Tədqiqat fəaliyyətləri üzrə dərsin mövzusu. "Sehrli kiler" böyük qrupunda idrak tədqiqat fəaliyyətləri mövzusunda dərs mövzusu üzrə dərsin kontur (böyük qrup)

Koqnitiv inkişaf üçün hazırlıq qrupunda dərsin xülasəsi "Şəkəri dadmadan duzdan necə ayırd etmək olar".

Məqsəd: uşaqları maddələr (duz, şəkər) və onların xüsusiyyətləri ilə tanış etmək.

Tapşırıqlar:

1. Şəkər və duzun xüsusiyyətləri (qoxu, dad, rəng, kristal forması, həll olma qabiliyyəti) ilə tanışlıq yolu ilə uşaqların ətraf aləm haqqında təsəvvürlərini genişləndirmək və dərinləşdirmək.

2. Uşaqların müşahidə bacarıqlarını, təhlil etmək, müqayisə etmək, ümumiləşdirmək, səbəb-nəticə əlaqələri qurmaq və nəticə çıxarmaq bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

3. Əzmkarlıq, öz sağlamlığına hörmət, maraq və qruplarda, komandada işləmək bacarığını tərbiyə etmək.

Uşaq fəaliyyət növləri: oyun, ünsiyyət, idrak tədqiqatı.

Lüğət işi: kristallar, gövdələr, şəkər qamışı, kök məhsulu (zirvələr, köklər, hissəciklər.

İlkin iş:

1. Ensiklopediyaların, illüstrasiyaların nəzərdən keçirilməsi.

2. Didaktik oyun "Obyektlərin xüsusiyyətləri", "Kiçik kişilərin macəraları"

3. Tədqiqatların, təcrübələrin aparılması.

Metod və üsullar: Vizual: təqdimat, diaqramlar, şifahi: suallar, müəllimin hekayəsi, uşaq hekayəsi, müsbət motivasiya, bədii söz, praktiki hərəkətlər: təcrübələrin aparılması.

Avadanlıqlar: Qara karton, böyüdücülər, 2 stəkan su, ölçü qaşıqları, saman - hamısı uşaqların sayına görə. Şəkər və duz üçün qablar. Duz, şəkər.

1Təhsil fəaliyyətinin gedişatı:

Uşaqlar, bizə qonaqlar gəldi, gəlin onlara salam verək.

Uşaqlar, bu gün nə gözəl gündür. Qrupa necə daxil olduğunuzu bilmək istərdim:

Kim yaxşı əhval-ruhiyyə ilə gəldi - gülümsəyin.

Oğlanlarla danışmağı sevirsinizsə, əllərinizi qaldırın!

Kim dava etməyi sevmir, əl çalın!

İnsanlara hörmət etməyə çalışırsınızsa, cavabları necə dinlədiyinizi bilin - əl sıxın.

Dünən gecə elektron poçtla heyrətamiz bir məktub aldım, o sizə ünvanlanıb: Aquarelle uşaq bağçasının böyük qrupunun uşaqları. İndi oxuyacağam:

“Salam, əziz uşaqlar! Professor Lyuboznaikin sizə yazır. Mənə məlum oldu ki, sizin uşaq bağçanızda müxtəlif kəşflər etməyi sevən ağıllı və maraqlanan uşaqlar var. Ona görə də sizi elmi konfransda iştirak etməyə dəvət edirəm. Biz alimlərin köməyinizə ehtiyacımız var! Çox vacib bir suala cavab tapmaqda kömək edin: "Maddənin dadına baxmadan şəkəri duzdan necə ayırd etmək olar?". Müşahidə və tədqiqatlarınızın nəticələrini dərhal Elmi Tədqiqat İnstitutuna göndərəsiniz. Professor Luboznaikin. Budur uşaqlar məktub. Konfransda iştirak etməyə hazırsınız? Hansı elmi sualı araşdırmaq lazımdır? (...)

Sizi maraqlı tədqiqatlar laboratoriyasına dəvət edirəm. Laboratoriyanın nə olduğunu kim bilir? (uşaqlar cavab verir)

Düzdür, burada alimlər öz fərziyyələrini ifadə edir və təcrübələr aparırlar. Ancaq tədqiqata başlamazdan əvvəl laboratoriyada davranış qaydalarını adlandırın.

Uşaqlar: Siz səs-küy sala və bir-birinizə müdaxilə edə bilməzsiniz. Başqalarının fikirlərinə səbirlə qulaq asmaq və s.

Düzdü, mən sizə bir usta papağı və laborantın gündəliyini vermək istəyirəm, orada təcrübələrin nəticələrini daxil edib, nəticələri yazacaqsınız. Elmi laboratoriyamıza gəlin. (qrupdan sinfə keçirik).

Tədqiqatımıza bir müşahidə ilə başlayaq. Əlbəttə, gördün ki, stolun üstündə hər birinizin Müşahidə Üzüyü, böyüdücü şüşəsi, qara məxmər kağızı və birində duz, digərində şəkər olan iki stəkan/nəlbəki var.

Ağıllı başımızın ilk köməkçisi əldir. İndi nə edəcəyik? (Gəlin maddəyə toxunaq və toxunanda onun necə hiss etdiyini söyləyək).

Əlləriniz nə hiss etdi, 1-ci maddə nə hiss etdi, 2-ci? (sərt, bir qədər tikanlı/hamar)

Laborantın jurnalını açın, hansı nəticəyə gəldiyinizi sxematik şəkildə yazın.

Gözlər:

Duz və şəkər çox kiçik hissəciklərdir, onları görmək bizim üçün çox çətindir. Bizə nə kömək edəcək? (Böyüdücü şüşə, çünki obyektləri bir neçə dəfə böyüdür)

Maddələr görünüşünə görə necə fərqlənir? Bu maddələrin rəngi haqqında nə deyə bilərik? Forma? Ölçü?

(Rənginə görə: 1-ci maddə ağ, 2-cisi sarı, qaymaqlı rəngdədir

şəklində:

Şəkər və duzun formaca fərqli olduğu qənaətinə gələ bilərik.

Burun:

Uşaqlar, sizcə şəkər və duzun qoxusu varmı? Onları diqqətlə iyləməyə çalışın. Niyə ehtiyatlı olmaq lazımdır? Düzdür, çünki bunlar toplu maddələrdir və qoxunu təyin edərkən onları buruna yaxınlaşdırmaq olmaz. Qoxusu haqqında nə deyə bilərsiniz? Onların qoxusu eynidir?

Sarımtıl maddənin qoxusu nəyə bənzəyir (şəkər? Karamel, vanil)

Ağ maddənin qoxusu nəyə bənzəyir (duz? Heç nə.

Bu maddələrin qoxu baxımından fərqli olduğunu deyə bilərik. Bir maddə karamel və vanil qoxusu verir, digəri isə qoxusuzdur.

Nəticə: şəkər və duzun müxtəlif qoxuları var.

Qulaq:

Barmaqlarınızın arasına maddələr sürtməyə çalışın, hansı səsi eşidirsiniz?

Nəticə: hər iki maddə xırtıldayan, xışıltılı səs çıxarır.

Bir dəfə Teymur məndən soruşdu: şəkər nədən hazırlanır? Uşaqlar, şəkər hazırlamağı necə öyrəndiklərinin hekayəsini öyrənməklə maraqlanırsınız, onun haradan gəldiyi?

(müəllim uşaqları monitor ekranına diqqət yetirməyə dəvət edir)

Təqdimat ekranı.

Şəkər haradan gəldi? Hər gün adət etdiyimiz bir stəkan çay? Onun vətəni isti tropik ölkələrdir. Yer üzündə soyuq qış olmayan yerlərdə şirin gövdələrlə hündür otlar böyüyür - şəkər qamışı. 2000 il əvvəl Hindistanda şəkər qamışından şirəsi sıxılır, şirin şərbət kristallar əmələ gələnə qədər qaynadılırdı. Nəticə qəhvəyi şəkər oldu.

Hindistana gələn səyahətçilər özləri ilə şəkər qamışı götürüblər. Beləliklə, yavaş-yavaş qamış başqa isti ölkələrə köçdü. Uzun müddət şəkər yalnız bu cənub bitkisindən alınırdı. Ona görə də çox baha idi, xüsusən də şəkər qamışının nə qədər çalışsalar da böyümək istəmədiyi şimal ölkələrində. Qərara gəldik ki, şıltaq qəribin yerinə bir adam tapaq. Şirin bitkilərdən, balqabaqdan, gavalıdan şəkər almağa çalışırdılar. Ancaq ağ çuğundur qalib gəldi. Ağ çuğundur köklərindən şəkər xaricdən - qamışdan daha pis olmadı.

Ölkəmizin bütün bölgələrində tarlalarda çuğundur becərilir. Payızın gəlişi ilə insanlar maşınların köməyi ilə məhsul yığırlar.

Sizcə çuğundurun hansı hissəsi şəkər istehsalında istifadə olunur? (uşaqlar cavab verir)

Kombayn zirvələri köklərdən ayırır və kökləri şəkər zavoduna aparır. Orada çuğundur yuyulur və yonqarlara kəsilir. Sonra su qazanlarına qoyulur və qaynadılır. Su şirin şərbətə çevrilir. Sonra təmizlənir və süzülür. Nəticədə şərbət kristallar alınana qədər qaynadılır. Bu şəkərdir!

De görüm, duz bizim süfrələrə necə düşür, kim bilir hardan gəlir, bəlkə. Tərəvəzdən də əldə edilir? (….) Duz haqqında təqdimat göstərilir.

Planetimizdəki bütün duzlar bu və ya digər şəkildə dünya okeanlarından, quru dənizlərdən və duzlu göllərdən gəlir. Axı okeanlarda, dənizlərdə, su duzlu olur.

Duz duz mədənlərindən, bulaqlardan, duz göllərindən və dənizdən çıxarılır.

Duz mədənlərində tunellər, dəhlizlər buzdan düzəlmiş kimi parıldayır. Mədənçilər blokları kəsiblər, daha sonra parçalara bölünür, arabalara yüklənir və xüsusi qatarlarda yuxarıya daşınır.

Duz başqa üsulla çıxarılır. Dəniz sahilində xüsusi dayaz hovuzlar - duz presləri tikilir.

Dəniz suyu xüsusi kanal vasitəsilə onlara buraxılır.

İsti günəş suyu qızdırır və o, tez buxarlanır və onun gətirdiyi duz hovuzda qalır.

Uşaqlar, mənə deyin, duz və şəkərin harada olduğunu TƏCRÜBƏYƏ təyin edə bilərikmi?

Zəhmət olmasa suala cavab verin, şəkər və duz hansı maddənin köməyi ilə görünməz olur? (bu maddə SUdur). Duz və şəkərlə növbəti sınaq üçün bizə də su lazımdır.

Təcrübə nömrəsi 1. "Üzmək və ya batmaq"

2 nömrəli təcrübə "Gəlin atəş əlavə edək."

3. Yekun hissə. Xülasə.

Mənə deyin, biz professor Lyuboznaikinin sualına cavab verə bildikmi: "Maddənin dadına baxmadan şəkəri duzdan necə ayırd etmək olar?"

Bu gün laboratoriyamızda nə öyrəndik? (uşaqlar qeydlərindən istifadə edərək cavab verirlər)

pedaqoq. Daha çox maraqlı kəşflər gözləyirik. Bu gün sizinlə yenidən laboratoriyamızı ziyarət etmək və tədqiqat aparmaq mənim üçün çox xoş oldu. Gördüyünüz işə görə sizə təşəkkür edirəm.

Bələdiyyə məktəbəqədər təhsil büdcə müəssisəsi 5 nömrəli uşaq bağçası "Romashka", Beloretsk

Böyük qrupda eksperimental iş üzrə birbaşa təhsil fəaliyyətinin konspekti

Mövzu: “Duz və onun xassələri. Duz ilə rəsm "

Hazırladı: Qazizova T.D.

2018

Mövzu : “Duz və onun xassələri. Duz ilə rəsm "

Hədəf : elementar eksperimentlər vasitəsilə uşaqların idrak və tədqiqat fəaliyyətini təşviq etmək: eksperimentlər aparmaq, öz fərziyyələrini ifadə etmək, hərəkətlər və sözlərin köməyi ilə nəticə nümayiş etdirmək bacarığı; vahid qavrayış, obyektin vahid təsvirini təkrar etmək bacarığını inkişaf etdirmək, təxəyyül, yaradıcılıq inkişaf etdirmək, duz və pva yapışqan ilə qeyri-ənənəvi rəsm-rəsm növünə marağı inkişaf etdirmək.

Sinif növü : inteqrasiya.

Avadanlıq : gözəl qeyri-adi zərfdə yadplanetlilərdən məktub, yadplanetlinin fotoşəkli, 1 stəkan təmiz su, 1 stəkan duzlu su, bir paket duz, bir çay qaşığı, alışqan, uşaqların sayına görə PVA yapışqan, 1 yumurta, bir banka duz, duz ilə ardıcıl plan rəsmi, tünd, bənövşəyi rəngli rəngli karton qutular, uşaq sayına görə qrafit karandaşlar.

Kursun gedişi.

Uşaqlar bir dairədə dururlar.

Tərbiyəçi:

"Bütün uşaqlar bir dairədə toplandı,

Sən mənim dostumsan, mən də sənin dostum.

Gəlin əl-ələ tutaq

Və bir-birimizə gülümsəyəcəyik.Gözlərini yum)

Bir, iki, üç - sehr tezliklə gələcək! "(gözlərini aç)

Uşaqlar, ətrafınıza baxın. İndi harada olduğumuzu təxmin etdinizmi?

Bəli, biz sehrli laboratoriyamızdayıq. Öz yerlərinizə əyləşin və biz sınaqlara başlayacağıq. (qapını döy, məktubu müəllimə ver)

Oh, uşaqlar, baxın, məktub aldıq(qeyri-adi zərfli məktubu göstərir Gəlin görək kimdəndir?

Məktub : “Əziz Yerlilər! Sizdən xahiş edirik. Eşitdik ki, yer üzündə ləzzətli yeməklər var və bunların hamısı yeməyə qatdıqları üçünduz bişirərkən. Bizi "duz" adlanan bu maddə maraqlandırdı, onun hansı xüsusiyyətləri var və onunla qeyri-adi başqa nə etmək olar? Və bu barədə daha çox bilmək istərdik...”

Tərbiyəçi:

Ona görə də çaşdıq... Uşaqlar, əvvəlcə duzun nə olduğunu və hansı xüsusiyyətlərə malik olduğunu öyrənməliyik.

duz nədir? ( uşaqların cavabları )

Düzgün. Duz insanın qida üçün istifadə etdiyi yeganə mineral daşdır, "təbii" formada - emal edilmədən. Təbiətdə duz mineral halit - qaya duzu şəklində olur. (şəkil göstərir )

Duz haqqında daha çox öyrənmək və yadplanetlilərin məktubuna cavab vermək üçün təcrübələr aparacağıq.

Təcrübələr.

1. Duz hansı rəngdədir? (ağ rəng ).

2.-qoxusu varmı? Qoxu.qoxu yoxdur.

3.-Dadı necədir? (duzlu, acı, turş )

4.-Duzu üfləyək görək nə baş verir?duz səpilmə hissəcikləri - boş duz.

5.-Duz qabına bir az su tök, hara getdi? (duzda isladılmış su)

6.-Bəs çoxlu su töksən, indi necə? (duz həll olunur)

7.-İndi isə bir qaşıq duzlu sudan bir damcı götürüb odda qızdırırıq.(bir qaşıqda bir damla duzlu su, alışqan ).Uşaqlar unutmayın ki, biz həmişə eksperimentləri yalnız böyüklərlə aparırıq.

Burada su buxarlandı, amma duz qaldı. Bu o deməkdir ki, duz suda həll olur, lakin buxarlanmır.

8.- Çiy yumurta, 2 stəkan su götürürük, birinci stəkanda təmiz su var, ikincisində isə çox, çox duzludur.
1. Çiy yumurtanı bir stəkan təmiz suya qoyun - yumurta stəkanın dibinə batacaq.

2. Yumurtanı bir stəkan duzlu suya batırın - yumurta suyun səthində üzəcək.
Duz suyun sıxlığını artırır. Suda nə qədər çox duz varsa, suda boğulmaq bir o qədər çətindir. Məşhur Ölü dənizdə su o qədər duzludur ki, heç bir səy göstərmədən insan boğulma qorxusu olmadan onun səthində uzana bilər.

Bədən tərbiyəsi:

Tez ayağa qalx, gülümsə

Daha yüksək, daha yüksək, yuxarı çəkin.

Buyurun, çiyinlərinizi düzəldin

Qaldırmaq, aşağı salmaq

Sola çevrildi, sağa çevrildi

Əllərinə dizləri ilə toxundular.

Otur, qalx, otur, qalx

Və yerindəcə qaçdılar.

Ankraj

İndi "Sözü söylə" oyununu oynayaq.

Didaktik oyun "Mənə bir söz de"

Ağ duz... rənglər .

Duz yoxdur... qoxu.

Dadmaq üçün duz... Duzlu.

Əgər duza şişirirsinizsə, onda duz hissəciklərisəpmək duz mənasında... boş

Suda duz... həll edir , amma yox…. buxarlanır .

Duz suyu yaradır...daha sıx.

Budur, uşaqlar, duzun bir çox xüsusiyyətlərini öyrəndik, yadplanetlilərin məktubuna mütləq cavab yazacağam. İndi isə ən maraqlısı odur ki, yadigar olaraq duz və pva yapışqanlı kosmik mənzərə çəkəcəyik, həm də məktubla göndərəcəyik.

Plana uyğun rəsm. kosmik mənzərə .

Üstünə tökün, mütləq yapışqanın üzərinə çıxmağa çalışmayın. Sarsıdarkən, duz hələ də rəsm xətlərində qalacaq..

Vərəqi əyərək və arxadan yüngülcə vuraraq artıqlığı yumşaq bir şəkildə silkələyin. Süfrədən artıq duzu vedrədə çıxarırıq.

Akvarel boyaları, fırça götürüb yaradıcılıq prosesinə başlayırıq

Nəticə.

- Bu gün laboratoriyada nə öyrəndiniz?duzun xüsusiyyətləri haqqında)

Duzun xüsusiyyətlərini necə öyrəndik?təcrübələr aparmışdır )

Uşaqlar, duz bütün insanlar üçün lazımdır. Yemək duzsuzdursa, tamamilə dadsızdır, təzədir. Duz normada istifadə olunarsa, insanlar üçün faydalıdır.

Diqqətiniz üçün hamınıza təşəkkür edirik!

Tədqiqat fəaliyyəti haqqında dərsin xülasəsi

böyük qrupda.

Mövzu: Su və günəbaxan yağı.

Hədəf: Uşaqların suyun müxtəlif xassələri haqqında anlayışının təkmilləşdirilməsi,yağların xüsusiyyətlərini öyrənin

Tapşırıqlar:

Uşaqların maraqlarının, maraq və idrak motivasiyasının inkişafı;

idrak hərəkətlərinin formalaşması, şüurun formalaşması;

Müşahidə, müqayisə etmək, müqayisə etmək, nəticə çıxarmaq bacarığını inkişaf etdirmək;

Diaqramları oxumağı öyrənməyə davam edin;

Uşaqların maraq dairəsini inkişaf etdirmək, ətrafdakı dünyanı bilməkdə müstəqilliyin təzahürlərini dəstəkləmək.

İnkişaf edir:

Ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirin.

Sosial tərəfdaşlığın formalaşmasına kömək etmək, həmyaşıdları ilə birlikdə hərəkət etmək istəyi, birgə fəaliyyətdən zövq almaq.

Təhsil:

Ətrafdakı dünyaya maraq və maraq inkişaf etdirin.

Avadanlıq: uşaq sayına görə önlüklər, yapışqan, yapışqan lövhələr, fırçalar, salfetlər, pipetlər, həll olunmuş qida boyası.

Demo materialı:

Bitkilərin təsvirləri, Eyler dairələri, suyun xüsusiyyətlərinin diaqramı, günəbaxan yağı və su ilə iki tünd rəngli şüşə, şüşələrdə "1", "2" rəqəmləri.

Təqdimat: tədqiqat vərəqi üçün iş kartları A4 8 sütuna və 3 üfüqi zolağa bölünür, birinci sütun doldurulmur; 2 sütun - "dil" şəkli qaraldı, 3 - "burun" qırmızı xətlərlə kəsildi, 4 - boş şüşə, 5 - üçbucağın, kvadratın təsvirləri, 6 - göy qurşağı, 7 - şüşə bir parça şəkərlə, 8 - əl; qırmızı və yaşıl çipslər, birdəfəlik fincanlar, qaşıqlar, duz, fırçalar, günəbaxan şəkilləri dəsti və su damcıları.

İlkin iş:

Su haqqında söhbət.

Günəbaxanları təsvir edən illüstrasiyaların və rəsmlərin yoxlanılması.

Tapmacaların həlli.

Su ilə eksperimental fəaliyyət, daşın ağacla müqayisəsi

Daşı taxta ilə müqayisə edərkən uşaqlar iş vərəqini doldurdular. Ağac və daş üzmə qabiliyyəti, çəkisi, yanarlığı, qızdırılması, tikintidə istifadəsi kimi göstəricilərə görə müqayisə edilmiş, aşağıdakı tədqiqat vərəqləri tərtib edilmişdir.

Mətbəxə ekskursiya, aşpazla tanışlıq, aşpazların işi ilə tanışlıq.

GCD tərəqqi:

1. Müəllimin uşaqlarla ilin vaxtı haqqında söhbəti.

2. Motivasiya.

Aşpaza hansı şüşə yağın olduğunu müəyyən etməyə kömək etmək istəyən telefon zəngi.

3. Söhbət.

Müəllim: Neft nədir? Aşpaza niyə yağ lazımdır? Kərə yağı nədən hazırlanır və nə adlanır?

4. Didaktik oyun "Yeni söz yaradın".

Müəllim bir şəkil göstərir, uşaqlar bitkinin adını çəkirlər və "Nə?" Sualı ilə bir söz düzəldirlər.

Balqabaq - balqabaq, qoz - qoz, zeytun - zeytun, pomidor - pomidor,qarğıdalı - qarğıdalı, günəbaxan - günəbaxan, xardal - xardal, kətan - kətan, dulavratotu - dulavratotu, pambıq - pambıq, üzüm - üzüm,xiyar - xiyar.

Maqnit lövhəsinin üzərinə yağ hazırlanan bitkiləri qoyun.

5. Tədqiqat fəaliyyəti.

Araşdırma aparacağıq, önlük taxmaq lazımdır, süfrədə yer alırıq. Tədqiqat üçün vərəqləriniz var, əgər verilmiş xüsusiyyət yoxdursa qırmızı dairələr, maddə bu xüsusiyyətə malikdirsə yaşıl dairələr yapışdıracağıq.

Suyun xüsusiyyətlərini xatırlayaq: şəffaflıq, rəngsizlik, qoxusuz, dadsız, formasız, həlledici.

Gəlin araşdırmaya keçək.

6.Praktik fəaliyyət.

1 şüşənin içindəkilər stəkanlara tökülür və eksperimental işlər aparılır.

Uşaqlar içindəkiləri iyləyir, dad verir, duz və ya şəkər əlavə edir, boya damcılayır.

Tədqiqatdan sonra masalardakı uşaqlar fişləri birinci sətirdə yapışdırırlar: qırmızı - bu xüsusiyyət orada deyil, yaşıl - bu əmlak oradadır.

Məsələn: 2-ci sütun - "dil" qırmızı xətlərlə kəsilmişdir, birinci şüşənin tərkibində heç bir dad yoxdur - yaşıl çip.

7. Fizminutka.

İki bacı - iki əl

Kəsmək, tikmək, qazmaq,

Bağdakı alaq otlarını yırtın

Və bir-birinizi yuyun.

İki əllə xəmir yoğurun -

Sol və sağ

Dəniz və çay suyu

Üzgüçülük zamanı dırmıq vururlar.

8. 2 şüşə ilə təcrübə aparmağa davam edin.

Şəffaflığı müəyyənləşdirin.

Maddənin rəngi varmı?

qoxu varmı;

Bizim vəziyyətimizdə şəkər həll olunurmu;

Əllərdə iz olub-olmaması.

9. Nəticə.

Uşaqlar, vərəqlərdə nə əldə etdiyimizi oxuyuruq.

Hansı şüşə su? Niyə?

Günəbaxanı xəttə, işarələrə görə suya bir damcı su yapışdırırıq.

Müəllimin yoxlama siyahısını yoxlayırıq.

10. Eyler dairələri ilə işləmək.

Qırmızı dairədə su əlamətləri, mavi rəngdə yağlar yerləşdiririk.

Hansı ümumi? Biz kəsişmədə hansı xüsusiyyəti yerləşdirəcəyik?

(vərəqə bax)

Dərsin xülasəsi.

Yeni nə öyrəndiniz? Başqa nə bilmək istərdiniz?

Növbəti dərsdə kərə yağının necə hazırlanmasından danışacağıq.

İndi isə mətbəxə kərə yağı verməliyik ki, bizim üçün axşam yeməyi bişirsinlər.

"Koshchei fəndləri" böyük qrupunda tədqiqat fəaliyyətinə dair dərs

Hədəf:
Maqnitin xassələri haqqında fikirlərin genişləndirilməsi və dəqiqləşdirilməsi əsasında maqnit haqqında biliklərin sistemləşdirilməsi.
Tapşırıqlar:
- Maqnit haqqında bilikləri formalaşdırmaq.
- Uşaqlarda maqnitin xassələrinə maraq və anlayış, praktiki təcrübələr vasitəsilə bilik əldə etmək, nəticə çıxarmaq, ümumiləşdirmələr aparmaq bacarığı formalaşdırmaq.
- Əməkdaşlıq, qarşılıqlı yardım bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

Dərsin gedişatı:

Uşaqlar, baxın, bu gün bizə nə qədər qonaq gəldi, gəlin özümüz haqqında danışaq.
Hamımız mehriban oğlanlarıq.
Biz məktəbəqədər uşaqlarıq.
Biz heç kimi incitmirik.
Necə qayğı göstərməli, biz bilirik.
Biz heç kimi çətin vəziyyətdə qoymayacağıq.
Biz götürməyəcəyik, amma soruşacağıq.
Hər kəs yaxşı olsun
Sevinclə işıqlı olacaq.
1 slayd:
Kədərli musiqi səslənir. (İvan Tsareviç içəri daxil olur).
- Bax, kimsə bizə tərəf gəlir. Bəli, bu İvan Tsareviçdir.
-Salam uşaqlar!
-Nə olub? Niyə belə əsəbisən?
-Koschei qılıncımı oğurlayıb mənə çox qəribə məktub göndərdi.
-Uşaqlar, gəlin Ölməz Koşcheinin mesajına qulaq asaq:
qılıncını tikə-tikə kəsdim,
Sehrlər tökün.
Qılıncınızı tapın
Bütün tapşırıqları keçsəniz.
Beləliklə, kömək üçün sizə müraciət etmək qərarına gəldim. Mənə kömək et, zəhmət olmasa, qılıncını qaytarmağa, tilsimi aradan qaldırmağa.
- Uşaqlar, kömək edə bilərikmi?
-Əlbəttə biz sizə kömək edəcəyik.
- Gəlin tapşırığa baxaq.
2 slayd:
1 tapşırıq. Qabda müxtəlif əşyalar var. Əllər olmadan dəmir əşyaları qaldırmalıyıq.
-Bu tapşırığı yerinə yetirmək üçün bizə hansı maddə lazımdır?
-Maqnit.
-Maqnit! Və bu nədir?

Maqnitlər metal əşyaları cəlb etmək qabiliyyətinə malik olan dəmir və ya polad parçalarıdır.
- Bəli, çox maraqlıdır, amma o, haradan gəldi?
- Qulaq as, İvan Tsareviç, Mişa bu barədə sənə danışacaq.
Köhnə günlərdə bir çoban var idi; onun adı Magnis idi. Magnis bir qoyun itirdi. Baxmaq üçün dağlara getdi. Yalnız çılpaq daşların olduğu bir yerə gəldim. O, bu daşların üzərində yeriyir və hiss edir ki, çəkmələri bu daşlara yapışır. Əli ilə ona toxundu - daşlar quruyub, əllərinə yapışmır.
Yenə getdim - yenə çəkmələr yapışdı. Oturdu, ayaqqabılarını çıxardı, çəkməsini əlinə aldı və onunla daşlara toxunmağa başladı.
Dəriyə və tabana toxunarsa - yapışmazlar, ancaq dırnaqlara toxunduqca yapışır.
Magnisdə dəmir ucu olan bir çubuq var idi. Ağacla daşa toxundu - yapışmaz; dəmirlə toxundu - elə yapışdı ki, onu qoparmaq lazım oldu.
Maqnis daşa baxdı - onun dəmirə bənzədiyini gördü və evə daş parçaları gətirdi. O vaxtdan bəri bu daş tanındı və onu maqnit adlandırdı.
- Maraqlı hekayəyə görə təşəkkür edirəm. İlk dəfədir ki, belə daş haqqında eşidirəm. Mənim səltənətimdə belə daşlar yoxdur. Mən sizin maqnitinizin mənə kömək etməsini çox istəyirəm.
-Yaxşı, uşaqlar, keçək Koşeyin tapşırıqlarına. Onun tapşırıqlarını yerinə yetirmək üçün laboratoriyaya getməliyik. Laboratoriyada kim işləyir? (Alimlər, laborantlar, tədqiqatçılar)
Laboratoriyada necə işləmək lazımdır? (Ehtiyatlı olun, tələsməyin, diqqətlə qulaq asın, itələməyin və susmayın.)
- İvan Tsareviç, sizi laboratoriyaya dəvət edirik. Uşaqlar, biz xalat geyinməliyik.(Uşaqlar xalat geyinirlər).
- İndi Koshcheinin tapşırığına yenidən baxın. Biz nə etməliyik?
- Bu tapşırığı necə yerinə yetirə bilərik?
Cisimlərin üzərində bir maqnit tutaq.
-Biz edirik. Nə olub?


- Maqnit sahəsinin köməyi ilə maqnit dəmir əşyaları özünə çəkir.
3 slayd:
- Oh, nə uşaqlar, afərin! Bax sənin sehrli daşın mənə çox kömək etdi.
-1 tapşırığı tamamladı və qılıncın bir hissəsi göründü.
4 slayd:
2 tapşırıq. Koschey yarmada dəmir əşyalar gizlətdi. Onları əlsiz tapmalıyıq.
Yenidən bizə nə kömək edəcək?
-Maqnit.
- Bu tapşırığı necə yerinə yetirəcəyik?
-Gəlin taxılın üstünə maqnit tutaq.
-Biz edirik. Nə olub?
-Dəmir əşyalar maqnit cəlb edir.
Niyə dəmir cisimlər bir maqnit cəlb edir?
-Maqnit qüvvələri taxıldan keçir.
5 slayd:
-Koşeyin bu tapşırığını tamamladı və qılıncın başqa bir hissəsini aldı.
-Bax, bax! Və qılıncın başqa bir hissəsi tapıldı. Məni necə sevindirdin, amma görürəm ki, artıq bir az yorulmusan. Sizi bir dairədə durmağa dəvət edirəm. Gəlin bir az oynayaq və dincələk.
Fizminutka:

Əgər iş mübahisə edirsə, belə əl çalın.
Əgər iş mübahisə edirsə, belə əl çalın.

Əgər iş mübahisə edirsə, buna klikləyin.
Əgər iş mübahisə edirsə, bir-birimizə gülümsəyəcəyik.
Əgər iş mübahisə edirsə, buna klikləyin.

Əgər iş mübahisə edirsə, belə ayaq bas.
Əgər iş mübahisə edirsə, bir-birimizə gülümsəyəcəyik.
Əgər iş mübahisə edirsə, belə ayaq bas.

Əgər iş mübahisə edirsə, deyin: yaxşı!
Əgər iş mübahisə edirsə, bir-birimizə gülümsəyəcəyik.
Əgər iş mübahisə edirsə, deyin: yaxşı!
Laboratoriyaya gedək və davam edək.
6 slayd:
Koshchei-dən 3 tapşırıq. Bir stəkan suyun altında bir klip var. Əlləriniz islanmadan çıxarmaq lazımdır.
- Bu tapşırığı necə yerinə yetirəcəyik? Biz nə edirik?
- Kubok boyunca bir maqnit çəkirik və kağız klipini suyun üzərinə qaldırırıq.
Niyə qaldıra bildik?
-Maqnit qüvvələri həm şüşədən, həm də sudan keçir.
7 slayd:
-Koşeyin tapşırığını yerinə yetirdikdən sonra qılıncın başqa bir hissəsini aldıq.
8 slayd:
4 tapşırıq. Koschey bir kəpənəyi sehrlədi. Yalnız sən və mən onu ləğv edə bilərik.
-Stolun hər birinin üzərində çiçəklər və maqnit üzərində bir kəpənək olan karton sahəsi var. Kəpənəyin bir çiçəkdən digər çiçəyə uçmasına kömək etmək lazımdır. Bunu əllər olmadan necə etmək olar? cəhd edin.
- Bu tapşırığı necə yerinə yetirdiniz?
Kartonun altına maqnit gətirib çiçəyə tərəf apardılar.
Tapşırığı yerinə yetirə bildikmi? Maqnit qüvvəsi haqqında nə deyə bilərsiniz?
-Maqnit qüvvəsi də kartondan keçir.
9 slayd:
-Tapşırığı tamamladı və qılıncın başqa bir hissəsini aldı.
10 slayd:
5 tapşırıq. Dırnaqdan bir maqnit düzəldin. Biz bunu necə edəcəyik?
- Dırnağı maqnitlə ovuşdurun.
- Kağız klipini qaldırmağa çalışın.
-Nə olub? Dırnaq klipi qaldırdı.
-Niyə? Biz nə yaratdıq?
-Maqnit sahəsi süni şəkildə yaradıla bilər.
11 slayd:
-Bu tapşırığı tamamladı və qılıncın son hissəsini aldı.
-Bəli, qılıncın hissələrini tapdın, amma birləşdirə bilmədin.
- Narahat olmayın, İvan Tsareviç. Hansı maddənin cadu ilə öhdəsindən gəlməyə kömək etdiyini xatırlayaq?
-Maqnit.
- Onun haqqında nə bilirik?
-Maqnit dəmir əşyaları özünə çəkir.
Maqnit qüvvələr karton, taxıl, şüşə və sudan keçir.
Maqnit sahəsi süni şəkildə yaradıla bilər.
12 slayd:
-Budur, qılıncı ovsunladıq.
- Kömək üçün təşəkkürlər uşaqlar. Sizdən çox faydalı və maraqlı şeylər öyrəndim. Qılıncsız yaşamaq mənim üçün çətindir, onda necə şahzadə olacam. Və köməyinizə görə sizə təşəkkür etmək istəyirəm. Mənim qızıl sandığım var. sənə verirəm.
- Sizə uğurlar, İvan Tsareviç!

Mövzuya dair təqdimat: Koshchei'nin hiylələri

Rafikova İrina Xəlilovna,

pedaqoq

MBDOU DS KV № 7 "Unutma məni"

Megion şəhəri

Proqram tapşırıqları :

Hədəf: fəaliyyət axtarışı vasitəsilə uşaqları küləyin fərqi ilə tanış etmək.

təhsil vəzifələri.

Uşaqları külək kimi təbiət hadisəsi, onun xüsusiyyətləri və insan həyatındakı rolu ilə tanış etmək.

Uşaqları müşahidə etməyi, təcrübələr aparmağı və öz nəticə çıxarmağı öyrət.

təhsil vəzifəsi

Eksperimental fəaliyyətlərə marağı, təbiətə sevgini inkişaf etdirin.

inkişaf vəzifələri.

Məntiqi təfəkkür, təxəyyül inkişaf etdirməyə davam edin. Lüğəti aktivləşdirin (külək, meh, yel dəyirmanı, tikanlı, yumşaq, qar fırtınası, çovğun, çovğun).

TƏDRİS PROSESİ

Tərbiyəçi: Uşaqlar, bir nağıl dinləmək istəyirsiniz?

Uşaqlar: Bəli.

baxıcı: Müəyyən bir səltənətdə, müəyyən bir dövlətdə yaşayırdılar - üç qardaş var idi. Böyük qardaş Külək, ortancıl qardaş Külək, kiçik qardaş Küləkdir. Bir dəfə aralarında mübahisə düşdü: onlardan kim ən zəruri və vacibdir. Böyük qardaş qabağa çıxıb sübut etməyə başladı.

Mən bulud sürüləri sürürəm

Mən mavi dənizi yelləyirəm

Hər yeri açıq havada yelləyirəm.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, güclü külək pisdir, niyə düşünürsünüz?

Uşaqlar: Evləri yıxır, ulayır, maşınları aşır, ağacları kökündən qoparır.

Tərbiyəçi: Güclü külək yaxşıdır, sizcə niyə?

Uşaqlar: Buludları dağıtır, böyük gəmiləri sürür, yel dəyirmanı fırlanır.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, başqa hansı sözü Külək adlandırmaq olar?

Uşaqlar: Qasırğa, qar fırtınası, çovğun, çovğun, tornado, çovğun.

Tərbiyəçi: Yaxşı, indi biz yel dəyirmanına çevriləcəyik və güclü küləyin yaxşı, bəzən isə pis olduğunu sübut edəcəyik.

Təcrübə (dəniz)

Dərin bir konteynerə su çəkin, gəmiləri işə salın. Uşaqlar güclü üfürürlər.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, nəticə nədir?

Uşaqlar: Güclü külək çox güclü hava hərəkətidir və təhlükəlidir.

Tərbiyəçi:İndi sonra nə baş verdiyinə qulaq asın. Sonra ortancıl qardaş çıxdı və onun ən vacib və lazımlı olduğunu sübut etməyə başladı.

Veyu, uluyan fal

Tüklü qar mən dövrə vururam

Mən çöldə gəzirəm, at deyil,

Təbiətdə uçuram, amma quş deyil.

Tərbiyəçi: Küləklə oynamaq istəyirsən.

baxıcı: Mənim transformasiya oyunum var, o, səni hər kəsə çevirə bilər. Sərbəst ayağa qalx.

Çiki-çiki-çikalochka

Turner oyunu

ətrafına dön

Və ağaclara çevrilir

Təqlid oyunu "Ağac"

Uşaqlar: Ayaqlarımız kökdür

Torso gövdəmiz

Əllərimiz budaqdır

Barmaqlarımız yarpaqdır.

(Uşaqlar küləkdə ağaclar kimi yellənir)

Uşaqlar ağaca çevrilirlər

Tərbiyəçi: Yüngül meh əsdi, çiçəklər ağaclarda xışıltı ilə səsləndi. (barmaqlar hərəkət edir, külək güclənir - budaqlar yellənir). (uşaqlar əllərini hərəkət etdirirlər).

Hava tamamilə pisləşib, güclü külək ağacların budaqlarını yelləyir, gövdələrini bükür. (Uşaqlar qollarını yelləyir, yan-yana baş əyirlər).

Lakin sonra külək söndü və günəş çıxdı. Ağaclar fırtınadan dincəlir.

Tərbiyəçi: Qoy ağaclar uşaq olsun. Gəzərkən küləyə baxırdıq. Burada qapalı yerdə süni külək yarada bilərikmi?

Uşaqlar: Bu güclü hava hərəkəti deyil.

Azarkeş təcrübəsi

Fanı işə salırıq. Hava hərəkət etməyə başlayır. Külək havanın hərəkətidir.

Tərbiyəçi: Və nəhayət növbə kiçik qardaşa çatdı. Sonra o, ən zəruri və vacib olduğunu sübut etməyə başladı.

Mən sənin qarşında yel dəyirmanıyam

Narahat yel dəyirmanı

Yol kənarları boyunca

Uşaq kimi qaçıram.

baxıcı: Uşaqlar, indi kiçik qardaşla görüşəcəyik. Əllərinizi özünüzə yelləməyi təklif edirəm. Nə hiss etdin?

Uşaqlar: meh.

Tərbiyəçi: Budur sizin üçün vərəqlər və mən bu vərəqləri özünüzə yelləməyi təklif edirəm. rahatsan? Yaxşı? Nə etmək lazımdır?

Uşaqlar bir fanat yelləyirlər

Tərbiyəçi:Önünüzə şaquli olaraq bir vərəq qoyun. Kenarını bükürük və qatını hamarlayırıq. - Gəlin özümüzə bir fanat yelləyək və siz necə hiss etdiniz?

Uşaqlar: Hava hərəkəti, sərinlik, təravət, xoş hiss.

Tərbiyəçi: meh nədir?

Uşaqlar: Bu zəif hava hərəkətidir.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, pərəstişkarlarımızı qonaqlarımıza verək, onlar da razı qalsınlar.

baxıcı: Bu üç qardaş bu günə kimi mübahisə edir və onlardan hansının vacib və zəruri olduğuna qərar verə bilmirlər. Nə fikirləşirsən?

Uşaqlar: Uşaqların cavabları.

Tərbiyəçi: Qardaşların hər biri təbiətdə vacib və lazımlıdır. Və ayrılarkən bu gözəl sözləri dinləyin:

Yaxşı ki, günəş parlayır!

Yaxşı ki, külək əsir!

Nə yaxşı ki, bu meşə göyə qədər böyüyüb

Nə yaxşı ki, bu çayın çox mavi suyu var.

Və biz həmişə mehribanıq.

İstifadə olunmuş Kitablar

1.V.N., Voloçkova N.V. Stepanova. Uşaq bağçasının böyük qrupunda dərslərin xülasəsi. koqnitiv inkişaf. Məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin tərbiyəçiləri və metodistləri üçün tədris-metodiki dərslik. - Voronej: TC "Müəllim", 2004.

2. Məktəbəqədər uşaqlar üçün fiziki dəqiqələrin ABC-si: Fiziki dəqiqələrin, oyun məşqlərinin, gimnastika komplekslərinin və açıq hava oyunlarının praktiki inkişafı. M.: VAKO, 2005

3. Veraksa N.E., Galimov O.R. Məktəbəqədər uşaqların idrak və tədqiqat fəaliyyəti. 4-7 yaşlı uşaqlarla iş üçün.-M.: MOZAYKA-SINTEZ, 2012

“KİV-də dərc edilməsi haqqında şəhadətnamə” A seriyası No 0002165 qeydiyyatlı bağlamanın göndərilmə tarixi 6 sentyabr 2013-cü il. Qəbz No (poçt ID) 62502663120236

Tümen vilayətində, YaNAO və Xantı-Mansi Muxtar Dairəsi-Yuqrada məktəbəqədər təhsil müəllimlərini öz metodik materiallarını dərc etməyə dəvət edirik:
- Pedaqoji təcrübə, müəllif proqramları, dərs vəsaitləri, dərslər üçün təqdimatlar, elektron oyunlar;
- Təhsil fəaliyyətinin, layihələrin, ustad dərslərinin (o cümlədən video), ailə və müəllimlərlə iş formalarının şəxsən hazırlanmış qeydləri və ssenariləri.

Bizimlə nəşr etmək niyə sərfəlidir?