Урок "Събиране и изваждане на кръгли десетици." Събиране и изваждане на кръгли десетици VI

Тема на урока: „Събиране и изваждане на кръгли десетици. Процедура в примери със скоби.“

Тип урок: комбиниран.

Цел: запознаване на децата с използването на скоби при решаване на примери.

1. Образователни:

    научете децата да посочват реда на действията при решаване на примери със скоби;

    консолидират умението за решаване на съставни задачи;

    научи как да реши даден проблем въз основа на изграждане на хипотеза.

2. Развитие:

    развитие на възприятие, основано на разпознаване на геометрични форми;

    развитие на вниманието;

    Корекция на мисленето въз основа на упражнението „свържете буквата и цифрата“.

3. Здравеопазване:

    развиват фините двигателни умения на ръцете;

    укрепване на правилната стойка при писане;

    прекарайте моменти на емоционално облекчение;

4. Образователни:

    култивиране на мотивация за учене;

    култивирайте емоционалната адекватност на поведението.

Оборудване:

  1. слайдове с букви (Айболит);

    карти с индивидуална геометрична задача;

    диск със запис на музикална композиция за физкултурна минута.

Очакван резултат:

    разбирането на децата за понятието „скоби“;

    усвояване на знания от децата за решаване на примери със скоби.

Урок по математика 2 клас.

Тема на урока: „Събиране и изваждане на кръгли десетици. Процедура в примери със скоби."

Прогрес на урока.

I. Организационен момент:

Камбаната удари, приятели,

Урокът започва.


II. Устно броене:

Момчета, харесвате ли приказки? Какви приказки знаете? Днес ние също ще влезем в приказка и ще помогнем на нейния главен герой. А коя ще разберете, като разгадаете криптирания запис.

Ето таблица, първата колона е буква, втората е пример. След като решите примера, ще разберете кода на буквата. И след това го заместете в тази редица от числа.

Пример: Отговор:

Разбира се, това е приказката „Айболит“. Кой го е написал?

Айболит ни написа писмо и то съдържа гатанка. Преди да гадаем, нека си припомним кой пръв помогна на Айболит да отиде в Африка?

Точно така, това са вълци. Нека познаем колко вълци имаше, като слушаме гатанката на Айболит:

По пътеката край храста,

Видях три опашки.

Колко крака имаше?

Изобщо не можах да го разбера.



Момчета, какъв пример можете да използвате, за да разрешите тази загадка?

Допълнителни въпроси:

Момчета, колко вълци имаше, ако три опашки надникнаха от храстите?

Колко крака има всеки вълк? Тази загадка може да бъде разрешена правилно със следния пример:

4+4+4=12


Какво действие може да замени добавянето на еднакви термини?


III. Работа в тетрадки.

Запишете номера, страхотна работа.

2 17 0 4 16 11 9 18 20

Силните вълни попречиха на кита да плува, те смесиха всички числа, запишете числата правилно, като ги поставите в ред: от най-малкото число до най-голямото. Тогава Айболит ще може да пътува по-далеч.

Верен отговор:

0 2 4 9 11 16 17 18 20


Съставете и запишете две неравенства, като използвате тази редица от числа:


IV. Постановка на образователен проблем.

Нека помогнем на Айболит да стигне по-бързо до върха на планината, за да могат орлите да го хванат. За да може Айболит да стигне до най-високата точка, където живеят орлите, трябва да решим проблема.

Момчета, има два записа пред вас.


- Примерите са едни и същи, но отговорите са различни.

Ако десните страни са различни, тогава...довършете мисълта си.

- Значи левите части също трябва да са различни.

- И така, върху какъв въпрос трябва да мислим?

- Как се различават левите части?

И така, как се различават левите части?

- Процедура.

Каква е процедурата в първия пример?

- Първо изваждане, после събиране

А във втория?

- Първо събиране, а след това изваждане.

В кой пример сме спазили правилата при извършване на изчисления?

- В първия.

А във втория?

- Нарушихме правилото.
Учител:

Как можем да познаем, че в примера първо трябва да има събиране?

- Трябва да има някакъв друг знак.

Чудесно, наистина трябва да има такъв знак. Нарича се скоба. И така, каква е темата на днешния урок?

- Скоби.

(слайд)

Скоби

Учителят: Какво означават скобите? Скобите показват, че действието се изпълнява първо. Заключение:

(слайд)

Действието в скобите се изпълнява първо.


Точно така, момчета, ние решихме този труден проблем и помогнахме на Айболит да стигне до Африка.

V. Физмомент. (Динамична музикална пауза)

VI. Затвърдяване на нов материал.

Къде летяха орлите с Айболит? (Към Африка)

По пътя на Айболит той срещна непроходими джунгли с примери и задачи. Нека помогнем на нашия герой да стигне до бедните болни животни.

Момчета, на дъската има 4 примера, решете ги и подредете реда на действията.

90-(30+40)= 80-40-20=

90-30+40= 80-(40-20)=


VII. Разрешаване на проблема.

Айболит имаше 40 шоколада. Той приготви 20 шоколада за тигърчета, 10 за щраусчета. Трябва да разберете колко шоколадови бонбони са останали за други болни животни?


Повторете постановката на проблема.

Може ли веднага да отговорим на въпроса?

Какво трябва да знаем първо?

Колко действия има в една задача?

Какво ще научим като първа стъпка?

Какво научаваме във втората стъпка?

Запишете в тетрадката си кратко условие и решение на задачата.

(Учениците решават задачи под коментирани указания.)

Браво момчета, изпълнихме всички задачи. Сега нека си дадем почивка.

Наведете главата си надолу

Завийте умно надясно

Върнете се бавно наляво

И го остави на бюрото си.

Понякога имаме нужда от моменти на тишина.

VIII Минута релаксация.

IX. Работа с геометричен материал.

Момчета, кои според вас са най-високите животни в Африка? Те вероятно са първите, които са видели Айболит?

Получихме и необичаен африкански жираф - той е направен от геометрични фигури.

Пребройте ги и напишете отговора на отделните карти.

X. Оценка на собствената дейност. Отражение.

Момчета, всеки от вас има карти с тигърчета, които Айболит е излекувал. Ако сте се интересували от урока и всичко е било ясно, поставете картата на първо място; ако е имало малки затруднения, поставете картата на второ място; ако е имало много неясни неща, поставете картата трето място.


XI. Оценяване на работата на учениците в час от учителя.

Момчета, много се радвам, че нито едно тигърче не се оказа на трето място.

XII. Домашна работа и обобщение на урока.

Момчета, разкажете ни какво срещнахте днес. Какво представляват скобите и за какво служат?

Направете четири примера с еднакви числа и знаци, но с различни

Обобщение на отворения урок

по математика в трети клас

по темата:
„Събиране и изваждане на кръгли десетици. Процедура в примери със скоби.“

Съставен и проведен

Начален учител

Мустакимова Е.Ш.

Ако имате урок за консолидиране по математика, тогава можете да заведете децата си по маршрута, предложен от Ирина ГРИБОВА, начален учител в икономическо училище-лицей, Москва. Помагайки на героите от Простоквашино, учениците няма да забележат как минават 45 минути.

Предмет."Събиране и изваждане на кръгли десетици. Затвърдяване."

цели.Укрепете уменията за събиране и изваждане на кръгли десетици в рамките на 100.

Оборудване.Рисунки с изображения на чичо Фьодор, котката Матроскин, кучето Шарик, сандъка; план на маршрута; карти за мислено броене, за самостоятелна работа (3 варианта), със знаци за действие, карти „Блатни хълмове“; илюстрация „Блато”; маса с мерки за дължина, сантиметър, дециметърметър

; светофари.

ХОД НА УРОКА

I. Организационен момент

II. Докладване на темата и целите на урокаУчител.

Момчета! Обичате ли приключенията?деца.

да U.

Днес в урока не само ще решаваме примери за събиране и изваждане на кръгли десетици в рамките на 100, но и ще пътуваме с анимационните герои. кои са те

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.г.

даЧичо Фьодор, котката Матроскин и кучето Шарик.

Заедно с тях ще тръгнем да търсим съкровище според този план.

На дъската е начертан план:

даОчакват ни неочаквани препятствия. Анимационните герои вече са тръгнали на пътешествие и са ни оставили бележка. За да го прочетете, трябва да подредите двуцифрените числа във възходящ ред.

На дъската има карти с изписани числа и срички.

Децата ги поставят в правилния ред и четат текста на бележката.

- Какво пише в бележката?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Желаем ви късмет!

даНазовете двуцифрени числа, в които: броят на десетиците е равен на броя на единиците.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската. 22, 66.

даБроят на десетиците е по-голям от броя на единиците.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската. 43, 80.

даБроят на десетиците е по-малък от броя на единиците.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската. 12, 19, 34.

даЧичо Фьодор и приятелите му се приближиха до първото препятствие. Това е зимна гора.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.За да го преодолеете, трябва да разберете: колко дървета има в гората, ако има 30 широколистни дървета и 20 иглолистни дървета?

да 50 дървета.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Колко шишарки е приготвила катеричката, ако е сдъвкала 7 и е оставила 30?

37 шишарки.

даУчителят чете стихотворение.
Горите крият много проблеми:
Има вълк, мечка и лисица.
Нашето животно живее в безпокойство,
Неволята ти отвежда краката.
Вие ще решите примери

И назовете животното.

На дъската:

Намалете с 1

Ключова дума
17 – и
28 – з
32 – ч
33 – към
39-ти

74 – а

Децата отиват един по един до дъската, записват получения резултат и заместват буквата с ключовата дума.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.– Какво животно живее в гората много тревожно?

На зайчето.

да IV. Укрепване на покрития материал

И сега ще разберем кой от анимационните герои ще излезе от гората по-бързо.

Трима ученици от всеки ред са извикани на дъската, за да решат следните примери.
50 – 20 + 10 – 30 + 40 =
Ред I (рисунка "Чичо Фьодор"): 50

отговор
80 – 10 – 20 + 30 – 40 =
Ред I (рисунка "Чичо Фьодор"): 40

Ред II (модел "Matroskin")
60 – 30 + 10 – 20 + 40 =
Ред I (рисунка "Чичо Фьодор"): 60

даРед III (модел "топка")

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Кой ще излезе най-бързо от гората?

даТопка.
Момчета, предлагам ви да изпълните задачите на отделните карти.
Има три вида карти.
Карта 1 се предлага от чичо Федор. Той смята много добре и учи в училище, така че картите с неговото име са с най-трудните примери.
Карта 2 се предлага от котката Матроскин. Той мисли малко по-лошо, така че примерите на картите с неговото име са малко по-лесни.

Карта 3 се предлага от кучето Шарик. Трудно брои, затова картите с неговото име имат най-лесните примери.

Помислете на кой герой бихте могли да помогнете в решаването на примери. Изберете вашата карта и се захващайте за работа.

50 + 30
60 – 40
70 – 30
20 + 80
100 – 70

20 + 70
90 – 60
40 + 30
50 + 50
100 – 80

Децата по желание или по преценка на учителя избират карти с примери.

50 + 20
60 – 10
70 – 20
20 + 40

30 + 30
90 – 20
40 + 10
100 – 20

Учителят призовава трима ученици да решават примери от карти 1, 2 и 3 на отделни дъски.

50 + 10
70 – 10
20 + 20
30 – 20

100 – 10
60 – 20
40 + 10
70 + 20

Карта 1. "Чичо Фьодор"

Карта 2. "Matroskin"

даТака минахме гората. Изправени сме пред ново препятствие. Но първо, нека очертаем по-нататъшния маршрут в тетрадката.

В стилистиката ще запишем число, което показва на колко години е чичо Федор, ако Шарик е на 5 години, Матроскин е на 7 години, а чичо Федор е по-стар от кучето, но по-млад от котката. На колко години е чичо Федор?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.шест.

даТочно така и за писане използваме числото 6.

Учителят обяснява записването на числото 6 на дъската, децата записват по един ред от числото 6 в тетрадките си.

- Има река пред приятели. За да преминете през него, трябва да построите мост.

Текстът на задачата е написан на дъската:

Шарик донесе 10 трупи, а Матроскин донесе 2 трупи по-малко. Колко трупи събраха?

даКакво трябва да знаете в проблема?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Колко трупи събраха Шарик и Матроскин?

даМожем ли да отговорим на проблемния въпрос?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.не

дазащо

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Не знаем колко трупи е донесъл Матроскин.

даИмаме ли данни, за да знаем това?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.да

даДа започнем да решаваме проблема.

Децата решават проблема самостоятелно, а зад „крилата“ на дъската има 2 ученика.

Решението се тества с помощта на светофари.

Решение на проблема:
1) 10 – 2 = 8 (б.)

2) 10 + 8 = 18 (б.)

да VI. Занимателен материал

И така, чичо Фьодор построи мост от 18 трупи и заедно с приятелите си прекоси реката. Юнаците се озоваха пред едно блато.

Момчета, какво знаете за блатото?

даДецата говорят. Как се изписва думата? ?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.блато Неударено О

да, което не се проверява от стрес.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Как да преминем през блатото?

даНад неравностите.

Точно така, трябва да скачате от неравност на неравност. готови ли сте Тогава давай напред!

На дъската се отваря рисунка на блато с хълмове.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.– Повтаряне на имената на компонентите при събиране и изваждане.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Събирано, второ събираемо, сбор, умаляемо, изваждане, разлика.

даНамерете сбора на 30 и 30; 1-ви член – 60, 2-ри – 20, намерете сбора; умалявано – 80, изваждаемо – 40, намерете разликата и др.

браво! Преодоляхме и това препятствие.

VII. Физкултурна минута

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската. VIII. Работа по учебника

дадесет.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската. VIII. Работа по учебника

даКолко дециметра има в 1 метър?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Колко сантиметра има в 1 метър?

сто.

даНа дъската е поставена таблица.

А сега, след като изпълнихте задача No 10 от учебника на стр. 121, най-накрая ще можем да стигнем до съкровището.

Децата работят самостоятелно в тетрадки, двама ученици работят на индивидуални дъски. Проверката се извършва с помощта на светофари.

да IX. Работа с геометричен материал

И така, ние сме там. Съкровището е пред нас. Какъв голям сандък!

На дъската е прикрепен чертеж на сандък.

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.От правоъгълник и триъгълник.

даЗащо триъгълникът е наречен така?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Триъгълникът има 3 ъгъла.
– Правоъгълникът има всички прави ъгли.

даПоказване на прави ъгли, остри ъгли, тъпи ъгли.

Децата идват на дъската и показват.

– Намерете обиколката на правоъгълник, представляващ сандък, ако дължината му е 30 cm, а ширината е 20 cm.

На дъската е поставена карта:

P = ( А + V) x 2

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.(30 + 20) x 2 = 100 cm.

даНачертайте такъв сандък в тетрадките си, като намалите дължината на страните му 10 пъти. На колко ще бъдат равни неговите страни?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Дължина - 3см, ширина - 2см.

Децата рисуват правоъгълник.

даМаркирайте правилните ъгли във вашия правоъгълник.

X. Обобщение на урока

даКакво затвърдихме в урока?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Събиране и изваждане на кръгли десетици.

даКак събират и изваждат?

Учителят окачва рисунки с изображения на приказни герои на дъската.Като числа в рамките на 10.

дабраво! Преодоляхме всички препятствия с чичо Федор, Матроскин и Шарик. И сега с право можем да отворим сандъка. какво има в него Златни монети!

Учителят раздава шоколадови медали.

В математиката, разбира се, е важно да можете да мислите и да мислите логично, но практиката е не по-малко важна. Половината от грешките на изпитите по математика се дължат на неправилно пресмятане на прости действия с числа - събиране, изваждане, умножение, деление. И е важно да развиете тези умения в началното училище. За да не пропуснете нищо, е необходимо систематично да работите с детето, като използвате специални учебни тетрадки. Те ви позволяват да практикувате математически умения и способности и да ги доведете до автоматизм. Има различни симулатори, не е нужно да ги изтегляте всички, достатъчно е само един или два, които харесвате. Ръководствата могат да се използват при работа с ученици от начален етап, независимо от програмата, по която се провежда обучението.

Математика. Решаваме примери с преминаване през десетици.

Тетрадка за упражняване на умения за събиране и изваждане с преминаване през десетици. Не просто примери, а интересни игри и задачи.

Карти със задачи. Математика. Събиране и изваждане. 2 клас

Удобни карти за учители на второкласници. 2 възможности за събиране и изваждане от един и същи вид. Подходящ за организиране на самостоятелна работа по математика в зависимост от напредъка в програмата.

Математика. Събиране и изваждане в рамките на 20. 1-2 клас. Е. Е. Кочурова

В различни курсове по математика темата за събиране и изваждане в рамките на 20 се изучава или в края на 1-ви клас, или в началото на 2-ри. Във всеки случай ръководството ще помогне за консолидиране на научените методи за манипулиране на числа; в някои задачи тези методи са представени под формата на уникални съвети. По време на самостоятелна работа с тетрадка детето се ръководи от примерното изпълнение и алгоритмичните инструкции. Способността да се използват такива съвети при учене ще позволи на ученика не само да намери и използва необходимата информация, докато изпълнява задача, но и да извърши самотест.

Тетрадката започва с упражняване на умения за събиране и изваждане в рамките на 10; частта е подходяща и за първокласници.

Учебна тетрадка по математика за 2 клас

Тетрадката съдържа не само примери за събиране и изваждане, но и превръщане на единици една в друга и сравнение на резултатите от изчисленията (повече или по-малко).

3000 примера по математика (броене в рамките на 100 част 1)

Симулатор за отчитане на времето. Време за решаване на една колона с примери и го запишете в полето по-долу. Обърнете внимание на колоните, чието решаване е отнело на детето повече от 5 минути, което означава, че изпитва затруднения с този тип примери. Дадени са примери за събиране и изваждане в рамките на десетицата и с преминаване през десетицата, събиране и изваждане на десетици, манипулиране в рамките на стотици.

Броене от 0 до 100

Тази тетрадка дава много примери за събиране и изваждане за укрепване на умствените умения за броене в рамките на 100.

Смятаме, че е правилно. Работна тетрадка по математика. G.V.Belykh

Тетрадката също е направена под формата на симулатор, пълен с примери и уравнения. Започва с броене в рамките на десет, след това в рамките на сто (събиране, изваждане, умножение и деление) и завършва със сравняване на уравнения (примери със знаци за по-голямо, по-малко от, равно).

Ръководствата ще бъдат полезни както за началните учители в тяхната работа, така и за родителите да учат вкъщи с децата си, особено през лятната ваканция. Задачите с различни нива на трудност ще позволят диференциран подход към обучението.

Бойченко Надежда Николаевна
Длъжност:учител (домашно обучение)
Учебно заведение:КОУ "Калачинско адаптивно училище-интернат"
Населено място:Омска област, град Калачинск
Име на материала:Конспекти от уроци по математика в 3 клас (у дома)
Тема:Събиране и изваждане на кръгли десетици
Дата на публикуване: 19.02.2016
Глава:средно професионално

Тема:
Събиране и изваждане на кръгли десетици.
цел:
развиват способността да събират и изваждат кръгли десетици.
Задачи:
научат да извършват събиране и изваждане на кръгли десетици при решаване на примери и задачи; Развийте фокуса на вниманието, умствените функции: анализ, синтез, сравнение, обобщение, способност за работа по модел; култивирайте постоянство, способност за изпълнение на започната задача и точност при работа в тетрадка.
Напредък на урока:

орг. момент.
- Вижте кой ни дойде днес на гости?
– Случи се така, че Маша загуби ключа си и не може да се прибере. За да бъде намерен ключът, тя трябва да се изкачи по стълбата. На всяка стъпка тя трябва да изпълнява задачи. Можем ли да помогнем на Маша да се изкачи по стълбите? Нека да видим какви задачи трябва да изпълни. Още на първата стъпка тя трябва да провери домашното си и да пресметне устно. На следващата стъпка - повторете кръгли десетици от 10 до 100, след това трябва да научите как да добавяте и изваждате кръгли десетки, по-високо - решете задачата и на последната стъпка решете примери.

– В края на урока ще получите оценка. Ако цялата работа е изпълнена без грешки и корекции, ще получите оценка „5“. Ако имате 1 - 2 грешки в смятането, ще получите "4", а ако допуснете грешки в решаването на задачата или 3 - 4 грешки в изчислението, ще получите "3".

II.

Основна сцена.
Актуализиране на знанията.
2)

1) Проверка на домашните.
– Случайна проверка на домашните. (Прочетете примерите с отговор 40, 100, 50) - Браво. Справихте се добре с домашното.
Устно броене.
3)

– Сега нека пресметнем устно 80+10 70+10 70 – 10
40+10 100 – 10 20 – 10 – Браво! Какви действия извършихте, когато броихте мислено? Какви числа събирахте и изваждахте?
2.

Повторение на преминат материал:


– Сега преминаваме към следващата стъпка. - Виж, имаш купчини пръчки на масата си. Какво означава лъчът?
1.
– Колко единици има в 1 десетица?
– Назовете кръгли десетици до 100.
Учене на нов материал.
Какви числа посочихте току-що? Днес заедно с Маша ще се научим да събираме и изваждаме кръгли десетици. И за това нека преминем към следващата стъпка.
2 дек + 3 дек = 20 + 30 = 5 дек. – 2 дек. 50 – 20 = 6дек.+2дек. 6 дек. – 3 дек.

Разрешаване на проблема.
Страница 114 No. 10 (a) – Слушай, сега ще ти прочета задачата.
2)

– Какво е асансьор?
– Елеваторът за зърно е съоръжение за съхранение на зърно.
– Имаме ли елеватор за зърно в нашия град? (Покажи снимка на слайда).

– Прочетете проблема на глас. – Какво казва проблемът?
– Какво трябва да се намери в проблема? – Колко коли имаше при първия асансьор?
2)

– Знаем ли колко коли има във втория асансьор?

– Прочетете въпроса на задачата.


– И за да се научите да решавате още по-добре примери за събиране и изваждане на кръгли десетици, нека работим от учебника. За да направим това, ще преминем към следващата стъпка.