crtaju kartu - plan. Na karti se nalazi stožer i bolnica. Nastavnik na karti označava i one objekte koje treba savladati: uski most (balvan), minsko polje (preskočiti prepreku), žičana ograda (stepenice).

Pod utjecajem znanja djece o podvizima ratnika u našoj zemlji nastaju zapleti igara poput „Tenkeri oslobađaju grad” i „Prelazak rijeke”.

Na primjer, cilj igre: "tankstas" i "pješaci" trebaju uništiti neprijateljske tenkove. Učitelj kaže da je put težak i opasan. Vojnici trebaju prijeći rijeku na srušenom balvanu, zatim preskočiti jarak, hodati uz jezero, prijeći močvaru uz humke i uništiti neprijateljske tenkove. Tenk se tada smatra uništenim ako dođe do pogotka u metu. “Ranjenim” vojnicima pomažu “medicinske sestre”.

Nakon pobjede, “vojnik” radosno pozdravlja stanovništvo oslobođenih gradova i sela.

U ovoj igri mora postojati odnos između kreativnih i sportskih igara.

Tijekom sljedeće igre, učitelj može predložiti sljedeće zaplete: "Oluja na moru" Putnički brod izgubio je kontakt s tlom, "Spasilački odred ruske flote", "Ratni brod štiti grad", "Zrakoplov. nosač “Hrabri” je na obuci” itd.

Uvijek nakon završetka igre, odgajatelj treba podržati dječji razgovor o protekloj igri, bilježeći ponašanje pojedinih sudionika u igri u igri, njihovu interakciju i odnose u igri, kao i korištenje sredstava zamjene igre.

Elena Gorbunova
Igra uloga "Vojne vježbe"

Gledajući djecu, primijetio sam da su u njihovim glavama rat transformatori, izvanzemaljci, "pucačke igre". Radim u pripremnoj skupini i ove godine sam imala najviše dječaka. Razvio sam projekt pod vječnim imenom "Nitko nije zaboravljen, ništa nije zaboravljeno". Ova tema mi je bliska, jer sam starija osoba i tu smo temu detaljno učili na satovima povijesti. Moj otac, iako se nije borio, volio je čitati memoare o ratu, a moj svekar je bio. izravni sudionik i nagrađeni - nisu živi.

Tako da djeca igrao ovu igru, trebalo je formirati ideju, dati znanje, pa sam im puno govorio ono što sam i sam znao, čitao literaturu, susretao se s vojno osoblje, gledali slajdove, slušali pjesme, a 9. svibnja u našem selu uvijek je miting i defile Mlade vojske. Pitala su sama djeca “pričaj mi više o ratu”. Hvala mom bratu cool imam još nešto literature: enciklopedija - "Veliki domovinski rat", memoari Žukova, knjiga o sunarodnjacima veteranima "Podvig vojnika", a u ovoj knjizi je i priča o mom svekru. U ovoj literaturi ima mnogo fotografija vojnog, epizode bitaka i, što je djeci najzanimljivije, razno oružje, avioni, tenkovi, brodovi. Gledao sam dečke i u njihovim očima vidio želju da budu vojnici, da budu jaki, hrabri, da štite slabije. Odlučili smo se naoružati i igrati se rata, naravno, sada možete kupiti sve atribute u trgovini, ali problem je, kao i kod svih ostalih, vjerojatno što? A dječja želja već se rasplamsava. Uzeli smo sredstva pri ruci, a ovo je ono što se baca, izradili kacige, kape, mornarska odijela, sašili vojničke šinjele, pripremili ploču za instrumente zrakoplova, upravljač, nacrtali maketu tenka. Ali svi su htjeli igrati, čak i djevojkama, jer sam i njima pričala o podvizima medicinskih sestara.

Zasad sam morao preuzeti zapovjedništvo. Prošli smo liječnički pregled, upoznali se s tehnologijom, napravili avion, tenk, brod, podijelili uloge. Naši glavni bili su obavještajci koji su izvještavali o rasporedu neprijateljskih trupa. Vojnici su primili zapovijed "neutralizirati neprijatelja" i izvješće o obavljenom zadatku. Ali u našoj skupini postoji nešto čvrsto "tabu", nikad ne trči, nikad ne vrišti. Sve je to dopušteno tijekom šetnje u slobodnim aktivnostima. Moji prijatelji su već na ulici "vojnici" skinuo se. Otvorili smo i sanitet i krenule su prave bitke. Kao vrhovni zapovjednik

Sve sam morao držati pod kontrolom. Dječje uzbuđenje nije nestalo; navečer su razgovarali o ovoj borbi. Zanimanje za ovu igru ​​trajalo je dosta dugo, atributi su se slobodno koristili. Primjetio sam da momci znaju o ratu, o podvizima, o značenju pobjede i koliko nam je bilo teško, ali bilo kakva aktivnost uvijek opada, pa je interes počeo nestajati, morali smo stati, a trebamo učiniti druge stvari. Ali nakon nekog vremena počeo sam stvarati situacije u igri: "ranjen na bojnom polju", "slijetanje", "tajni izvještaj" itd., a kamata se obnavlja i djeca igra jer znaju za to. Moja prezentacija posvećena je ovoj igrici.

Elena Mazurkevich
Igra zapleta i uloga "Mornari" za stariju predškolsku djecu.

Igra igranja uloga« Vojni mornari» Za stariji predškolci.

Sadržaj programa:

1. Formirati domoljubne osjećaje kod djece na temelju upoznavanja s vojnim operacijama vojni mornari.

2. Poboljšajte kreativne razvojne vještine djece zemljište.

3. Razvijati interakciju govora i uloga, suvisli monološki i dijaloški govor.

4. Nastavite stvarati pozitivne odnose među djecom tijekom igre.

5. Njegujte emocionalno pozitivan stav prema vojni mornari, nastojeći biti poput njih.

Rad na rječniku: radiogram, ruta, sidro, torpedo, jurišni zrakoplov, krstarica, top, mina.

Oprema: građevinski materijal, atribute za igru: mornarička ogrlica, kapetanska kapa, kape, volan, dalekozor, oružje.

Napredak igre:

Odgojiteljica: Predlažem ti igrati igru"Mi - vojnih mornara»

Moramo dodijeliti uloge. Morate se dogovoriti tko će biti tko.

Prisjetimo se tko služi na ratnom brodu.

djeca: Kapetan, bocman, navigator, radio operater, mornari.

Odgojiteljica: Sada se prisjetimo kakav posao ti ljudi rade.

djeca: Kapetan zapovijeda brodom, izdaje zapovijedi; Boatsman zapovijeda mornarima; navigator prati rutu, radi s kartom; radiooperater osigurava komunikaciju između broda i obale; mornari znaju slijediti naredbe, djelovati brzo i skladno.

Odgojiteljica: Sada moramo odlučiti od čega ćemo graditi naš brod.

djeca: od cigle, klupe, kocke.

Odgojiteljica: Idemo na posao, kapetan prati kako napreduju radovi.

Djeca grade brod.

Odgojiteljica: A sada, pomorci, moraš smisliti kako će biti

nazvao tvoj brod.

djeca: Naš će se brod zvati "Hrabar"

Kapetan: Molimo javite da je brod spreman za isplovljavanje.

Navigator: Navigator je spreman za plovidbu!

čamac: Boatsman je spreman za plovidbu!

Radio operater: Radiooperater je spreman za plovidbu!

Mornari: Mornari su spremni za plovidbu!

Kapetan: Ekipa, u red! Naš cilj je pronaći neprijateljski brod i uništiti ga. Odustanite od privezišta!

Mornari: Ima za vratiti privezišta!

Kapetan: Dignite sidro!

Mornari: Ima dići sidro!

Kapetan: Ekipa, zauzmite svoja mjesta prema rasporedu.

Radio operater: Brod "Hrabar" Izašli smo na otvoreno more i pratimo zacrtani kurs.

čamac: Za mornare provjerite vojno oružje i pripremite ga za bitku.

Radio operater: Druže kapetane, radiogram je primljen.

Kapetan: Pročitaj, radio operateru.

Radio operater: Na vašem trgu je fašistički bojni krstaš. Odlazi na obalu granatirati grad. Vaš zadatak je ne dopustiti mu da se približi obali, već ga otkriti i uništiti.

Navigator: Kapetane, pronađena je mina na desnom boku, još dvije mine na lijevom boku. Ušli smo u minsko polje.

Kapetan: Zaustavite brod, rikverc, okrenite kormilo ulijevo za 5 okreta.

Brod napušta minsko polje.

Navigator: Kapetane, brod je napustio minsko polje.

čamac: Kapetane, tim je u redu, spreman za izvršavanje borbenih zadataka.

Navigator: Kapetane, neprijateljski jurišni zrakoplovi su otkriveni na nebu.

Kapetan: Tim, pripremite se za bitku, napunite oružje.

čamac: Tim, napunite oružje!

Mornari: Da, napunite oružje!

Kapetan: Otvorite vatru na neprijateljske jurišne zrakoplove.

čamac: Udri u jurišnike!

Navigator: Kapetane, jedan neprijateljski avion je oboren, ostali su se vratili.

Kapetan: Izražavam zahvalnost posadi za oboreni neprijateljski avion!

Mornari: Mi služimo narodu Rusije!

Radio operater: S desne strane čujem buku propelera.

Navigator: Kapetane, neprijateljska krstarica je vidljiva s desne strane na horizontu.

Kapetan: Pripremite torpedne cijevi.

čamac: Da, pripremi torpedne cijevi.

Navigator: držati ravno kurs.

čamac: Postoje ostati tečaj!

Kapetan: Ciljajte na neprijateljski brod.

čamac: Vidi se!

Kapetan: Vatra!

čamac: Vatra!

Zapovjedništvo: Kapetane, javite situaciju na brodu?

Kapetan: Pogođen neprijateljski brod, članovi posade živi i zdravi

Radio operater: Druže kapetane, čuo sam buku podmornice u kvadratu 4

Kapetan: Navigator, označi na karti u kojem se području nalazi podmornica.

Radio operateru, pošalji radiogram na obalu i javi koordinate.

Kapetan: Pripremite se za bacanje dubokomorskih mina.

čamac: Pripremite se za bacanje dubokomorskih mina da uništite podmornicu. Mornari, postavite dubinu eksplozije na 3 koraka

Mornari O: Postoje 3 koraka za postavljanje dubine.

čamac: Počnite bacati bombe!

Mornari: Da, počni bacati bombe!

čamac: Kapetane, podmornica je uništena.

Kapetan osoblju: Uništili smo neprijateljsku podmornicu.

Zapovjedništvo: Čestitamo na izvršenju borbene misije! Povratak u bazu.

Kapetan: Boatsmane, zadatak je izvršen, vraćamo se, okrećemo se, lijevo, samo tako nastavi!

čamac:Mornari: - Oribajte palubu, očistite vojno oružje.

Navigator: Druže kapetane, ulazimo u luku.

Kapetan: Stani, auto! Bacite sidro, ekipa, u red!

Naša borbena misija je završena, neprijatelj je uništen. Hvala vam na vašoj usluzi

Viktorija Malyshkina
Kartoteka igranja uloga za vojno-patriotsko obrazovanje

"MORNARI"

Zadaci:

1. Usaditi djeci želju da budu jaki, spretni, hrabri, uredni; sposobnost da se brinete o sebi.

2. Razvijati sposobnost pristojnog međusobnog obraćanja i uvažavanja želja druge djece.

3. Poticati poštovanje prema službi pomoraca.

4. Učvrstiti znanje djece o službi mornara i produbiti ga.

5. Upoznajte prednosti pomorske službe.

6. Obogaćivanje rječnika djece riječima: morska granica, svjetionik, kapetan, kormilo, navigator, vezist, signalna svjetla, kapa, kapa.

7. Razvijati sposobnost djelovanja u skladu s preuzetom ulogom.

8. Poticati vještinu, podučavati kako odrediti mjesto za igru ​​i koristiti atribute za njihovu namjenu.

Obogaćivanje sadržaja:

1. Razmatranje ilustracija i slika o pomorcima.

2. Razgovor o pomorcima:

Cilj: razjasniti i učvrstiti znanje djece o mornarima, njihovim poslovima i karakteristikama njihove službe.

3. Čitanje knjiga i pjesama na morsku temu.

4. Izrada atributa s djecom: kape, mitraljezi, dalekozori, naramenice.

Atributi:

Kape bez šilte

Upravljač

"GRANIČARI"

Cilj: nastaviti upoznavati djecu s vojnim profesijama, razjasniti dnevnu rutinu vojnog osoblja, od čega se sastoji njihova služba, njegovati hrabrost, spretnost, sposobnost jasnog izvršavanja naredbi zapovjednika, proširiti rječnik djece: "granica", "post" ”, “sigurnost”, “prekršaj”, “signal za uzbunu”, “graničar”, “uzgajivač pasa”.

Oprema: granica, granična karaula, mitraljez, graničarski pas, vojničke kape.

Napredak igre: Učiteljica poziva djecu da posjete državnu granicu naše domovine. Vodi se razgovor o tome tko čuva granicu, za koju svrhu, kako se obavlja graničarska služba, kakva je dnevna rutina vojnog lica. Djeca samostalno dodjeljuju uloge vojnog zapovjednika, načelnika granične ispostave, graničara i uzgajivača pasa. U igri djeca primjenjuju znanja i vještine stečena na prethodnim satovima. Djeci je potrebno skrenuti pozornost na podršku i prijateljsku međusobnu pomoć.

"KOZMONAUTI"

Cilj: proširiti temu priča igara, predstaviti rad astronauta u svemiru, njegovati hrabrost, izdržljivost i proširiti rječnik djece: "svemir", "kozmodrom", "let", "svemir".

Oprema: svemirski brod i građevinski materijal, sigurnosni pojasevi, alati za rad u svemiru, kamere igračke.

Napredak igre: Učiteljica pita djecu bi li željeli ići u svemir? Kakva osoba moraš biti da odletiš u svemir? (Snažan, hrabar, spretan, pametan.) Predlaže da ode u svemir i tamo ostavi satelit koji će odašiljati vremenske signale na Zemlju. Također ćete morati fotografirati naš planet iz svemira. Svatko se zajedno sjeti što još treba ponijeti sa sobom da se tijekom leta ništa ne dogodi. Djeca igraju situaciju. Obave zadatak i vrate se na Zemlju. Uloge pilota, navigatora, radiooperatera, kapetana raspoređuju se na zahtjev djece.

"VOJNA OBAVJEŠTAJNA SLUŽBA"

Cilj: razviti temu paravojnih igara, učiti djecu da točno izvršavaju zadatke, biti pažljivi, oprezni, usaditi poštovanje prema vojnim profesijama, želju za služenjem u vojsci, proširiti dječji vokabular - "izviđanje", "izviđači", "stražar", "sigurnost", "vojnici."

Oprema: elementi vojne odjeće za djecu, oružje.

Napredak igre: Učitelj nudi da se prisjeti filmova, priča o životu vojnih obavještajnih časnika, poziva djecu da ih igraju. Djeca među sobom raspoređuju uloge izviđača, stražara, zapovjednika, vojnika osiguranja, određuju ciljeve i zadatke te prate njihovu provedbu.

"SVEMIRSKA AVANTURA"

Cilj: naučiti ih primijeniti svoja znanja i vještine u praksi, stvoriti prijateljsku atmosferu među djecom, razviti njihovu odgovornost i interes, proširiti im vokabular - “svemir”, “planet”, “Mars”, “svemir”, “bestežinsko stanje”, “ kozmodrom” .

Oprema: svemirski brod, medicinski instrumenti za liječnika, posteri pogleda na naš planet iz svemira.

Napredak igre: Dečkima je rečeno da će svemirski brod poletjeti za nekoliko minuta. Oni koji žele mogu postati svemirski turisti. Ali da biste letjeli u svemir, morate razmisliti o tome koje kvalitete morate imati? (Budi pametan, hrabar, snažan, ljubazan, veseo.) A moraš biti i zdrav. Svatko tko odluči otići u svemir mora proći liječnički pregled. Liječnik pregledava turiste i izdaje dozvolu. Djeca biraju pilota, liječnika na brodu, navigatora. Svi su spremni za let. Dispečer najavljuje početak. Putnici vežu pojaseve. S visine djeca gledaju (slikaju) pogled na planet Zemlju, razgovaraju o tome zašto se zove plavi planet (većina je prekrivena vodom). Djeca govore koje oceane, mora i planine poznaju. Svemirski brod zaustavlja se na planetu Mars. Turisti izlaze, ispituju planet i donose zaključke o postojanju života na ovom planetu. Brod leti dalje. Sljedeća stanica je Jupiter. Turisti ponovno istražuju planetu, dijeleći svoja znanja i dojmove. Brod se vraća na Zemlju.

"Ministarstvo za vanredne situacije" - SPAŠAVANJE"

Zadaci: Upoznajte djecu s teškom i časnom profesijom spasioca, naučite ih da po potrebi djeluju jasno i skladno.

Radnje u igri: Organizirajte spasilačku ekspediciju za pružanje pomoći žrtvama; obogatiti iskustvo djece - na mjestu "spasilačkog rada" moraju graditi nove kuće za stanovnike, spašavati životinje ispod ruševina, gasiti požare u zgradama, pružati medicinsku pomoć, hraniti ih; čak prikazati koncert za “žrtve”.

Napredak igre: SOS signal je primljen; poruka na TV-u; pismo iz boce ulovljene u moru. Djeca se suočavaju s problematičnom situacijom: nema tko drugi spasiti ljude i životinje s udaljenog otoka nakon požara, potresa, vulkanske erupcije, poplave itd.

1. Određivanje položaja otoka na karti.

2. Određivanje puta do otoka i vrste prijevoza kojim se može doći do željenog mjesta.

3. Raspodjela uloga: spasioci, vatrogasci, liječnici, graditelji, kapetan, mornari itd.

4. Konstrukcija “broda” (“aviona” itd.)

5. Prikupljanje potrebnih stvari.

6. Put do otoka.

7. Mjere spašavanja: mornari popravljaju “brod”;

vatrogasci gase požare u zgradama; spasioci raščišćavaju ruševine;

graditelji grade nove kuće; liječnici pružaju medicinsku skrb.

8. Povratak kući.

Materijal za igru: -veliki građevinski materijal; odijela (kapetanska kapa, ovratnici za mornare, oprema za vatrogasce, bijele kape za liječnike, medicinske torbe); bolnička oprema; proizvodi; deke; zamjenske stavke.

"PILOTI"

Zadaci: proširiti znanje djece o zanimanju pilota. Stvorite vlastito okruženje za igranje za svoju namjeravanu svrhu. Doprinijeti formiranju sposobnosti kreativnog razvoja zapleta igre. Njegovati domoljubni odnos prema domovini, jedni prema drugima, prema svojim najbližima.

Pripremni radovi:

2. (ICT tehnologije) Gledanje videa, crtića o pilotima. Prezentacije.

3. Čitanje fikcije o pilotima.

8. Izrada atributa za paravojne igre.

Predmetno-igrovno okruženje:

Model aviona, građevinski materijal, volan, mapa, walkie-talkie.

Radnje i situacije u igri:

Piloti treniraju na zemlji, liječnici provjeravaju njihovo zdravlje prije leta.

Piloti upravljaju avionima, helikopterima i izvode razne akrobatske manevre na nebu.

"TANKERI"

Cilj: razviti temu paravojnih igara, naučiti djecu točno izvršavati zadatke, biti pažljiv, oprezan, njegovati poštovanje prema vojnim profesijama, želju za služenjem u vojsci, proširiti dječji vokabular - "tenk", "tanker", "sigurnost" , "vojnici".

Oprema: elementi vojne odjeće za djecu, model tenka, veliki građevinski materijal.

Napredak igre: Učitelj nudi da se prisjete filmova, priča o životu tenkovskih posada i poziva djecu da ih igraju. Djeca među sobom raspoređuju uloge tenkera i zapovjednika, određuju ciljeve i zadatke te prate njihovu provedbu. U igri djeca primjenjuju znanja i vještine stečena na prethodnim satovima. Djeci je potrebno skrenuti pozornost na podršku i prijateljsku međusobnu pomoć.

"RUSKA VOJSKA"

Cilj: Razviti sposobnost kreativnog razvijanja zapleta igre. Razviti u predškolskoj dobi specifične ideje o heroju-ratniku, moralnoj biti njegovog podviga u ime svoje domovine. Obogatiti dječje znanje o podvizima vojnika tenkova i mornara. Proširite dječje razumijevanje vrsta ratnih brodova. Odgajati osjećaj patriotizma, ponosa na svoju domovinu i divljenja prema herojstvu ljudi.

Aktivacija rječnika: graničari, piloti, mornari, pješaštvo. Čuvajmo granice naše domovine.

Pripremni radovi:

1. Razgovor s djecom o vojnim zanimanjima.

2. (ICT tehnologije) Gledanje videa, crtića o vojsci. Prezentacije.

3. Čitanje beletristike o vojsci.

4. Pregled ilustracija i fotografija.

5. Didaktička igra: “Vojna oprema”

6. Upoznavanje djece s poviješću naše zemlje: Drugi svjetski rat, građanski rat-20.st.

7. Učenje pjesama vojne tematike.

9. Izrada pribora za paravojne igre

Uloge: Graničari, mornari, pješaci, piloti, medicinske sestre

Okruženje predmetne igre: vojničke kape (2-3 kom., kaciga tenka (2-3 kom., padobranska beretka (2 kom.), dalekozor (2-3 kom., siluete oružja (mitraljezi, pištolji, karta, walkie-talkie, tablet za zapovjednika

Napredak igre: vojnici su hrabri, spretni, neustrašivi. Obuka vojnika, učenje, vojne vježbe na poligonu. Nagrade za istaknute članove službe. Vojnik slijedi zapovijed zapovjednika i pozdravlja.

Juniorska grupa

Popis igara:

1 četvrtina: "Obitelj", "Dječji vrtić", "Dućan", "U posjetu lutki u gnijezdu", "Lutkarska predstava", "Mishkin rođendan", "Autobus", “Idemo staviti lutku na spavanje”, “Moidodyr u posjetu dečkima”, "U šetnju s lutkom Sonya", "Stiglo je vrijeme za ručak".

2. četvrtina: "Bolnica", "Salon", "Veliko pranje", "Na festivalu božićnog drvca".

3. četvrtina: "Prodavaonica igračaka", "Parobrod", "Zoološki vrt", "šoferi", "Razgovaram na telefon".

Ostale utakmice su teže.

Srednja grupa

Popis igara:

1 četvrtina: "Mornari", "Kod zubara", "Praonica", "Prodavnica povrća".

Ostale utakmice su teže.

2. četvrtina: "Salon ljepote", "Rođendan medvjedića Winnieja Pooha", (Carlson, "Kazalište", "Izlet u muzej", "Lutkarska predstava", "Blagovaonica", "Koncert za lutke".

3. četvrtina - sve utakmice s komplikacijom.

Starija grupa

Popis igara:

1 četvrtina: "Tvornica konditorskih proizvoda", "Dućan"(slastičarski proizvodi, kruh, mliječni proizvodi, "Poliklinika", "Žetva", "Parobrod"(rad riječnih radnika, "Parobrod"(plovimo rijekom Vorona, Khoper, "Prijevoz"(zemlja, zrak, "Stočari", "Putovanje u Atlantidu ili na drugi planet", "Putovanje u daleke zemlje", "Bolnica s različitim odjelima", "Ljekarna", "Graditelji kozmodroma".

2. četvrtina: "Gradnja grada budućnosti", "Zračna luka", "Mi smo umjetnici", "Studio", "Cirkus", "Avanturističko putovanje"(na kopnu, na moru, "Graničari", "Mi smo umjetnici", "Ribarsko plovilo", "Knjižnica".

3. četvrtina: “Mi gradimo grad Borisoglebsk”, "Bolnica za životinje", "Pošta", "Mamin odmor kod kuće", "Putovanje u svemir", "Mi smo cirkuski izvođači", "Kiosk", "Kuhanje", "Diskoteka", "Šumska škola", "Proljetni bal", "Promet", "Premijera u kazalištu", "U botaničkom vrtu".

Pripremna grupa

Popis igara:

1 četvrtina: "Škola", "Putovanje u Rusiju", "Tvornica igračaka", "Jesenski sajam - darovi prirode", "Mi smo farmeri", "Knjižnica", "Igramo se kazališta", "Idemo u drugu zemlju", "Tvornica konzervi", "Putovanje kroz pustinju ili stepu", "Novinari", "Foto studio".

2. četvrtina: "Stadion", "Obitelj"(bakine, djedove godišnjice ili drugi obiteljski blagdani, "Kino", "Cirkus", "Hitna pomoć", "Zbogom zima", "Televizija", "KVN", "Radim intervju", "Kazalište pantomime", "Stočari", "Atelje za šivanje", "Željeznička pruga", "Prostor".

3. četvrtina: "Vatrogasna služba", "Hitna pomoć"(opekotine, trovanja, "Bolnica za životinje", "mi smo vanzemaljci", "Jutarnja zvijezda", "Karneval u Africi", "Stomatologija", "Poliklinika"(ugrizi, ozljede, "Modna kuća", "Let u svemir", "Polje snova", "Putovanje batiskafom", "Biljna ljekarna", "Stadion"(sportske igre, "Natjecanje u ljepoti"(modeliranje odjeće, "Hitna pomoć"(upad stranih tijela, donori, "Let na mjesec", "Izložba pasa", "Graničari".

Okvirna distribucija igranja uloga po godinama studija

Prva godina studija

Listopad, studeni, prosinac, siječanj, veljača - obuka u radnjama s raznim igračkama (lutke, životinje - pas, mačka, piletina, konj, zec, lisica, vjeverica, medvjed, jež).

Ožujak, travanj, svibanj - obuka za rad s motorima (kamion, vlak, autobus).

Druga godina studija

Listopad - sekvencijalno igranje s lutkom.

Studeni, prosinac - "Majke i kćeri".

Siječanj - "Autobus".

Veljača - "Prodavaonica igračaka".

Ožujak - “Obitelj” (igranje s lutkom, putovanja autobusom, šetnje, posjet gostima itd.).

Travanj - "Doktor" (liječnički pregled u vrtiću).

Svibanj - "Dječji vrtić" (pomoću igre "Autobus" i "Obitelj").

Treća godina studija

Rujan, listopad - "Prodavaonica igračaka" i "Prodavaonica mješovitom robom".

studeni - "Doktor".

Prosinac - "Obitelj" i "Autobus" (kombinacija zapleta).

Siječanj – „Vrtić“.

veljače - "Brijačnica".

Ožujak - "Pozivanje liječnika kući", "Obitelj", "Trgovina", "Frizer" (kombinacija parcela).

Svibanj - "Kazalište lutaka" (igra uključuje dramatizacije bajki).

lipnja - "Zoološki vrt".

Četvrta godina studija.

Rujan - "Trgovina" (Supermarket). listopada – „Poliklinika“. studeni - "Poliklinika" i "Ljekarna". Prosinac - "Kućni poziv liječniku", "Hitna pomoć". Siječanj – „Vrtić“. Veljača - "Mornari". Ožujak - "Pošta".

Travanj - “Škola” i “Prodavaonica školskog pribora” (kombinacija radnje). svibnja - "Zoološki vrt".

Približan popis tema za igru ​​s lutkama (1. godina studija ): “Naša gošća je lutka Anya (Vanya)”; "Lutka želi spavati"; "Doručak Anyine lutke"; "Rođendan Medvjeda Danija"; "Bebina šetnja"; "Matrjoška ima zabavu za useljenje"; "Kupanje golih beba"; "Pranje"; "Praznik božićnog drvca"; “Matrjoške su došle u našu novu kuću”; “U posjet su nam došle lutke”; “Idemo obući moju kćer za šetnju”; "Anya se probudila (jutarnja lutka)"; "Putovanje autobusom" itd.

Pripremni rad: didaktičke igre za razjašnjavanje naziva predmeta i radnji; čitanje dječje literature.

Približan popis tema za igranje igračkama za životinje : “Idemo posjetiti psa u dvorištu (kućica za pse...)”; “Dali su nam mače”; „Nahranimo našu kokoš i piliće“; "Idemo jahati konja"; “Šetnja šumom (susret sa životinjama)” itd.

Približan popis tema za igranje s motornim igračkama : “Dovozit ćemo kocke na kamionu da napravimo kuću”; "Useljenje" (prijevoz namještaja kamionom); „Idemo voziti životinje u vlaku“; "Idemo voziti životinje u autobusu" itd.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Obitelj"": "Jutro u obitelji"; "Ručak u obitelji"; "Večer u obitelji"; "Slobodan dan u obitelji"; "Dijete u obitelji se razboljelo"; "Pomažemo mami oprati rublje"; " Veliko čišćenje kuće"; "Obitelj je došla posjetiti obitelj"; "Preseljenje u novi stan"; "Obiteljski praznik: Majčin dan, Nova godina, rođendan itd."

Pripremni rad: pregled slike “Obitelj” i “Pranje rublja” (vidi razne komplete slika za vrtiće); slike „Predmet na djelu“, čitanje dječje literature.

Atributi: lutke u slikama (majka, otac, djeca, baka, djed, bebe lutke), odjeća za lutke; oprema apartmana za lutke (kuhinja i dnevni boravak): ormar, kauč, krevet, stol, stolice, vješalica, kuhinjski namještaj, štednjak, sudoper, posuđe, daska za glačanje, pegle, lavori, dječja perilica rublja, usisavač, stalak za sušenje rublja , štipaljke za rublje, dječja šivaća mašina, pregače za djecu, igračka mikser, set "Mala domaćica" itd.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Dječji vrtić" ": "Primanje djece u grupu"; "Putovanje autobusom u vrtić i primanje djece u grupu"; "Vježbanje u vrtiću"; "Ujutro posao dadilje - doručak"; "Posao dadilje - čišćenje grupi"; "Rad kuharice u vrtiću"; "Rad u praonici rublja u vrtiću"; "Odgajateljica vodi nastavu u dječjem vrtiću"; "Logopedica vodi nastavu u dječjem vrtiću"; "Voditeljica vodi nastavu u dječji vrtić" (djeca promatraju rad logopeda, logopeda i mogu ga dovoljno precizno prenijeti); "Glazbeni voditelj vodi lekciju u vrtiću" itd.

Pripremni rad: skup uzastopnih slika (pojedinačne slike ili ekran) za upoznavanje dadilje, učitelja, kuhara s radom; slike iz serije “Mi se igramo” (slike za vrtiće); izlet u ordinaciju, kuhinju, praonicu rublja, promatranje rada pomoćnog odgajatelja i odgajatelja (u njegovoj skupini, u mlađoj skupini), glazbenog voditelja, učitelja, logopeda itd.; čitanje dječje literature.

Atributi: lutke s kompletom odjeće, namještaj, posuđe, male igračke, krpe, kante, krpe, pregače, kućni ogrtači, perilica rublja, umivaonik, stalak za sušenje rublja, daska za glačanje, glačala, plinski štednjak, set posuđa, hrana, usisavač, glazbeni instrumenti, razne igre (za učitelja i logopeda) itd.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Autobus" ": "Gradimo autobus"; "Učimo voziti autobus"; "Idemo u vrtić"; "Idemo u park"; "Vozimo se gradom"; "Idemo u posjetu “; „Idemo u kazalište” itd.

Pripremni rad: pregled slika “Vozač” (iz serije “Tko biti?”), “Vožnja u autobusu” (iz serije “Mi se igramo”), raznih ilustracija, slika o prijevozu itd.; izlet do autobusnog stajališta, promatranje autobusa i rada vozača; čitanje dječje literature.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Trgovina" ": povrće, trgovina mješovitom robom, kruh, trgovina odjećom, trgovina igračkama itd. S djecom starije predškolske dobi organizira se igra "Robna kuća", "Universam".

Pripremni rad: ispitivanje slike "Prodavač" iz serije "Tko bih trebao biti?"; set sekvencijskih slika (pojedinačne slike ili zaslon) za upoznavanje prodavača i blagajnika s radom; didaktičke igre za razvrstavanje, isticanje nepotrebnih stvari i sl. (povrće, voće, hrana, igračke i sl.); izlet u razne trgovine (ovisno o temi igre), čitanje dječje literature.

Za igru ​​morate pripremiti novac, čekove, novčanike i torbe za kupce. Stacionarni pult na kojem je lijepo poslagana svakakva roba (ovisno o temi igrice), po potrebi vaga, pored kasa, zbrojnica i ogrtač za prodavača. Dodatno je uključeno sve što je potrebno za određenu vrstu trgovine.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Brijačnica" : “Mama vodi kćer frizeru (igra se s lutkom)”; „Tata vodi sina frizeru (igra se s lutkom)“; “Djeca idu s roditeljima kod frizera (raspoređeno po hodnicima)”; „Idemo autobusom kod frizera“; “Mornari su izašli na obalu i otišli frizeru”; "Izrada frizura za novogodišnji odmor"; "Pozivamo frizera u vrtić" itd.

Pripremni rad: pregled slike "Frizer" iz serije "Tko bih trebao biti?", Skup uzastopnih slika (pojedinačne slike ili ekran) za upoznavanje s radom frizera; izlet do frizera; čitanje dječje književnosti; didaktičke igre.

Atributi: toaletni stolić s ogledalom, umivaonik, ručnik, veliki i mali sušilo za kosu, set salveta, ogrtač, frizerski ogrtač, kolonjska voda, parfem, krema, šampon, lak (sve igračke, možete koristiti prazne boce na početku igra), škare, set za brijanje (sve je od kartona ili se koristi dječji set "Frizer"), češljevi, četke, uvijači, trake, albumi sa crtežima frizura (uzorci frizura), set posebnih igračaka "Dječji frizer" ". Salon je opremljen za igru, mjesto za frizera - stol sa ogledalom, stol sa umivaonikom, stacionarni fen (kao u pravim frizerskim salonima), čekaonica (stol sa setom slika frizura , knjige, časopisi itd.).

Približan popis tema za igru ​​uloga "Doktor" " (2. godina učenja): "Na pregledu kod liječnika u vrtiću"; "Pozivanje liječnika kod kuće (lutka se razboljela)", "Lutka Katya se razboljela (posjet liječniku u klinici)", "Tata zove liječnik bolesnikovoj kućnoj kćeri" itd.

Pripremni rad: pregled slike "Doktor" iz serije "Tko biti?", niz uzastopnih slika (pojedinačne slike ili ekran) za upoznavanje s radom liječnika i medicinske sestre; izlet u medicinsku ordinaciju; čitanje dječje literature; didaktičke igre.

Atributi: ogrtač, kapa, liječnička torba, set za igru ​​"Doll Doctor", cijev fonendoskopa, lopatica za pregled grla, toplomjer, šprica, vata, jod, tablete, lijekovi (sve igračke, od nelomljivog materijala), jastučić za grijanje, formulari za recepte.

Približan popis tema za igre uloga "Poliklinika" ", "Farmacija", "Hitna pomoć" (3. i 4. godina studija): "Recepcija liječnika i medicinske sestre"; "Rad matičara na recepciji ambulante"; "Rad liječnika specijalista: pedijatar, ORL specijalist, oftalmolog" (sva poznanstva odvijaju se na najpristupačnijoj razini); "Mama zove liječnika kod kuće"; "Hitna pomoć dolazi liječiti Katju"; "Hitna pomoć vodi Katju u bolnicu"; "Lutka koju Katja ima oporavio se i otpušta se iz bolnice”; “Apoteka i ljekarnik”;

Pripremni rad: pregled slike "Doktor" iz serije "Tko biti?", niz uzastopnih slika (pojedinačne slike ili ekran) za upoznavanje s radom liječnika i medicinske sestre; farmaceut; izlet u kliniku, ljekarnu; promatranje vozila hitne pomoći na ulici (tijekom bilo koje šetnje, izleta); čitanje dječje književnosti; didaktičke igre.

Tijekom cijelog procesa obuke aktivno se koriste dječja iskustva; ako djeca imaju negativna iskustva, važno je ne fokusirati se na njih, naprotiv, treba dati pozitivnu procjenu aktivnosti liječnika i pokušati prebaciti dijete na pozitivne emocije. .

Atributi: za ovu igru ​​trebate opremiti liječničku ordinaciju i čekaonicu u kojoj će pacijenti čekati na red. U ordinaciji za termin potrebno je pripremiti lijekove i instrumente: u staklenci ili čaši - toplomjere, u kutiji - štrcaljke, paket senfa (uredno izrezani pravokutni listovi baršunastog ili običnog žutog papira), lopaticu, stetoskop, čekić, pipeta, štapić za mazanje jodom ili mašću, vata, zavoj, ogledalo za pregled nazofarinksa ili ušiju, “alkohol” za mazanje mjesta uboda, “jod” za kauterizaciju rana, kapi, lijek , lijekovi za injekcije, praškovi, tablete, masti, tablice za provjeru vida sa slikama i sl.

Potrebno je opremiti matični ured, izraditi svakom djetetu svoju karticu i broj na nastavi fizičkog rada. Posebno mjesto treba izdvojiti i za organizaciju ljekarne. Potrebno je prezentirati široku paletu “lijekova”, medicinskih potrepština i potrepština za osobnu higijenu.

Prilikom organiziranja ove igre posebnu pozornost treba obratiti na odabir stvari, na to od čega se sve sastoji oprema, jer djeca predškolske dobi s intelektualnim teškoćama mogu stavljati u usta, sisati lijekove i sl. Ne možete koristiti prirodne lijekove!

Približan popis tema za igru ​​uloga "Mornari": "Učenje izgradnje broda"; „Mornari plove na brodu po moru“; “Mornari pecaju, rade kao ribari”; „Pomorci provjeravaju svoje zdravlje kod brodskog liječnika“; “Mornari plove morem, love ribu, ručaju”; “Mornari idu na obalu, idu u kazalište”; “Mornari donose svoj ulov na obalu i prodaju ribu u trgovini”; „Mornari plove u veliki grad i idu u „Zoološki vrt“ itd. Tako se igra „Mornari“ postupno sjedinjuje s igrama „Autobus“, „Poliklinika“, „Trgovina“, „Kazalište lutaka“ itd.

Pripremni rad: ispitivanje slike "Mornar" iz serije "Tko biti?", niz uzastopnih slika (pojedinačne slike ili ekran) za upoznavanje s radom kapetana, mornara, brodskog liječnika, ribara; izlet u luku, riječni ili morski nasip (prema mogućnostima), uključivanje roditelja u ovaj izlet (individualni izleti djece s roditeljima); izleti u Pomorski muzej ili bilo koje druge relevantne vrste (s roditeljima); čitanje dječje literature; didaktičke igre.

Atributi: brod velikog graditelja, volan, sidro, dalekozor, kape, dizalice, mreže, ribe itd.

Ova igra se može igrati u drugom scenariju. Za igru ​​učitelj od dječjih stolica pravi veliki brod na koji je pričvršćen kolut za spašavanje. U sredini je postavljena velika cijev, postavljena je ploča s ljestvama, a na pristaništu je postavljena blagajna za prodaju karata. Putnici s djecom (lutke) sa sobom na putovanje nose hranu kojom će nahraniti djecu kada ogladne, kao i novac za karte. Putnici dolaze na pristanište - neki autobusima, neki automobilima, neki pješice; kupiti karte i ukrcati se na brod. Dežurni mornar stoji na prolazu, provjerava karte i pomaže putnicima pri ukrcaju. Kapetan hoda po palubi s teleskopom, kormilar čeka njegovu naredbu; Kad su se svi smjestili, brod isplovljava. Brod se zaustavlja, putnici odlaze u šetnju šumom, a zatim plove natrag kući.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Škola": " U trgovinu po školski pribor”, “Vesela brojalica”, “Na velikom odmoru”, “Lutkarsko kazalište u gostima kod školaraca”, “Školarci u gradskom obilasku”, “U školskoj knjižnici”, “Ručak u školskoj kantini” , "Na satu tjelesnog odgoja" itd.

Pripremni rad: ispitivanje slike "Učitelj" iz serije "Tko bih trebao biti?"; školske ekskurzije; video film o školi (autorski materijali); čitanje dječje literature; didaktičke igre.

Opremljen je kutak za igru ​​„Škola“ u kojem su postavljene klupe i stol za učitelja, ograđen je hodnik za šetnju za vrijeme odmora, uređena je školska blagovaonica itd.

Djeca prvo odlaze u „Trgovina” (grupa je opremljena „Trgovinom školskog pribora”), gdje kupuju sve što je potrebno za školarca. Većinu ovih potrepština unaprijed su izradila djeca s učiteljima tijekom nastave fizičkog rada (male bilježnice, albumi, pernice itd.). Nakon toga mogu otići kod frizera na frizuru da budu uredne. Zatim djeca posjećuju kliniku, gdje prolaze liječnički pregled. Tek nakon toga idu u školu, gdje ih čeka učiteljica. Ulogu učitelja na početku igre preuzima defektolog. Ona uvodi djecu u školu, govori im što će ovdje raditi, kako se trebaju ponašati u školi itd. Tijekom sljedećih sesija igre djeca sjednu, a učiteljica vodi sat. Za vrijeme odmora djeca izlaze iz učionice, šetaju hodnikom, doručkuju u bifeu i sl. Igra završava odlaskom djece kući nakon škole.

Postupno se uloga učitelja prenosi na svakoga od djece u skupini, uz pomoć defektologa i odgajatelja odigrava cijelu radnju ili njezin dio. Posebna pažnja se posvećuje zvonu, satu koji pokazuje vrijeme nastave i sl.

Prilikom organiziranja igre, učitelji stalno smišljaju različite komunikacijske situacije, izmjenjuju "lekcije" i provode cijelu igru ​​vrlo emocionalno, pokazujući djeci koliko će biti zanimljivo učiti u školi.

Približan popis tema za igru ​​uloga "Zoološki vrt" ": "Gradimo kaveze za životinje", "Obilazak zoološkog vrta", "Idemo autobusom u zoološki vrt", "Plovimo brodom u zoološki vrt", "Gdje je nestao vrabac ručati? (igra-dramatizacija prema pjesmi S. Marshaka), „Čišćenje životinjskih kaveza”, „Hranjenje životinja” itd.

Pripremni rad: izlet u zoološki vrt (ako postoji u gradu); razgledavanje slike iz serije “Divlje životinje”; razgledavanje i konstruiranje prema oglednim crtežima, nakon čega slijedi igranje „Zoološkog vrta“ iz Lego konstruktora; čitanje dječje literature; didaktičke igre.

Za igru, učitelji zajedno s djecom grade kaveze za životinje, ovisno o njihovoj veličini, i prikladno ih postavljaju. Cijelo područje je ograđeno, napravljena je kapija, a pored nje je postavljena kasa. Djeca idu u zoološki vrt autobusom. Na ulazu se na blagajni kupuju ulaznice koje potom provjerava kontrolor. U zoološkom vrtu ih čeka vodič (defektolog), koji im govori i pokazuje životinje. Djeca vide kako se brinuti za životinje (o njima se brine pratitelj; na prvom satu to može biti učitelj): hraniti, prati kaveze i sl. Nakon izleta djeca mogu kupiti sladoled i jahati ponija. Po završetku igre djeca odlaze kući.

Zapleti za ovu igru ​​mogu biti raznoliki; igra pruža učiteljima izvrsnu priliku za aktiviranje dječjeg govora i učvršćivanje postojećih ideja o okolini.